Xiaomi се збогува со MIUI во својот нов Xiaomi Mi A1

Xiaomi Mi A1 е официјален

Постојат различни карактеристики кои ја карактеризираат Xiaomi. Првото, можеби, е тоа што има широк спектар на производи во рамките на секторот за потрошувачка технологија. Друго е дека мобилните се кралеви. И трето, дека уживаат во прилагодениот кориснички интерфејс познат како MIUI. Сепак, во своето последно издание, на Xiaomi Mi A1 го остави овој слој настрана за да направи место за една од најдрастичните промени во неговиот каталог.

Xiaomi Mi A1 е телефон со многу интересни карактеристики што меѓу другите карактеристики додадете двојна камера за резултати од ефекти bokeh или со замаглување на позадината на фотографирање. Но, пред да продолжиме да откриваме повеќе карактеристики, најдоброто нешто е што ќе се фатиме за работа и да започнеме да коментираме дел по дел за сето она што го нуди вториот. паметен телефон на азискиот.

Нијанси на Xiaomi Mi A1

Надминувајќи 5 инчи и алуминиумска шасија

Дисплеите се камен-темелник на најновите трендови на пазарот на мобилни телефони. И, тоа е дека потрошувачката на содржина преку овие уреди вртоглаво се зголеми. Не само што имаме различни студии што се вршат од време на време, туку исто така можеме да провериме трендовите на стапки на мобилни телефони што се лансираат на нашиот пазар каде што границите на преземање се зголемуваат.

Затоа Xiaomi штотуку го лансираше Xiaomi Mi A1 со a 5,5-инчен дијагонален екран и максимална резолуција од Full HD (1.920 x 1.080 пиксели). Точно е дека тие можеа да бидат повеќе пиксели, но сигурно ќе видовме како ќе се одрази нејзината крајна цена - нејзината цена е едно од главните побарувања како што ќе видиме подоцна.

Во меѓувреме, неговата шасија е единечна - во едно парче - и е целосно изградена во алуминиум. Ова ќе направи да изгледа подобро за купувачот, како и да го направи поотпорно на удари и гребнатини.

Процесор со среден опсег и 4 GB RAM меморија

Моќта на овој Xiaomi Mi A1 е дадена од 8-јадрен процесор Qualcomm со работна фреквенција од 2,2 GHz. Специфичниот модел е Кученце 625. Овој чип е придружен со a 4 GB RAM меморија - Најдобро од просекот во индустријата - и ќе имате 64 GB простор за складирање информации (фотографии, музика или видеа, како и документи).

Сега, ако овој простор за складирање не е доволен, можете да прибегнете кон користење на MicroSD картички. Се разбира, во овој случај треба да се збогувате со опцијата за користење на две СИМ-картички, една од карактеристиките присутни во се повеќе и повеќе терминали. И, дали можноста да имате два телефонски броја на еден компјутер е една од најголемите предности. Особено за оние на кои им треба корпоративен број.

двојна камера на Xiaomi Mi A1

Двоен сензорски фотоапарат за ефекти на „боке“

Постигнувањето ефекти кои во минатото можеа да се направат само преку SLR камери е многу моќно тврдење. Ова е она што се случува со популарниот ефект на „боке“. Се повеќе и повеќе терминали излегуваат на пазарот со оваа опција благодарение на нивните двојни камери. И овој среден опсег на Xiaomi, исто така, се обложува на овој формат. И додава два задни сензори со резолуција од 12 мегапиксели. На оваа статија додаваме неколку слики од екранот што компанијата наводно ги направила со Xiaomi Mi A1.

Пример 1 на камерата Xiaomi Mi A1

Пример 1

Пример 2 Xiaomi Mi A1 камера

Пример 2

Во меѓувреме, на предната страна не забораваат ниту на видео повици или на селфи. Оттука тие додадоа а 16 мегапикселен сензор резолуција за да излезете што поубав или поубав.

Android One на Xiaomi Mi A1

Заборавање на MIUI и обложување на Android One

Иако цената е моќно тврдење, а двојната камера уште повеќе, можеби одличната вест за овој Xiaomi Mi A1 е тоталното отсуство на неговиот популарен прилагоден MIUI, што е и пофален и омразен. Па што подобро од тоа обложувајте се на чиста верзија на платформата Google (Android One) и дека тоа е самиот клиент кој избира ако сака да се обложи на ново лансирни или оставете чист Андроид на компјутерот. Што мислите за оваа промена на насоката во компанијата? Дали дефинитивно би го ставиле МИУИ настрана во сите следни тимови?

Автономија и врски

Батеријата што доаѓа заедно со овој продажен пакет има Капацитет од 3.080 милиампер. И, дали надминување на 3.000 mAh е нешто потребно доколку ќе му дадеме интензивна употреба. Покрај тоа, мора да мислиме дека ќе мора да нахраниме 5,5-инчен екран. Со оваа бројка треба да издржиме цел ден без да мора да поминуваме низ приклучокот.

Од друга страна, како што веќе споменавме, тоа е а опрема ДУАЛСИМ; ќе имате двоканален WiFi; Bluetooth врска; како и повратна порта USB Type-C, еден од стандардите што се спроведуваат во целата најсовремена опрема. Ниту, пак, забораваме на читачот на отпечатоци од задната страна на шасијата, како и можноста за користење 4G мрежи за да се постигне навигација еднаква на домашната.

Достапност на пазарот на Xiaomi Mi A1

Достапност и цена

Терминалот е претставен во Индија. Таму можете да добиете почнувајќи од следниот 12 септември по цена од 14.999 рупии. Ова се претвора во цена од 195 евра. Иако штом стигне до европските пазари, цената сигурно се искачува над 200 евра. Сега, како што најави и самата Xiaomi во својата презентација, Шпанија не е меѓу земјите во кои ќе слета, како што можете да видите на горната слика.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Педро dijo

    Добар изглед, андроид фонд, добри фотоапарати, ќе мора да видиме како реагираат, можеби претераа со цената, мојата белешка 4 го има тоа и вреди 100 €, сега гледам модел што ми привлече внимание, дали сте го виделе Blackview S8