Xiaomi Redmi Note 9 Pro, многу доблести и малку дефекти [Преглед]

Опсегот Xiaomi Redmi и остатокот од производите на кинескиот производител во последниве месеци добиваат постојани ажурирања на хардверот, изненадувачки се чини дека каталогот на Xiaomi зазеде доста важен пресврт на завртката, и тука сме во Андроидис за да ги тестираме овие вести и да ти кажам прво предадете го нашето искуство.

Овој пат го имаме Redmi Note 9 Pro, добар, убав и ефтин среден опсег кој има малку дефекти и многу доблести. Откријте со нас што најмногу ни се допадна и што најмалку на сопственикот на средниот опсег Xiaomi Redmi.

Материјали и дизајн

Како што често се случува во опсегот Redmi на Xiaomi, терминалот е голем. Имаме димензии на X x 165,7 76,6 8,8 mm за вкупна тежина од 209 грама, што не е. не е лошо ако ги земеме предвид 6,67 инчи од неговиот преден панел и огромната батерија што ја сместува внатре. Далеку од она што се чинеше дека се случи пред неколку години со опсегот Redmi, овој Note 9 Pro дава чувство на моментален квалитет во раката. Малку рамка од предната страна, многу ажуриран дизајн, прилично пристојна градба.

 • Димензии: X x 165,7 76,6 8,8 mm
 • тежина: 209 грамови

Овде можете да погледнете во Инстаграм на колегите од Андроидис:

Копчињата имаат добар допир и правилна рута. Сите ги наоѓаме на десната страна, и обединетиот волумен, и тоа копче „напојување“ што сега интегрира читач на отпечатоци и тоа, мене, лично, ми се чини многу подобра алтернатива на читачот на отпечатоци од задната страна што тие го користеа. Четири прилично испакнати сензори одзади, многу центрирани и даваат интересно чувство за хармонија. Дефинитивно во однос на дизајнот, малку е да се расправаме против Redmi Note 9 Pro.

Дали ви се допадна Redmi Note 9 Pro? Можете да го купите ОВДЕ по најдобра цена.

Технички карактеристики

Бренд Xiaomi
Модел Редми Забелешка 9 Pro
Екран 6.67 инчи
Резолуција FullHD+
Процент на зафатеност на предниот панел 84%
Формат на екранот 20: 9
Процесор Qualcomm Snap Dragon 720
RAM меморија 6 GB
складирање 64 GB
Слот за мемориска картичка Микро SD
Фото-камера четирикратно
Главна леќа 64 Mpx
Леќа со широк агол 8 Mpx
Модро портрет 2 Mpx
Макро леќа 5 Mpx
Селфи камера 16 Mpx
Batería 5.020 mAh
Флеш двојно LED
Система operativo Андроид 10 П
Слој за персонализација MIUI 11
тежина 209 g
Димензии X x 76.7 165.7 8.8 mm
цена  268.99 
Врска за купување Xiaomi Redmi Забелешка 9 Pro

Како што видовме, на овој Xiaomi Redmi Note 9 Pro практично не му недостасува ништо.

Прикажување и мултимедијална содржина

Започнуваме со екранот, каде што наоѓаме панел од 6,67 инчи со асиметрични, но доста мали рамки. Имаме резолуција ФулдД + еднакво на 2400 x 1080 пиксели, што не е лошо со оглед на опсегот на цени, да, со сооднос од 20: 9 доста издолжена. Што се однесува до ЛЦД-панелот, тој има добра интеграција, уште еднаш Xiaomi работи добро при прилагодување на боите, Иако осветленоста не е голема додека не се забележи, таа е повеќе од доволна за на отворено.

Од друга страна, сега ги наоѓаме класичните сенки на некои рабови и околу централната „пегара“ во која е сместена камерата. Во однос на звукот, наоѓаме што да очекуваме од средниот опсег, звук што е доволен во однос на високиот волумен, но кој не се истакнува во останатите делови, каде што се брани, без повеќе. Ова е еден од деловите каде најчесто се сече во средниот опсег, а Redmi Note 9 Pro немаше да биде исклучок.

Тест за камера

Одиме до камерите, каде наоѓаме четири сензори кои продолжуваме детално подолу:

 • Сензор за Samsung ISOCELL GW1 64MP
 • Ултра широк агол од 8MP
 • 5MP макро
 • Длабочина од 2MP

Лично, ми преостануваат два сензори, но вистина е дека тие обезбедуваат интересна разноврсност. Она што најмалку се истакнува е длабочината, бидејќи се забележува дека софтверот има многу врска со фотографиите во формат „Портрет“. Од друга страна, 64MP главен сензор, околу 64MP кои не се активирани по дифолт, бидејќи стандардниот удар е побрз и полесен. Многу добро ја доловува содржината во скоро секоја светлосна состојба, ви оставаме неколку тестови:

Видео камерата ни дава можност да снимаме до 4K на 30 FPS иако во тестовите се одлучивме за верзијата FullHD. Имаме интересно прилагодување на бојата, не означуваме многу загуба на содржина кога паѓа светлото, но стабилизацијата е на средниот опсег. Што се однесува до предната камера, ние имаме 16MP многу добро решени и кои даваат особено добри резултати од раката на софтверот.

Автономија и дополнителни делови

Автономија што е вистинско лудило во овој Xiaomi Redmi Note 9 Pro, почнувајќи затоа што вИма 5.020 mAh и брзо полнење од 30W чиј мрежен адаптер е вклучен во пакетот. Конечно се обложивме на USB-C и уживавме во сесии со повеќе од осум часа екран и лесно два дена општа употреба без да се плеткаме. Точно е дека би можеле да пропуштиме безжично полнење ако сме навикнати, но во однос на батеријата може да се побара малку повеќе од овој Redmi Note 9 Pro, точка каде што се издвојува и многу.

Не ги забораваме дополнителните карактеристики на уредот, Да започнеме со тоа, има NFC, и ова ќе направи голем број на омраза кон брендот да загрижат. Можете да платите и многу повеќе со овој Redmi Note 9 Pro, кој во нашите тестови совршено се бранеше во овој дел.

 • Conectividad
  • НФЦ
  • 3,5 мм приклучок
  • WiFi 6
  • Bluetooth 5.0
  • GPS
  • IR порта
  • Двоен SIM-слот
  • MicroSD слот до 512 GB

Мислење на уредникот

Тешко е да се најдат алтернативи со овие карактеристики за околу 239 евра што обично ги чини овој Redmi Note 9 Pro. Тој се соочува лице в лице со Xiaomi Mi 10 Lite и го прави тешка конкуренција, особено ако можете да направите без OLED екран. Секако ги исполнува повеќето барања што ги бараат купувачите од среден опсег, и може да го набавите по најдобра цена на ОВОЈ Амазонски ЛИНК, од 239 евра.

Редми Забелешка 9 Pro
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
239 a 239
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 65%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Камера
  Уредник: 68%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Скок во квалитетот во конструкцијата на Redmi
 • Вистинска автономија на срцев удар
 • Добри карактеристики / сооднос цена

Contras

 • Екранот претставува некои сенки
 • Звукот не е на исто ниво
 • Можеше без најмалку два сензора
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)