Vivo Xplay7, првиот мобилен со читач на отпечатоци под екранот

Вистински слики во живо Xplay7

Кинеската компанија Виво има јасно: сака да биде првиот бренд за паметни телефони што ќе го постави читачот на отпечатоци на друго место. Ниту Самсунг ниту Епл сè уште не биле во можност да дојдат до ова решение. И додека Самсунг патентира ново решение за следното Samsung Галакси S9, Apple се обложува на системот за отклучување на Face ID.

Сепак, Виво се обложува на едно од решенијата што звучеа погласно за врвот на опсегот на главните брендови: поставување на читачот на отпечатоци под екранот. Веќе во јуни азиската компанија објави на својот ЈуТјуб канал (ќе го видите видеото по скокот) видео во кое ја покажа работата на еден од неговите компјутери со овој читач лоциран зад екранот. Иднината паметен телефон што ќе ја имплементира оваа технологија е Vivo Xplay7.

Овој мобилен се појави во Социјална мрежа Веибу во реални слики. Очигледно Vivo Xplay7 ќе биде мобилен без рамка со многу тенка шасија и во кој, ефективно, читачот на отпечатоци ќе биде вграден во екранот. Исто така, делот за фотографија ќе го толкува двоен сензор на Сони со 4x оптички зум, додека срцето на целата оваа опрема ќе биде преместено од новиот чип на Qualcomm, Кученце 845. Да ви дадам идеја: тој е истиот процесор за кој се шпекулира дека ќе биде интегриран во следниот Galaxy S9.

Во моментов не знаеме со сигурност кога овој нов азиски мобилен телефон ќе биде достапен, но Да, Vivo Xplay7 се очекува да се појави на пазарот следната 2018 година. Доколку Samsung не се предомисли и следниот iPhone 9 - или iPhone 8S - не се обложи на оваа технологија, Vivo ќе се искачи како прв што пушти во продажба терминал со овој тип на читачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.