Sonos Play: 5 е еден од најквалитетните паметни звучници на пазарот, го разгледавме

Ние сме во време на Google Home и HomePod меѓу другите. На овој чуден пазар, тој се издвојува пред сè Амазон и неговото издание Исфрлен Сепак, оние кои се одлучуваат за квалитет и компатибилност се поделени во душата, и покрај фактот дека постои јасен победник кој е на пазарот подолго време, ние зборуваме уште еднаш Соноси. Се соочуваме со една од најдобрите безжични и интелигентни аудио фирми на пазарот.

Во многу специјализирани медиуми тие не почувствуваа трепет во нивните раце кога го квалификуваа како најдобар од звучниците што Сонос ги има на располагање во нивната продавница. Реалноста е дека ни остави многу добар вкус во устата, иако искуството со пар Sonos One е исто така добро. Како и обично, Toе ги анализираме најрелевантните детали за овој мал-одличен звучник што Сонос ни го стави на располагање.

Наскоро ќе ви понудиме директна споредба помеѓу Sonos Play: 5 и алтернативата на Apple, HomePod, достапен на нашата сестринска веб-страница, www.iPhone.com денес

Технички карактеристики: Висококвалитетен звук и висока компатибилност

Говорникот има шест дигитални засилувачи „Д“ да ни го понуди најдоброто аудио во шесте звучници интегрирани во неговата акустична архитектура. На овој начин имаме три високотонци на фреквенции присутни во аудио со висока верност, како и уште три звучници кои нудат подеднакво подесени средини со грижа да понудиме што е можно повеќе премиум корисничко искуство. Звучниците се ставаат во полето постепено (три нагоре и три надолу) за да го насочуваат аудио на најправилен можен начин.

Голем е за она на што сме навикнати Сонос, и тежок како и обично на Сонос. Сепак, неговиот дизајн, и покрај тоа што не е премногу мал, е прилично компактен, така што нема да изгледа лошо во ниту една просторија или мебел, мора да бидеме искрени, Сонос во однос на дизајнот е секогаш на висина на потенцијалните потрошувачи на кои вашите производи се насочени. Така тој добива димензии на 203 × 364 154 mm (8,03 14,33 × 6,06) и вкупна тежина од 6,36 килограми. 

Предната решетка на уредот е изработена од графит, како и во другите производи на „Сонос“, додека обвивката од поликарбонат нуди две различни верзии, едната во бела, а другата во црна, основни и минималистички бои кои генерално ќе изгледаат добро во секој случај. Sonos не нуди широк спектар на бои, но тој е доволен за огромното мнозинство на корисници. Лично, мислам дека уредите на Sonos имаат тенденција да бидат многу подобри во бело отколку во црно.

Поврзување и компатибилност: Еден Sonos за секого и за сè

Сонос отсекогаш се одликуваше со својата компатибилност, тој е способен да управува со огромното мнозинство на фирми кои нудат стриминг аудио (Spotify, Deezer, Tidal, Google Play Music, Napster, 7Digital, TuneIn, SoundCloud, Mixcloud). Beе можеме да се размножуваме AAC, AIFF, Apple Lossless, FLAC, MP3, Ogg Vorbis, WAV и WMA. Поврзувањето нема да биде проблем, ќе имаме Wi-Fi 802.11b / g на 2,4 GHz и пристаниште 10/100 етернет (не ни треба повеќе за стриминг музика). Уште еднаш, гледам како негативна точка (и чудна во производ од Северна Америка), немање 5 GHz Wi-Fi, што сè повеќе го бараат корисниците. Се подразбира дека со тоа што сме Wi-Fi, а не Bluetooth, ќе можеме да генерираме Multiroom околина што ќе ни овозможи да создадеме музичка нишка во нашиот дом на најлесен начин. Ниту офлајн содржината не е проблем, ќе имате на располагање музика од кој било компјутер, Mac и единица за складирање на вашата домашна мрежа (до 16 различни извори) или, ако сакате, можете да ги репродуцирате и песните од вашиот паметен телефон .

За loversубителите на класиката, тој не изостанува во оваа единица (го има во други верзии на помалите Sonos) поврзаност преку класичен аудио приклучок. 

Друг дел што се в inуби во нас е оној за контролите на допир за јачината на звукот и песните на врвот. И покрај ова, ова Сонос не е подготвен или размислува да ги прилагоди гласовните команди и другите сорти што би се појавиле во помодерни модели како Sonos One. Слично на тоа, Сонос ни вети целосна компатибилност со AirPlay 2, Новиот протокол за испорака на содржина на „Епл“ и покрај тоа што добивме две ажурирања во последните неколку дена, не успеавме да уживаме во оваа нова поврзаност

Квалитет по знаме е уред Sonos

Не можам да се сомневам додека ги пишувам овие редови, јас веројатно сум пред уредот на овие карактеристики со најдоброто аудио што некогаш сум го анализирал. Но, се разбира, се соочуваме со безжичен и квази-интелигентен звучник кој не чини ништо повеќе и ништо помалку од петстотини евра господа. Не бев разочаран ниту еден момент, веќе го знаеме скоро целиот опсег на Sonos, но Sonos Play: 5 е уред што се претпоставува дека не може да недостасува во дневната соба или канцеларијата на aубител на технологијата и извонредната, можеби ова е главната причина зошто нивните уреди триумфираат кај корисниците на опкружувањето на Apple воопшто.

Вака го добија Награда EISA 2016/2017 за најдобар производ со повеќе соби, и ние не ги обвинуваме. Ниту Spotify, ниту преку аудио приклучок ниту на кој било друг начин, ние не правиме Sonos Play: 5 да падне во грешки во која било ситуација. Опкружувачкиот звук што го нуди значи дека ако имате едно од овие е пространа просторија, не ви треба апсолутно ништо друго, јасно е дека анализата на животната средина што вклучува нејзина апликација за мобилен телефон - и точка преку која ротира софтверот за звучници - има многу да се види во него.

Мислење на уредникот

Sonos Play: 5 е еден од најквалитетните паметни звучници на пазарот, ние го анализиравме
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
 • 100%

 • Sonos Play: 5 е еден од најквалитетните паметни звучници на пазарот, ние го анализиравме
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 100%
 • Контроли
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 100%

Досега не сме пробале аудио уред со таков непокаен квалитет, ако е сличен, но не дека во целост нуди толку многу причини за купување, иако аудио-стручњаците ја отфрлаат неговата некомпатибилност со Hi-Res Audio како дефект. Јас наоѓам само еден дефект, кој е во комбинација со неизбежниот квалитет на неговите компоненти, а тоа е фактот дека тешко дека ќе можете да го купите под 500 евра во секој случај. Но Да бидам искрен со вас, ако вашиот дом е полн со технологија или се сметате себеси за аудио убител, не можете да го игнорирате овој систем Sonos Play: 5, но ... дали сте подготвени да го платите?

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • компатибилност
 • Аудио квалитет

Contras

 • Без AirPlay 2

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.