Uber планира да започне со тестирање на своите летачки автомобили во 2020 година

Uber

Меѓу многуте истражувачки и развојни проекти што се спроведуваат во Uber Денес сакам да разговараме за оној во кој тие имаат намера да развиваат летачки автомобили. Ова не е прв пат да разговараме за ова прашање и со какви намери се развива, иако вистината е дека не знаевме податоци како што е состојбата на истите.

Очигледно летачките автомобили на Uber се многу поразвиени отколку што би можеле да замислиме бидејќи, како што беше коментирано од самата компанија, нејзините менаџери веруваат дека тие ќе можат започнете да ги тестирате во 2020 година во градовите различни во однос на културата и развојот како Далас, во САД и Дубаи, во Обединетите Арапски Емирати.

Дубаи и Далас се избрани за првите тестови што Uber ќе ги изврши на своите летачки автомобили.

Како што коментира Jeеф Холд, Менаџер на производи на Uber за време на презентацијата на истиот проект:

Урбаната авијација е природен следен чекор за Uber. Работиме напритиснете копче и добијте лет".

Покрај овие изјави, научивме и дека, барем во овој проект, Uber не е сам, туку има потпишано договори со разни компании кои ќе и помогнат во неговиот развој. Особено е впечатливо, во оваа смисла, што еден од нив е а имот, кој ќе биде задолжен за откривање на најдобрите згради за летачките автомобили да можат да слетаат додека, за производство специјалисти како Ембраер или Аурора Лет за науки ќе бидат задолжени за нив.

Uber е несомнено решена да го стави целото месо на скара и, како добра технолошка компанија, сака да не ја пропушти можноста да биде присутен во еден од секторите, кој порано или подоцна, е повикан да направи револуција во светот. И во ова нема да биде сам, бидејќи другите компании со раст, на пример, Ербас, веќе работи на слични идеи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.