WhatsApp сака да избегне СПАМ на својата платформа за пораки

Ова е новата измама на WhatsApp со која вашите податоци ќе бидат украдени

Сигурно повеќето од вас, добиле откако користите WhatsApp особено во последните две години, некој синџир во кој ве повикаа масовно да споделите порака Преку вашите контакти, со цел да спречите WhatsApp да престане да работи, да стане апликација за плаќање или со пораки што нè принудуваат да притискаме и да плаќаме за да продолжиме да ја користиме платформата за пораки.

Платформата за пораки WhatsApp стана главен метод на комуникација за многу корисници, од кои некои зависат скоро исклучиво од тоа и секој пат кога службата ќе падне, тие викаат до небото. Спамерите кои се посветени на испраќање на ваков тип на пораки, ја искористуваат паранојата кај некои корисници да бидат принудени да престанат да ја користат и да споделуваат каква било порака од овој тип меѓу своите контакти.

Подоцна од вообичаеното, нешто што обично е нешто вообичаено во WhatsApp, се чини дека конечно сфатија дека овој вид пораки единственото нешто што можат да го добијат е дека некои несомнени паѓаат во стапицата и плаќајте на трета страна да продолжи да ја користи платформата, да дадам пример во кој парите имаат врска. WhatsApp веќе има неколку филтри кои во теорија се задолжени за филтрирање на пораките што се проследуваат во многу наврати, филтри кои се задолжени за елиминирање на овие типови на пораки за да престанат да циркулираат на мрежата. Но, се чини дека тоа не е доволно и тој сака тие да исчезнат што е можно побрзо.

Во моментов, WhatsApp ни овозможува да проследиме до 30 пораки заедно до 25 наши контакти. Ако го надминеме тој број, апликацијата нè предупредува дека сме ја споделиле таа порака премногу пати, но не ни нуди никакво ограничување во врска со ова. Платформата за пораки, запомнете дека ако сакаме да споделуваме пораки на масовен начин, ги користиме списоците за дистрибуција, списоците за дистрибуција до кои не можат да пристапат спамерите, бидејќи тие добиваат само пораки испратени преку оваа рута, луѓе што имаат испраќач телефонскиот број е зачуван


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.