WhatsApp ќе го ограничи бројот на пати што може да се препраќаат пораките

време да се избрише WhatsApp

Сигурно сите сме ја примиле повремената порака проследена преку WhatsApp за новости, погрешна понуда или измама. Порано или подоцна спамот мораше да стигне до водечката платформа за пораки во светот, па затоа не треба да се изненадуваме што стигнавме до оваа ситуација.

Но, понекогаш, работите излегуваат од контрола, како што се случи во Индија, една од земјите каде што се чини дека WhatsApp стана дел од религијата на земјата. Пред неколку недели, на платформата станаа вирални неколку лажни гласини за киднапирање малолетници. Во некои од нив беа обвинети невини луѓе, луѓе кои беа претепани од групи луѓе до смрт.

WhatsApp

Да се ​​обидете да избегнете слични случаи и случајно, покажете малку поголема грижа за зголемување на несакана пошта што страдаат од корисниците, платформата за пораки објави серија измени во апликацијата, промени што ќе бидат достапни наскоро, без објавување на одреден датум.

Овие промени влијаат на бројот на пати што можеме да ги препраќаме пораките што ги добиваме преку платформата. Од денес, можеме да проследиме пораки до 250 лица во нашата листа на контакти, број што ќе се намали на 20 лица.

Во Индија, намалувањето е уште поголемо, како пораки Само 5 лица можат да бидат проследени. Откако ќе го достигнат тој број, опцијата што ви овозможува да ја проследите таа одредена порака повеќе нема да биде достапна.

И Фејсбук и WhatsApp отсекогаш биле во центарот на контроверзии поради ширење лажни известувања преку својата платформа за пораки. Марк Цукерберг секогаш го искажувал своето непријатност за тоа, но се чини дека до сега немаше ни најмал интерес да се обиде да најде решение за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.