Sonos Play: 1 го анализираме овој звучник погоден само за најсложените

Sonos Со текот на времето стана и благодарение на квалитетот на своите производи во репер во однос на звукот за домот, јасно е дека се соочуваме со уред за демократизација, ова е дизајнирано за оние кои се подготвени да го имаат само најдоброто дома .

Во нашите раце имаме Sonos Play: 1, една од најстарите и сè уште привлечни Sonos алтернативи за да започнете со квалитетен звук. Toе анализираме во сите видови детали сè што го прави овој мал, но моќен звучник толку привлечен, останете со нас и дознајте.

Како и секогаш, ќе имаме индекс и детално ќе ги категоризираме оние делови за кои сметаме дека заслужуваат внимание. Се соочуваме со уред кој не е ефтин (иако неговата цена падна со текот на времето), но сепак е привлечен бидејќи неговиот дизајн и квалитетот на звукот не излегоа од мода, ајде да одиме таму.

Материјали и дизајн: еден збор, премија

Овој дел е секогаш релевантен во уредот со овие карактеристики. Можеби изгледа малку одлучувачки дел, особено ако она што го бараме е квалитет на звук, но Сонос размислуваше за сè. За почеток, ќе го детализираме уредот, имаме гумена основа со четири столпчиња што го прави Sonos Play: 1 да остане на место без најмал страв. Средниот дел, каде се дистрибуираат звучниците, Конструиран е од отпорна алуминиумска мрежа и во исто време ни дава дизајн плус, квалитетно чувство и секако издржливост.

Во меѓувреме, во горниот дел имаме брановидна основа, исто така, во пластика. За контрола на Sonos, во овој горен дел се поставени само три копчиња, двоен што ги претставува контролите на јачината на звукот и оној за Репродукција / Пауза, помеѓу кој е интерпонирана ЛЕР-информацијата за статусот. На задната страна го наоѓаме процепот за заградата на ckидот, заедницата RJ41 (Етернет) и кабелот. За кабелот тие се определија за стандарден адаптер, да, со форма што ни овозможува да го интегрираме во телото на звучникот.

Дизајнот е едноставен, но успешен. Всушност, тоа многу ќе нè потсети во неговите две можни бои (црно-бело) на производот од Apple. Тој е дизајниран да остане незабележан во која било просторија во куќата, без да се занемари дека е прилично убаво да ја придружува декорацијата. Вкупна тежина од 1,85 кг, што не е малку, придружена со намалена големина од 12 х 12 х 16,2 см.

Технички карактеристики: квалитет по знаме

Во Sonos Play: 1, можеме да започнеме со 3,5-инчен вуфер заедно со високотонец. Со ова тие имаат намера да ни дадат одличен аудио квалитет благодарение на емисијата на сите видови тонови и многу поголемиот опсег. За разлика од другите слични производи, Sonos Play: 1 не е омни-насочен, ниту нуди звук 360º, во овој случај предниот дел на звучникот е клучот за аудио-излезот. С.Вашите дигитални засилувачи од класа „Д“ ќе се грижат за останатите.

Wi-Fi конекцијата ќе ни понуди можности за Multiroom, но за оние кои не сакаат да ја заситуваат својата мрежа, тие можат да ја искористат етернет-врската од 10/100 Mbps (малку е, да, но нема да ви требаат повеќе за пренос на аудио). Вистинска штета е што немаме Bluetooth конекција, а уште повеќе ако земеме во предвид дека имаме само Wi-Fi 802.11b / g на 2,4 GHz, во време кога 5 GHz Wi-Fi привлекува се повеќе внимание.од производителите.

Исто така, забележете дека според Сонос, овој уред е отпорен на влага, Под ова го мислиме и потврдуваме горенаведеното, овој уред е дизајниран за секоја просторија во куќата, буквално, без разлика дали станува збор за бања, кујна или спална соба, можете да уживате во вашиот повеќесобен систем каде што сакате без никаков страв, неговата конструкција со докажан квалитет материјали што ќе ни овозможат да избегнеме одредени грижи.

Апликацијата Сонос, совршен придружник

Тоа е сè, и не е ништо. Всушност Без апликацијата Sonos нема да имате за што да зборувате, бидејќи Sonos Play: 1 е практично бескорисен. Извинете, но повторно ве потсетуваме дека не станува збор за звучник за Bluetooth. Искрено, не мислам дека Сонос тешко ќе интегрираше Bluetooth приемник во него, иако квалитетот на емитуваниот аудио беше непознато понизок, овие гулаби беа прилично квалитетен производ, штета.

Сепак, по користењето на апликацијата и нејзината последователна конфигурација, резултатот е исклучителен. Секако, заборавете на пристигнување, приклучување и уживање. Haveе мора да ги извршите претходните чекори на апликацијата, меѓу другото, мора добро да ја имате вашата мачна лозинка за клучот за Wi-Fi. Откако ќе завршите, ќе уживате во последователното ажурирање на вашиот Sonos, дел што треба да се земе предвид, Sonos не го заборава својот производ, го ажурира и подобрува дури и по години по неговото пуштање во продажба. Откако ќе ги додадеме медиумите за репродукција, како Spotify, Apple Music, Amazon Music, Google Play Music, Deezer, Tidal ... итн, ќе имаме потполно независен звучник, кој ќе биде поврзан само со удирање во Play, ќе продолжиме да ја репродуцираме содржината без компликации.

Мислење на уредникот за претставата Сонос: 1

Sonos Play: 1 го анализираме овој звучник погоден само за најсложените
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
150 a 179
 • 80%

 • Sonos Play: 1 го анализираме овој звучник погоден само за најсложените
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Перформанси
  Уредник: 95%
 • Материјали
  Уредник: 95%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Ние продолжуваме да уживаме во уредотВсушност, уживаме во рацете на друг колега, Сонос Оне, уред што нè тера да имаме повеќесобен систем со докажан квалитет, чиј преглед можеме да го видиме во текот на целата недела.

Реалноста е дека во однос на материјалите, дизајнот и квалитетот не можеме да кажеме ништо што не можете да очекувате. Звукот е тоа што треба да бидеНе се пронајдени производи, иако нејзината големина пријатно не изненади, добивајќи подобри резултати отколку со звучните ленти на Сони и Самсунг со 2.1 карактеристики, што дава добра верба дека се соочуваме со производ дизајниран за најсложените, Ако го барате најдоброто за домашно аудио, Сонос е совршена алтернатива и оваа Play: 1 е најевтина од сите.

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Квалитет на аудио
 • Поврзување со повеќе простории

Contras

 • Без Bluetooth
 • Апликацијата е одлучувачка

Не е сè добро, ние сме фрустрирани повеќе од еднаш со нејзината примена, не е дека е лошо, напротив, добро е и скоро ќе го заборавиме откако ќе се постави Sonos, но тоа е премногу одлучувачко, ни недостасува Bluetooth или AirPlay поврзување, а во ерата plug & play не сакавме толку многу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.