Aeroporti i Dubait do të ketë një vendkalim sigurie shumë të veçantë

Tuneli i kontrollit të aeroportit të Dubait

Kombëtare

Siguria në aeroporte po rritet gjithnjë e më e lartë. Sidoqoftë, duhet të pranohet që radhët në kontrollet e sigurisë nuk është diçka që u pëlqen shumë pasagjerëve, veçanërisht nëse arrijmë për fluturimin tonë vonë. Megjithatë, Po nëse ky kontroll sigurie është një dritare virtuale për imazhe me definicion të lartë?

Kjo është ideja që ata duan të zbatojnë në Aeroportin e Dubait, më konkretisht në Terminalin 3. E para nga këto tunele sigurie - ose porta - lejoni udhëtarët të shijojnë një akuarium virtual ndërsa kalojnë përmes. Sidoqoftë, të gjitha këto imazhe të bukura do të fshehin atë që është me të vërtetë e rëndësishme: njohja e fytyrës dhe irisit përmes 80 kamerave të sigurisë.

Qasja, siç shpjegohet në Prag, eshte ajo udhëtari lëviz kokën në njërën dhe në anën tjetër të shtegut në mënyrë që kamerat të punojnë rehat dhe të bëjnë njohjen në 3D. Kjo do të thotë, nëse do të bënë përshtypje nga ajo që Face ID e Apple do të jetë në gjendje të bëjë në celularin e saj të ri iPhone X, kjo shton edhe një shkallë të vështirësisë: përdoruesi është në lëvizje. Tani, po, kjo metodë është shumë më e besueshme se të tjerat.

Në fund të udhëtimit, pasarela do të heqë të gjitha imazhet nga ekranet e saj dhe mund të përfundojë në dy mënyra: duke i uruar pasagjerit një fluturim të lumtur ose duke ndezur një dritë të kuqe dhe duke lajmëruar shërbimet e sigurisë së aeroportit për çdo anomali. Imazhet që shfaqen brenda tunelit të sigurisë jo vetëm që do të jenë të një akuariumi, por ato mund të alternohen me skenarë të tjerë si një shkretëtirë, për shembull; arsyeja për të gjithë këtë do të jetë sa herë që përdoruesi lëviz kokën.

E para nga këto pasarela do të zbatohet në Terminali 3 i Aeroportit të Dubait vitin e ardhshëm 2018. Sidoqoftë, kjo metodë e re e kontrollit të aeroportit do të zbatohet në më shumë terminale gjatë viteve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.