Xiaomi би размислувал да купи GoPro

Xiaomi

GoPro е можеби најпознатата марка на пазарот на спортски акциони камери. Иако тие не го поминаа најдоброто од поодамна. Продажбата стагнира забележително и веќе нема толку голем интерес за нивните производи. Покрај тоа, пред неколку месеци отпуштија 250 вработени. Иако од вчера се зголемува на берзата. Зошто?

Очигледно, Xiaomi би била заинтересирана за купување на GoPro. Вака известуваат некои американски медиуми Блумберг. Благодарение на ова, компанијата на спортски камери значително се искачи на берзата. Операција што може да ги спаси.

GoPro продолжува да биде референца во секторот благодарение на квалитетот на своите производи и капацитетот за иновации. Значи, ова е нешто што е исто така многу важно. Бидејќи тие се компанија позната по производство на најдобри камери во овој сектор. Нешто што се чини дека ја интересира Xiaomi.

Со месеци ситуацијата не е најдобра. Во јануари отпуштија 250 вработени и трајно ја затворија дивизијата за дронови, што никогаш не заврши со полетување. Тие се обложуваат на фокусирање на акција камери, кои се нивна специјалност. Но, ниту оваа поделба не го поминува својот најдобар момент.

За Xiaomi тоа би било најинтересна операција. Бидејќи тоа ќе им овозможи да се здобијат со компанија со многу знаење и можност за производство на квалитетни производи. Понатаму, тие би можеле да го користат ова знаење во разни производи, па дури и да лансираат акциони камери на пазарот. Постојат многу можности.

Самиот извршен директор на GoPro неодамна рече дека тие се отворени за апсорбирање или купување од друга компанија. Значи, се чини дека ја остава вратата отворена за Xiaomi да се обложи на купување на компанијата. Во моментов ниту еден од двајцата не сакаше да потврди ништо во врска со веста. Значи, ќе мора да почекаме уште малку додека не се знае нешто конкретно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)