5 alternativa për të ndryshuar hartën e tastierës në Windows

ndryshoni hartën e tastierës në Windows

Kur të kemi fituar një kompjuter personal dhe Windows konfiguron një numër të caktuar çelësash ndryshe, me pak hile për tu ndjekur dhe në një mënyrë shumë të lehtë, do të kemi mundësinë e vendosjes së saktë të hartës së tastierës. Kjo kërkon vetëm modifikimin e zonës së cilës i përket, gjë që mund të bëhet pa ndonjë problem të madh nga cilësimet rajonale në panelin e kontrollit.

Por Çfarë ndodh nëse duam të ekzekutojmë veprime të ndryshme me disa çelësa? Këto lloje detyrash zakonisht konfigurohen nga aplikacioni me të cilin po punojmë në një kohë të caktuar, një situatë që nuk është e njëjtë nëse në vend të kësaj na duhet një veprim krejtësisht i ndryshëm nga i njëjti desktop i Windows. Më tej do të përmendim 5 mjete që mund të përdorni me këtë objektiv, të cilat funksionojnë ekskluzivisht në Windows.

1. Shkelja kryesore

Como alternativa e parë do ta përmendim këtë mjet; sapo ta ekzekutoni, duhet të filloni të planifikoni cilat janë funksionet më të rëndësishme që dëshironi t'i caktoni një çelësi ose kombinimi të tyre duke përdorur ndërfaqen e tij.

çelësi i tasteve

Gjëja e parë që duhet të bëni është të bëni zgjedhjen e çelësit që dëshironi të modifikoni; në fund, në vend të kësaj do të gjeni një menu të vogël në rënie që do t'ju ndihmojë të zgjidhni ndryshimin që dëshironi të bëni. Më vonë duhet vetëm ta aplikoni në mënyrë që gjithçka të regjistrohet. Ju mund të përdorni disa shembuj udhëzues për të përmbushur këtë detyrë, diçka që gjendet në anën e djathtë. Nëse për ndonjë arsye keni bërë një modifikim të keq, do të duhet të zgjidhni vetëm butonin në krye që do t'ju ndihmojë të "rivendosni në parazgjedhje" hartën e tastierës.

2. Çelësat Sharp

Como alternativa e dytë do ta përmendim këtë aplikacion. Ajo tashmë ka një ndërfaqe pak më komplekse, ku mund të admironi edhe një numër tjetër të shkurtoreve të tastierës që mund t'i përdorim për një veprim krejtësisht të ndryshëm nga origjinali.

mprehtë

Funksioni kryesor i këtij aplikacioni është të zëvendësojë (për disa, zhvendosë) funksione të caktuara në lloje të tjera të kombinimeve të çelësave. Ekziston një larmi e madhe e alternativave për t'u përdorur, të cilat do të varen nga secila nevojë.

3. Keyboard Map

Kjo app ka pak ngjashmëri me mjetin që përmendëm në radhë të parë (në fillim). Ndërfaqja e përdoruesit është shumë më e këndshme, gjëja me të vërtetë e rëndësishme është mënyra e punës kur ndryshon një detyrë çelësi në një funksion krejtësisht të ndryshëm.

kartelë

Sapo të ekzekutoni aplikacionin dhe mund të shihni tastierën në ekranin e monitorit, thjesht duhet të zgjidhni butonin që dëshironi të ndryshoni një operacion. Në pjesën e poshtme të majtë, do të shfaqen disa opsione, nga të cilat do të duhet të zgjidhni atë që dëshironi të ekzekutohet me tastin e zgjedhur më parë.

4. Hartuesi i çelësave

Me funksione më tërheqëse paraqet ky mjet; ka mundësinë e zëvendësimit të një veprimi të caktuar në një çelës me një veprim krejt tjetër. Përveç kësaj, përdoruesi mund të çaktivizojë plotësisht funksionin e çdo çelësi.

hartues çelësash

Për ta bërë këtë, duhet të zgjidhni vetëm një çelës dhe ta tërhiqni nga tastiera, në të cilën pikë do të bëhet gri e errët. Ju gjithashtu mund të klikoni dy herë në çelësat e pranishëm atje për të kryer një redaktim më të specializuar kur të shfaqet dritarja e vetive të tij.

5. Krijuesi i faqosjes së tastierës Microsoft

Nëse jeni një zhvillues që mund të dëshironi provoni këtë mjet; ofron mundësi për përdoruesit e saj, krijoni një hartë krejtësisht të re, që do të thotë se secilit mund t'i caktohet diçka krejtësisht e ndryshme nga ajo që ishte menduar fillimisht.

mskeylayoutcreator

Megjithëse këto lloje karakteristikash mund të përdoren në zona të ndryshme pune, ata që veprojnë si softuer i specializuar për redaktimin e videos mund të gjejnë një ndihmë të madhe në të. Konfigurimi i tastierës mund të ndryshohet në mënyrë që funksione të caktuara të integrohen në çelësat e saj, diçka që mund të përfshijë opsionin për të prerë një video, për ta luajtur, për të ndaluar, për të dërguar të jetë një "dhënie" midis shumë alternativave të tjera plus.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   puçu2 dijo

  I pari punoi për mua: D!

 2.   Yrina dijo

  A ka ndonjë alternativë për mac?