USB флеш драјв: Како безбедно да го отстраните во Windows

безбедно отстранувајте USB pendrive

Дали ви е лесно да го извадите USB-стикот од компјутерот? Прашањето важи за оние од нас кои имале многу непријатности кога се обидувале да го извадат уредот од USB-портата, во кој момент може да се појави предупредувачка порака која генерално вели: "Единицата е во употреба ...".

Се чини дека сме во тој момент во простор од „непознатата димензија“, бидејќи иако не извршуваме ниедна датотека од овој УСБ-флеш драјв, а уште помалку, има отворен прозорец на истражувачот кој покажува кон уредот, пораката тоа е практично „Компјутерска шега“. Поради оваа причина, сега ќе предложиме употреба на неколку апликации што можеме да ги користиме така што екстракцијата на единицата да не претставува никаков вид на проблеми.

1. Отфрли

Иако е во бета фаза, Отстрани е одлична алтернатива што би можеле да ја користиме за да ја постигнеме нашата цел извлечете го USB pendrive од соодветната порта; И покрај тоа што имаат минималистички интерфејс, секоја нејзина функција може да ни помогне во различен број операции, бидејќи оваа апликација не е наменета само за да ни помогне да ја извлечеме меморијата, туку и да ја прегледаме содржината на нашиот USB pendrive.

безбедно извадете го USB pendrive 03

На сликата што ја сместивме на врвот, можеме да им се восхитуваме на одредени елементи што би можеле да ги прегледаме на соодветниот USB pendrive; Под претпоставка дека имаме некои од нив и сите тие се поврзани со нивната порта, интерфејсот DevEject може да прикаже USB pendrive, надворешен хард диск или микро SD меморија во списокот. Сè што треба да сториме е да го избереме уредот што сакаме да го извлечеме од списокот.

После тоа, ќе треба да го користиме само копчето на кое пишува „UnPlug“, а во тоа време нашиот USB pendrive ќе биде веднаш исклучен и со тоа, ќе можеме безбедно да го отстраниме од неговото пристаниште.

2. Безбедно отстранување на USB

Апликацијата што ја препорачуваме погоре, треба да се извршува секогаш кога сакаме да исфрлиме USB-стик или кој било друг сличен медиум за складирање. Ако сме навикнати да ја користиме иконата што е хостирана во фиоката за задачи (во долниот десен дел) на Windows, тогаш можеби ќе биде потребно да се користат некои друга алатка која нуди слична карактеристика.

безбедно извадете го USB pendrive 01

USB безбедно извадете може да биде решение иако, спаѓа во категоријата апликации за споделување софтвер; Ова значи дека за жал нема да можеме да го користиме целосно бесплатно за подолг период, туку само за 30-дневно судење. Поволностите што ги нуди USB безбедно отстранување се одлични, бидејќи оваа апликација доаѓа да ги замени функциите на иконата што е сместена во лентата со задачи за Windows. Кога ќе ја избереме, ние всушност ќе ја користиме оваа апликација, која ќе ни ги покаже сите оние единици што користат USB-порт (или еден произлезен од неа), треба да избереме оној што сакаме безбедно да го исклучиме.

3. Зентимо

Ова е друга апликација за споделување што можеме да ја користиме за одреден временски период; по него ќе знаеме дали вреди да се плати за официјална лиценца или не.

безбедно извадете го USB pendrive 02

Како и претходната алтернатива, Зентимо исто така ја става својата икона во „лентата со задачи“ Виндоус; Кога ќе го избереме, веднаш ќе се појават сите оние уреди што се поврзани на еден или друг начин со USB-порт. Единствено треба да го избереме уредот што сакаме да го исклучиме и voila, тој сега може безбедно да се отстрани и да не претрпи какво било оштетување.

Од сите алатки што ги споменавме, првата може да биде идеална за нас ако се обидеме да најдеме потполно бесплатна апликација. Покрај ова, да се биде во бета фаза, можеме да го користиме сè додека не биде претставена официјалната, комплетна и развиена верзија. Ако требаше да ја оправдаме употребата на апликација од трета страна наместо онаа што е инсталирана природно во Виндоус, ќе кажеме дека голем број корисниците често ги оштетуваат нивните соодветни USB стикови (USB pendrive) при нагло отстранување на уредот од соодветната порта. Ова е очајна акција затоа што прозорецот за предупредување никогаш не исчезнува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.