WhatsApp ќе има своја платформа за плаќање според последното ажурирање

WhatsApp ќе ги интегрира плаќањата

Мобилните плаќања се важен дел во блиска иднина. Компаниите толку важни како Apple или Samsung веќе имаат свои платформи. Покрај тоа, Android Pay неодамна пристигна во Шпанија. Значи, беше чудно што другите популарни услуги не ја понудија својата посебна опција. Y ова е случај на WhatsApp.

Како што е познато, во последното ажурирање се крие опцијата што ќе се активира во иднина. Ова значи дека плаќањата помеѓу контактите можат да се вршат што е можно полесно. Исто така, ако ова беше добро, запомнете дека услугата за размена на пораки веќе ја има 1.000 милиони активни корисници ажурирани. Значи, износите што може да се пренесат се значителни.

WhatsApp ќе има платформа за плаќање

Сега, како што е наведено од WABetaInfo, портал што ја открил функцијата, до дека WhatsApp Business не работи целосно, сигурно е дека WhatsApp Pay работи ширум светот.

Да се ​​потсетиме дека WhatsApp Business е начинот на кој Facebook - сопственик на WhatsApp - сака компаниите од прва рака да ги знаат интересите на корисниците на услугата. Односно Фејсбук би им ставил на располагање на различните бизниси нов начин да можат да контактираат со нивните идни клиенти и да им понудат производи што навистина ги интересираат. Покрај тоа, оваа апликација исто така би била одговорна за олеснување на комуникациите меѓу двете страни. Зошто? Па, затоа што истовремен преведувач ќе биде достапен во случај било која од двете страни да нема поими за главниот јазик.

Исто така, WhatsApp Pay би се засновал на протоколот UPI. Овој унифициран интерфејс за плаќање ги опфаќа сите индиски банки. Преку овој интерфејс, корисниците ќе можат брзо да префрлаат пари. Во моментов околу 22 индиски банки се членки на овој систем.

Сега, во моментот не можеме да ви кажеме кога оваа услуга ќе биде подготвена. Она што можеме да ве вложиме е тој Фејсбук има многу да каже во трансакциите преку паметен телефон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.