Yealink UVC20, добар придружник за теле-работа [Преглед]

Телевизијата пристигна и се чини дека ќе остане. Има се повеќе конференции, презентации или состаноци што ги правиме телематски преку Тимови, Скајп, Зум или која било друга алтернатива достапна на пазарот. Сепак, токму во овие моменти сфативме дека можеби веб-камерата и микрофонот на вашиот компјутер не беа толку добри ...

Потребно е да се подобрат перформансите на нашиот фотоапарат и микрофон доколку сакаме да добиеме добри резултати, а за ова имаме интелигентни решенија. Ние детално ја разгледуваме веб-камерата на Yealink со UVC20, совршен придружник за состаноците на тимовите на Microsoft и многу повеќе. 

Материјали и дизајн

Во овој случај, и покрај чувството дека пакување, реалноста е дека производот е добро постигнат. Скоро целосно изработена од пластика, имаме премаз од стакло / метакрилат низ целиот преден дел што му дава прилично врвно чувство. Сензорот во предниот дел ја има целата важност, додека дупката на микрофонот се наоѓа на десната страна и лево на ЛЕР, означувајќи го статусот на уредот. Продолжуваме со барем целосно механички систем за затворање на леќи што ќе ни овозможи да стекнеме приватност.

 • Мерења: 100мм х 43мм х 41мм

Од своја страна, имаме база со систем на шарка што ја прави оваа камера речиси универзален систем и целосно достапна за сите монитори и лаптопи, дури и ако сакаме да можеме да ја искористиме универзалната нишка за стативи на основата, или да уживаме систем кој ни овозможува да го оставиме директно на масата. Постојат многу алтернативи што ни ги нуди, особено ако земеме предвид дека камерата е способна да ротира врз себе и вертикално и хоризонтално. Разновидност според знамето во оваа веб-камера со вграден микрофон.

Технички карактеристики

Toе уживаме во веб-камера со овој Yealink UVC20 кој нуди опсег за автоматско фокусирање од 10 сантиметри до 1,5 метри. Имаме кабел во задниот дел USB 2.0 2,8 метри што ќе биде повеќе од доволно за скоро сите локации. Сепак, време е да се фокусираме на вашиот сензор, имаме модел 5 MP CMOS со решетка f / 2.0 кој е способен да понуди видео излез со резолуција 1080p FHD на 30FPS како максимален капацитет. За ефикасни резултати, има автоматски фокус кој работи неверојатно добро и динамичен опсег за дотерување на контрастите и осветленоста.

Уредот ќе биде компатибилен со Windows и macOS без никаков проблем. Од своја страна, микрофонот е секаде-насочен и ќе има SNR максимум 39 dB. Фреквенцијата на одговор, се разбира, е прилично тесна помеѓу 100 Hz и 12 kHZ, прилично конзервативни резултати. Не откривме никаков проблем во техничките можности, всушност би рекле дека сме изненадени од можноста на Yealink UVC20 да понуди добри резултати дури и со очигледни проблеми со осветлувањето во областа на снимање.

Користете искуство

Камерата има целосно plug-and-play систем, Ова значи дека нема да мораме да правиме никаков вид на конфигурација пред неговата употреба, за тоа сведочи и фактот дека немаме дури ни софтвер за преземање за оваа намена. Откако ќе ја поврземе камерата Yealink UVC20 преку USB-портата, ја наоѓаме меѓу изворите на аудио и видео кога остваруваме видео повици преку различните програми за оваа намена. Во овој случај ќе ги најдеме и камерата и микрофонот на самата камера одделно, овозможувајќи ни да ги користиме сопствените микрофони ако сакаме.

Неодамна ја користевме камерата за снимање на неделникот Подкаст на сегашните колеги на iPhone и можете да го видите во вграденото видео. Ова е најсоодветен начин да се видат општите перформанси на фотоапаратот, иако да, во овој случај користевме друг аудио извор. Камерата има прилично брз автоматски фокус, што ме изненади дури и во лоши услови на осветлување, и ова е една од најважните точки што треба да се земат предвид, фактот што имаме автоматски фокус ќе ни овозможи да се движиме пред него без да претрпиме проблеми во овие поими.

Мислење на уредникот

Камерата не е премногу ефтина, а најголемиот проблем што го наидов е фактот што не е наведен како достапен производ на Амазон. Можете да го добиете на веб-страници како Onedirect по препорачана цена од 89,95 евра, Имајќи предвид дека станува збор за сертифициран производ за тимовите на „Мајкрософт“ и „Зум“, не изгледа многу.

Перформансите се она што би го очекувале од производ со овие карактеристики, истото се случува со огромната разноврсност на неговата база и ефикасниот развој на автоматскиот фокус за време на сите видео повици, без сомнение, производ што можеме да го препорачаме ако сакате да ги подобрите вашите презентации.

УВЦ20
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
89,95
 • 80%

 • УВЦ20
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Авто-фокус
  Уредник: 90%
 • Квалитет на видео
  Уредник: 90%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 60%
 • Конфигурација / употреба
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Дизајн и материјали што чувствуваат „премија“
 • Многу разноврсна и лесна за употреба база
 • Многу добар резултат на камерата и автоматскиот фокус

Contras

 • Ми недостига USB-C адаптер
 • Многу малку продажни места во Шпанија
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)