Spotify достигна 50 милиони претплатници кои плаќаат

Се чини дека доаѓањето на Apple Music на пазарот пред нешто повеќе од една година му донесе многу добро на Spotify, еден од оние што можеа да видат како неговиот трон е во опасност да владее во светот на стриминг музика. Apple го започна својот стриминг музички сервис Apple Music, свесен дека многу корисници на нејзините производи брзо ќе се префрлат на нејзината платформа, бидејќи е интегриран во екосистемот iOS, одлука што сигурно ги премести темелите на Spotify. Но, како одминува времето, можеме да видиме како Spotify добива повеќе корисници од кога било. Шведската компанија штотуку објави дека веќе има 50 милиони претплатници кои плаќаат.

Втор во рангирањето е „Епл мјузик“, со 20 милиони претплатници според последните официјални податоци објавени од компанијата минатиот декември, бројки кои може да се зголемат за околу два милиони. Сепак е цел рекорд за услуга што не достигнува две години живот. Но, се разбира, Apple ги искористи корисниците на своите производи, нешто што Spotify не може да го стори, но Amazon Prime Music може. Amazon Prime Music е последниот стриминг музички сервис кој се појави на пазарот непосредно пред крајот на 2016 година.

Амазон исто така сака да го искористи влечењето што може да го има меѓу корисниците на Амазон Премиум нудејќи им поевтини цени, во зависност од степенот на посветеност што ја имаат со платформата. Засега компанијата на Jeеф Безос не обезбеди број на корисници што веќе ги има, сè уште е рано, но со текот на времето веројатно ќе стане трета стриминг музичка платформа, оставајќи го Тидал во редот на класификацијата, Гугл Музика, Groove Music на Мајкрософт, Пандора ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.