Çfarë është Litecoin dhe si të blini Litecoin?

Çfarë është Litecoin

Litecoin është një monedhë dixhitale pikë për pikë (P2P) që bazohet në softuer të hapur dhe që doli në treg në 2011 si një plotësues i Bitcoin. Pak nga pak po bëhet një kriptovalutë anonime e përdorur nga gjithnjë e më shumë përdorues, kryesisht për shkak të thjeshtësisë me të cilën mund të gjenerohen këto lloje të monedhave, shumë më e ulët se ajo e Bitcoin.

Edhe pse nëse flasim për monedhat dixhitale ose kriptovalutat menjehere Bitcoins vijnë në mendje. Por nuk është i vetmi që ka qenë në dispozicion në treg, larg tij, për disa vjet, Ethereum është bërë një alternativë serioze për BitcoinEdhe pse nëse bazohemi në vlerën e secilës prej këtyre monedhave, ka ende një rrugë të gjatë për të bërë një alternativë të vërtetë për Bitcoin, një monedhë që është bërë një formë pagese në disa prej kompanive të mëdha si Microsoft, Steam , Expedia, Dell, PayPal për të përmendur disa shembuj.


Dua investoni në Litecoin? Mirë merrni $ 10 FALAS në Litecoin duke klikuar këtu

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Litecoin, çfarë është, si funksionon dhe ku ta blini.

Çfarë është Litecoin

Çfarë është Litecoin

Litecoin, si pjesa tjetër e monedhave dixhitale, është një kriptomonedhë anonime që u krijua në 2011 si një alternativë ndaj Bitcoin, bazuar në një rrjet P2P, kështu që në asnjë moment nuk rregullohet nga ndonjë autoritet, sikur të ndodhë me monedhat zyrtare të të gjitha vendeve, prandaj vlera e tij ndryshon në varësi të kërkesës. Anonimiteti i kësaj monedhe lejon fshehin identitetin në çdo kohë të njerëzve që kryejnë transaksionin, pasi ajo kryhet përmes një portofoli elektronik ku ruhen të gjitha monedhat tona. Problemi me këto lloj monedhash është i njëjtë si gjithmonë, pasi nëse ato na grabisin, nuk kemi si ta dimë se kush na e ka zbrazur çantën tonë.

Blockchain, i njohur më mirë si blockchain, i Litecoin është i aftë të trajtojë një vëllim më të lartë transaksionesh sesa Bitcoin. Për shkak se prodhimi i bllokut është më i shpeshtë, rrjeti mbështet më shumë transaksione pa pasur nevojë të modifikoni softuerin vazhdimisht ose në të ardhmen e afërt. Kështu, tregtarët marrin kohë më të shpejta konfirmimi, duke mbajtur ata kanë aftësinë të presin për më shumë konfirmime kur shesin artikuj më të shtrenjtë.

Dallimet midis Litecoin dhe Bitcoin

Bitcoin kundër Litecoin

Duke qenë një derivat ose pirun i Bitcoin, të dy kriptovalutat përdorin të njëjtin sistem operativ dhe ndryshimi kryesor gjendet në numri i emetimit të miliona monedhave, e vendosur në rastin e Bitcoin në 21 milion, ndërsa kufiri maksimal i Litecoins është 84 milion, 4 herë më shumë. Dallime të tjera gjenden në popullaritetin e të dy monedhave, ndërsa Bitcoin është i njohur gjerësisht, Litecoin po bën pak nga pak një dëm në këtë treg për monedhat virtuale.

Një ndryshim tjetër është gjetur kur bëhet fjalë për marrjen e monedhave virtuale. Ndërsa miniera Bitcoin përdor një algoritëm SH-256, i cili kërkon konsum shumë të lartë të procesorit, procesi i minierave Litecoin funksionon me anë të një skripti që kërkon një sasi të madhe të kujtesës, duke lënë mënjanë procesorin.

Kush e krijoi Litecoin

Chalie Lee - Krijuese e Litecoin

Një ish-punonjës i Google, Charlie Lee, është ai që qëndron pas krijimit të Litecoin, duke pasur parasysh mungesën e alternativave në tregun e monedhës virtuale dhe kur ata nuk ishin bërë ende një monedhë e përbashkët për çdo lloj monedhe. Charlie u mbështet në Bitcoin por me qëllimin e shndërroni këtë monedhë në një mjet pagese që është i qëndrueshëm dhe nuk varej tepër nga shtëpitë e këmbimit, diçka që siç kemi qenë në gjendje ta verifikojmë nuk ndodh me Bitcoin.

Kështu që kjo monedhë nuk u prek nga spekulimet, metoda për t'i marrë ato është shumë më e thjeshtë dhe më e drejtë, në mënyrë që ndërsa ato të krijohen, procesi të mos jetë i ndërlikuar ose të zvogëlojë numrin e monedhave të disponueshme. Bitcoin është krijuar për të trajtuar deri në 21 milion monedha, ndërsa në Litecoin ka 84 milion monedha.

Si mund të marr Litecoins

Aplikimi për miniera Litecoins

Litecoin është një pirun i Bitcoin, kështu që softueri për filloni të shfrytëzoni Bitcoins është praktikisht e njëjtë me modifikimet e vogla. Siç e përmenda më lart, shpërblimi për minierat e Litecoins është më fitimprurës se Bitcoin. Aktualisht për çdo bllok të ri ne marrim 25 Litecoins, një shumë që zvogëlohet me gjysmën e çdo 4 vjet afërsisht, një shumë shumë më e ulët se ajo që gjejmë nëse i kushtohemi minierave të Bitcoins.

Litecoin, si të gjitha kriptovalutat e tjera, është një projekt softuer me burim të hapur i botuar nën licencën MIT / X11 që na lejon të ekzekutojmë, modifikojmë, kopjojmë programin dhe ta shpërndajmë atë. Softueri lëshohet në një proces transparent që lejon verifikimin e pavarur të binareve dhe kodit burimor përkatës të tyre. Softueri i nevojshëm për të filluar minierat e Litecoins mund të gjendet në Faqja zyrtare e Litecoin, dhe është i disponueshëm për Windows, Mac dhe Linux. Ne gjithashtu mund të gjejmë kodin burimor

Funksionimi i aplikacionit nuk ka asnjë mister, pasi që vetëm na duhet shkarkoni programin dhe ai thjesht do të fillojë të bëjë punën e tij, pa pasur nevojë të ndërhyjmë në çdo kohë. Vetë aplikacioni na jep hyrje në portofolin ku ruhen të gjitha Litecoin-et që po marrim dhe nga ku mund të dërgojmë ose marrim këto monedha virtuale si dhe të konsultohemi me të gjitha transaksionet që kemi kryer deri më tani.

Një mënyrë tjetër për të minuar Litecoins pa investuar në një kompjuter, ne e gjejmë atë Scheriton, një sistem i minierave në re Me të cilat ne gjithashtu mund të mirojmë Bitcoins dhe Ethereum. Scheriton na lejon të përcaktojmë sasinë e GHz që duam të alokojmë në miniera, në mënyrë që të mund të blejmë më shumë energji për të marrë Litecoins ose monedhat e tjera virtuale më shpejt.

Avantazhet dhe disavantazhet e Litecoin

Avantazhet dhe disavantazhet e Litecoin

Përparësitë që Litecoin na ofron janë praktikisht të njëjtat që mund t'i gjejmë me pjesën tjetër të monedhave virtuale, siç janë siguria dhe anonimati kur kryeni çdo lloj transaksioni, mungesa e komisioneve që prej transaksionet bëhen nga përdoruesi në përdorues pa ndërhyrjen e ndonjë organi rregullator dhe shpejtësinë, pasi transferimet e kësaj lloj monedhe me çast.

Problemi kryesor me të cilin përballet kjo monedhë sot është se nuk është aq popullore sa Bitcoin mund të jetë sot, një monedhë që pothuajse të gjithë e dinë. Për fat të mirë, falë popullaritetit të kësaj monedhe, pjesa tjetër e alternativave të disponueshme në treg po përdoren gjithnjë e më shumë nga përdoruesit, megjithëse për momentin ato nuk janë në nivelin e Bitcoin, një monedhë që disa kompani të mëdha tashmë e kanë filluar për të përdorur .përdorni si një mënyrë pagese.

Si të blini Litecoins

Si të blini litecoins

Nëse nuk kemi ndërmend të fillojmë të nxjerrim Litecoins, por duam të hyjmë në botën e monedhave anonime virtuale, ne mund të zgjedhim të blini litecoins përmes Coinbase, shërbimi më i mirë aktualisht na lejon të kryejmë çdo lloj transaksioni me këtë lloj monedhe. Coinbase na ofron një aplikacion për tu konsultuar me llogarinë tonë në çdo kohë si për iOS ashtu edhe për Android, një aplikacion që na ofron informacione të hollësishme për luhatjet e mundshme të pësuara nga monedha.

Dëshironi të investoni në Litecoin?

Klikoni KERETU për të blerë Litecoin

Për të blerë këtë monedhë virtuale, së pari duhet të shtojmë kartën tonë të kreditit ose ta bëjmë atë përmes llogarisë tonë bankare.

Coinbase: Bli Bitcoin dhe ETH (Lidhja e AppStore)
Coinbase: Bli Bitcoin & ETHfalas
Coinbase: Bli Bitcoin & ETH
Coinbase: Bli Bitcoin & ETH
zhvilluesi: CoinbaseAndroid
Çmimi: Falas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.