Sony RX10 IV, новиот „мост“ со цена од 2.000 евра

Нов мост Sony RX10 IV

Јапонскиот Сони повторно се обложува на камери мост; тоа е, камери што се наоѓаат на половина пат помеѓу SLR и компактен. Може да кажеме и дека се работи за модели кои обично имаат оптика со многу зумирање и со напредни опции што сигурно нема да ги најдеме во компактен. Новиот модел е Sony RX10 IV.

Со мобилните телефони што ги имаме во моментов, веднаш фотографирање е прашање на ставање рака во џеб и лансирање на апликацијата за фотографии на вашиот паметен телефон. Затоа, за да побара парче пита, Сони мораше да работи на производ насочен повеќе кон стручни раце и сакајќи повеќе професионални резултати. Sony RX10 IV е a моќна камера со резолуција од 20,1 мегапиксели и монтира леќа ZEISS Vario-Sonnar T 24-600mm [iv] F2.4-F4.

Страничен поглед на Sony RX10 IV

Од друга страна, нејзините најатрактивни функции и за кои јапонската фирма обложува се нејзини брзина на фокус од 0,03 секунди. Исто така, се Пукаат 24 слики во секунда со континуиран фокус. Исто така, Sony RX10 IV располага со хибриден систем на фокус од 315 точки. И, се чини дека тоа сака да им намигне на оние ентузијасти на движење или спортска фотографија.

Исто така, што се однесува до видеото, оваа камера мост исто така сакате да донесете професионални резултати. И затоа, немаше друг избор освен да се обложувам на модерната резолуција. Точно, станува збор за 4k на максимум 30p. Иако ако се одлучите за снимање во Full HD резолуција, тоа може да биде на 120p.

Зголемениот зум Sony RX10 IV

Како дополнителни податоци, можеме да ви кажеме дека вашите задниот екран се состои од големина од 3 инчи и тип на допир. Додека Sony гарантира дека RX10 IV е поотпорен на прашина. И дека можете да користите технологии како WiFi, Bluetooth или NFC. Тоа е, можете да го поврзете вашиот мобилен телефон или таблета да контролира некои параметри на фотоапаратот. Како и споделување во моментот со твоето gadgets, фаќањата што ги правиш.

Конечно, како што истакнавме во насловот, Sony RX10 IV не е погоден за сите џебови. Треба да бидете многу јасни за вашите преференции. И да знаете дали оваа камера е најдобрата за вас или би било подобро да се обложувате на формат со заменливи леќи. Овој модел ќе пристигне во Европа во октомври по приближна цена од 2.000 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.