Твид, клиент на Твитер за Андроид

Твид 01

Иако уредите Андроид има своја апликација за Твитер (и, исто така, официјално), оние кои успеваат да управуваат со нивната социјална мрежа од ова работно опкружување честопати се соочуваат со еден или друг проблем при испраќање пораки или преглед на оние што ги објавија нашите пријатели. Добра алтернатива што може да ја подобри оваа состојба е Твид, што е клиент развиен од трети страни и кој не би служел совршено за да ги олесни објавите на Твитер многу полесно отколку порано.

Твид е само тоа, односно мал клиент на кој би можеле да користиме поврзете го со нашата социјална мрежа Твитер, да можеме подоцна да испитаме сè што се случуваше на нашиот wallид и секако да испраќаме пораки од овој клиент без директно да го отвораме Твитер.

Преземете и инсталирајте Tweedle на Андроид

Така можете да преземете на ТвидТреба само да отидете во продавницата Google Play и да го поставите името на овој клиент во вашиот пребарувач; Веднаш ќе најдете како резултати Твид за Андроид; само изберете го и потоа кликнете на «инсталирате«, Значи, по неколку секунди можете да го користите од вашиот Андроид уред.

Твид 02

Врската до вашата сметка на Твитер треба да се изврши рачно, што сугерира дека мора да ги внесете и корисничкото име и соодветната лозинка (ингеренциите за пристап); Не е важно дали претходно сте ја отвориле сметката на Твитер со соодветните квалификации на истиот уред, од Твид тоа едноставно нема да го открие и затоа, мора да се оствари приходот што претходно го споменавме и препорачавме; после тоа ќе го најдете првиот екран за добредојде, каде што ќе треба да кликнете само „Допрете тука за да започнете“, Или со други зборови, дека ќе го допрете малото копче за да ја стартувате услугата.

Твид

Првото нешто што ќе забележите е интерфејсот на Твид и каде, на примарен начин, се присутни 3-те табулатори со информации, кои се:

 • Хронологија.
 • Спомнувања
 • Пораки

Ако ја погледнете сината лента на горниот дел (над овие јазичиња што ги спомнавме погоре), може да се восхитувате дека кон горниот лев агол е логото на Твид, додека на другата страна се опциите за:

 • Испрати порака.
 • Истражете на вашата сметка на Твитер.
 • Внесете ја конфигурацијата Твид.

Сакавме да ја споменеме оваа ситуација заради еден многу интересен аспект што успеавме да го забележиме; Горната лента каде што се наоѓаат гореспоменатите елементи е практично идентична со она што исто така можете да му се восхитувате на истиот интерфејс на WhatsApp, конкретно се однесува на областа во горниот десен агол (со елементите што ги наведовме претходно). Логично, на горната лева страна на WhatsApp ќе го најдеме вашето сопствено лого. Сè ќе ве натера да размислите, дека развивачот на Твид Исто е како курирот на кој ја направивме споредбата.
Функции за работа Твид

Tweedle vs Whats 01

Во однос на елементите за да можат да работат и да комуницираат во Твид кога тоа е веќе поврзано со нашиот профил на Твитер, многу лесно може да се идентификуваат. На пример, иконата за порака (со малиот + знак) тоа ќе ни помогне да испратиме нова до секој контакт; Сè што треба да направите е да ја допрете оваа икона за да го отворите интерфејсот со простор за 140 карактери, што е максимален капацитет на пораките што треба да се испраќаат со Твитер.

Во врска со копчето за конфигурација во Твид (3-те точки вертикално во горниот десен агол), таму би можеле да ги разгледаме списокот на следбеници, кои ги следиме, фаворитите и вкупниот број на твитови што ги објавивме, сè додека кликнеме на «профилот".

Твид 04

Во истата конфигурација, но допирање на опцијата «прилагодување»Наместо тоа, ќе имаме можност да го прилагодиме интерфејсот на Твид, ова затоа што можеме да го програмираме типот на колони што треба да се прикажат, звукот со известувањата, темите (кожи), па дури и, додадете друга сметка на Твитер на оваа услуга. Можеби ова е уште една од неговите придобивки, бидејќи од истиот клиент можеме да управуваме со повеќе од една сметка на Твитер ако сакаме.

Повеќе информации - TwiBack, променете ја позадината и фотографијата на Твитер за неколку секунди


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.