WhatsApp најавува дека ќе престане да споделува податоци со Facebook

WhatsApp

Од WhatsApp ги менува своите услови за употреба принудувајќи ги сите корисници кои сакале да продолжат да ја користат платформата за пораки да прифаќаат одредени услови каде што требало да ја овластат платформатаСподелете ги вашите податоци со Фејсбук, буквално течеа реки од мастило, таков е случајот што дури и ова прашање стигна до Европската комисија, дури и по проучувањето на случајот и поплаките на корисниците, тие испратија грубо писмо до WhatsApp со барање нивните податоци да не бидат споделени со Facebook, неговиот матична компанија.

По огромниот број на критики, компанијата конечно објави дека, барем засега, корисничките податоци нема да бидат споделени со Фејсбук оттогаш, WhatsApp, наместо да ги откаже новите поставки за приватност на платформата, ги парализира. На овој начин, нема да се споделуваат никакви податоци се додека не се расчисти правната состојба на нејзините корисници во овој хаос, што не значи дека престанало да го прави тоа засекогаш.

Засега, WhatsApp нема да споделува кориснички податоци со Facebook.

Како детал, истакнете ја одлуката тоа влијае само на сите луѓе кои користат WhatsApp во Европа што значи дека се исклучени милиони корисници кои не живеат во Европа и немаат толку среќа. На овој начин, сè додека не дојде до ново известување или додека Facebook не успее да ја пронајде таа правна дупка што се чини дека ја бараа, познатата социјална мрежа не може да има пристап до податоците на WhatsApp. Засега, сè е парализирано благодарение на фактот дека корисниците кои ја користат платформата за пораки го тврдат тоа се прават модификации на условите за приватност постериорно, откако ќе ја инсталираат апликацијата на нивните уреди.

Вистината е дека поради огромната алчност со која се однесува WhatsApp, Facebook и слично прават има се повеќе и повеќе апликации за пораки кои нудат инкогнито режим. Една од овие е онаа создадена од Google и крстена како Allo, што, како што беше прикажано, само поправа одреден проблем со создавање на неколку што порано корисниците ги немале.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.