A mund të blej një iPhone 12 ose një të zbritur më parë?

dyqan mollësh iphone

Apple ka gjeneruar shumë pritje me prezantimin e gamës së saj të re të iPhone 12, pa dyshim diçka që shumë e prisnin, pasi është një ngjarje vjetore që na ka ndjekur për më shumë se 10 vjet. Por Pritja nuk përqendrohet vetëm në ato modele të reja të paraqitura nga Apple por edhe në modelet e mëparshme që ajo mban në treg. Dhe është se Apple këtë vit ka lënë një katalog më shumë se gjithëpërfshirës të terminaleve për të gjitha llojet e përdoruesve.

Kjo gamë e gjerë e terminaleve që gjejmë kur kërkojmë një iPhone na bën të dyshojmë, pasi shumë mund të dyshojnë në performancën e një terminali 3-vjeçar. Nëse përdoruesit e Apple mburren me diçka, do të thotë që pajisjet e tyre kanë një jetë të dobishme të jashtëzakonshme dhe mund të them me siguri totale se është kështu. Nëse kësaj cilësie produkti i shtojmë se mbështetja e azhurnimit është më e mira në segment, ne kemi produkt për një periudhë shumë të gjatë. Në këtë artikull ne do të shohim iPhone para 12 që vazhdojnë të performojnë në një nivel të lartë.

iPhone 8 / 8 Plus

Ne fillojmë me një model që, megjithëse ka dalë në treg për 3 vjet, shquhet për të pasur një dizajn klasik, madhësi të matur dhe specifikime të denja për gamën e niveleve të larta. Pa u mburrur me harduerin, gjetëm një terminal që monton një procesor A11 Bionic, një procesor me të cilin Apple shënoi një para dhe pas, sot vazhdon të performojë si dita e parë në çdo situatë.

iPhone 8

Terminali i bërë nga alumini dhe qelqi, ka karikim pa tel dhe një aparat fotografik të aftë për të kapur cilësi të lartë. Ishte një nga iPhonët e parë me certifikim iP67 kështu që ka rezistencë ndaj ujit dhe pluhurit. Me çmimin aktual të versionit iPhone 8 të së Premtes së Zezë shumë pak terminale ofrojnë këto karakteristika. Përveç kësaj, ju mund të kurseni edhe më shumë nëse e blini atë të kushtëzuar në Back Market, duke marrë zbritje deri në 70% në krahasim me çmimin e tij të ri.

Ekrani ka një shkëlqim më se të mjaftueshëm për çdo situatë dhe paneli i tij i ekranit Retina ofron një cilësi shumë të mrekullueshme.

Nëse do të konsumojmë shumë përmbajtje multimediale, rekomandohet versioni i tij plus me një ekran 5,5 compared krahasuar me 4,7 ″ të versionit të tij standard. Ne gjithashtu kemi një bateri më të madhe në versionin e saj Plus që do të na japë më shumë autonomi. Falë procesorit të tij të fuqishëm ai ka iOS 14 kështu që ne do të azhurnohemi në versionin e fundit. Lidhur me kamerën, ndoshta pikën e saj më të dobët, pasi pavarësisht se ka një cilësi sublime në kushte të mira drite, ajo çalon kur ndriçimi nuk është i mirë, versioni Plus ka një kamerë të dytë telefoto për modalitetin portret.

iPhone X

Le të shkojmë tani me iPhone X, një terminal emblematik që bëri një hap gjigant dhe vendosi një trend në tregun e telefonisë mobile. Pa dyshim, është një terminal që edhe sot e kësaj dite vazhdon të ketë një dizajn mjaft aktual të shoqëruar me pajisje të afta për gjithçka. Ishte një ndryshim rrënjësor kur bëhej fjalë për zhbllokimin e terminalit, që prej asaj kohe Lëmë pas sensorin e gjurmës së gishtit (Touch ID) duke i lënë vendin njohjes së fytyrës (Face ID), duke shtuar një vetull në pjesën e sipërme të ekranit (notch) që strehon kamerën e përparme, altoparlantin dhe Face ID. Ky model ka tingull stereo.

Ofroni 200 euro kursime iPhone X me Yoigo

Ajo shënoi një prirje në treg si për njohjen 3D të fytyrës duke përdorur një sistem skanues pikash, i cili skanon fytyrat tona në detaje, të dyja për nivelin. Vini re që edhe sot e kësaj dite vazhdoni të mbani modelet më aktuale si iPhone i ri 12. Kjo nënkuptonte gjithashtu një ndryshim në materialet e ndërtimit, duke e bërë kërcimin nga alumini në çelik inox, një material më rezistent ndaj goditjeve, por më i brishtë ndaj çarjeve, i cili ofron një përfundim më premium falë përfundimit të kromit.

Brenda gjejmë procesorin A11 (i njëjtë me iPhone 8) kështu që me iPhone 8 do të azhurnohemi në versionin më të fundit dhe kamera e vetme e 8 bashkohet me një sensor telefoto për të përmirësuar cilësinë e zmadhimit. Pa harruar Certifikimi IP67 dhe karikimi pa tel. Një tjetër hap i dukshëm kishte të bënte me ekranin e tij, duke kaluar nga tipari i shfaqjes së Apple IPS Retina në një Paneli OLED prodhuar nga Samsung. Një mundësi e shkëlqyer nëse e gjejmë me një çmim të mirë.

iPhone XS / XS Max

Këtu Apple shfrytëzoi pritjen e mirë të iPhone X për të vazhduar modelin, duke përmirësuar vetëm aspektet specifike Në lidhje me paraardhësin e tij, aspekte të tilla si një përmirësim i vogël në sensorët e tij fotografikë, përmirësim i vogël në të gjitha seksionet që e bënë modelin e tij të yjeve edhe më të rrumbullakosur. Këto përmirësime përfshijnë gjithashtu një çertifikim më të mirë kundër ujit dhe pluhurit, duke kaluar nga iP67 në iP68 duke lejuar që terminali të zhytet. Përmirësimi do të gjendej gjithashtu në procesorin dhe RAM-in e tij, me procesorin A12 dhe 1 GB RAM më shumë.

iPhone XS

Ku shohim kërcimi më i madh në lidhje me iPhone X është në versionin e tij Max, i cili kaloi nga 5,8 ″ në 6,5 ″ të ekranit, me të njëjtën teknologji OLED të prodhuar nga Samsung, me rezultate mbi konkurrencën e saj. Kjo rritje e terminalit gjithashtu ndikon në autonominë pasi që madhësia e baterisë është dukshëm më e madhe. Padyshim që një terminal që i ka mbetur shumë jetë e dobishme dhe që sot nuk ka asgjë për t'i pasur zili në gamën e tanishme të niveleve të larta.

iPhone XR

Modeli që padyshim shënoi një moment historik në shitje kur Apple i dha vendin komercializimit të saj, duke ulur ndjeshëm çmimin në krahasim me iPhone XS, në këmbim të përdorimit të një paneli IPS në ekranin tuaj përsëri, këtë herë do të ishte një madhësia e ekranit prej 6,1 ″ që bie midis modeleve XS dhe XS Max. Një ekran që pavarësisht kthimit në teknologjinë e ekranit IPS Retina është padyshim shembulli i përsosur që ekranet IPS kanë një jetë më shumë se të frytshme, pasi ajo sportizon ngjyra të gjalla dhe zezakë shumë të pastër.

iPhone XR

Ulja e çmimit reflektohet gjithashtu në materialet e saj të ndërtimit, duke u kthyer në alumin në skajet e tij. Ka vetëm një aparat fotografik, por këtë kamera përdoret aq mirë sa i përket softverit, saqë në disa situata është edhe më superiore se ajo e modeleve të tjera me 2 kamera, veçanërisht në modalitetin portret. Edicioni iPhone XR e Premtja e Zezë Isshtë një model shumë i rekomanduar nëse ajo që ne po kërkojmë është një madhësi e rehatshme e ekranit për të parë përmbajtjen multimediale dhe një bateri të madhe që na jep autonomi për 2 ditë përdorimi. Ai gjithashtu ka të njëjtin procesor si iPhone XS, A12 Bionic.

Ne kemi karikim pa tel dhe rezistencë ndaj ujit siç ka bërë Apple që nga iPhone 8, megjithëse çertifikimi do të jetë më i ulët, duke mbetur në iP 67.

iPhone 11 Pro / 11 Pro Max

Ne kemi ardhur në atë që është një nga terminalet më të rrumbullakëta që Apple ka prodhuar në historinë e saj, duke kombinuar të gjitha avantazhet e iPhone X dhe XS, por duke e çuar atë në nivelin tjetër. Shtë një terminal që trashëgon një dizajn që është bërë padyshim një shenjë dalluese e Apple. Shtimi kësaj një xham i pasëm mat që nuk lejon shenjat e gishtërinjve siç ndodh me modelet me shkëlqim. Si çdo vit procesori do të ndryshojë nomenklaturën e tij duke i lënë vendin A13 bionik, duke rritur pak fuqinë e saj.

iPhone 11 Pro

Duke vazhduar nga pjesa e pasme gjejmë 3 kamera që shkëlqejnë në të gjitha aspektet, nga regjistrimi i videos, zmadhimi ose këndi i gjerë. Pa dyshim a një trokitje në tryezë nga Apple në fushën fotografike që do të kënaqë më gourmet. Kësaj duhet t’i shtojmë përfshirjen më në fund a Karikues i karikimit të shpejtë 18W në kutinë e saj, duke lënë pas 5W që erdhi në kutinë deri tani. Në aspektin e ekranit gjejmë një përmirësim të OLED që X dhe XS janë montuar tashmë, por me një shkëlqim pak më të lartë.

Kërcimi më i madh i këtij terminali në lidhje me paraardhësit e tij është përfshirja e një baterie më të madhe pa rritur madhësinë, e cila reflektohet në një autonomi që nuk është parë më parë në markë. Ruajtja e rezistencës ndaj ujit me Certifikimi iP68 dhe karikimi pa tel. Me lëshimin e modelit të ri ky model është ndër opsionet më të mira nëse jeni duke kërkuar më shumë premium nga Apple, me një çmim disi më të ulët.

iPhone 11

Vazhdimi më i mirë i mundshëm i një prej terminaleve më të shitur nga Apple, iPhone XR, është një terminal që vjen për të trashëguar gjithçka të korrur nga paraardhësi i tij, por duke e përmirësuar atë në secilën prej pikave të saj. Shtë një nga terminalet më të rrumbullakëta që mund të gjejmë sot në treg, duke ofruar një çmim shumë tërheqës me procesorin bionic A13 dhe një ekran me panelin IPS Liquid Retina që Përmirësohet në atë që dukej e pamposhtur në XR.

iPhone 11

Në aspektin fotografik, vështirë se pritet në krahasim me modelet Pro, duke humbur vetëm sensorin telefoto për zmadhimin, kështu që cilësia fotografike nuk ndikohet, një mrekulli e fotografisë mobile që padyshim do të performojë në të gjitha situatat mjedisore, madje edhe në ambiente të mbyllura. Ndërtimi i tij është bërë prej alumini dhe qelqi që të kujton XR. Shtë i aftë të regjistrojë në 4k me stabilizimin më të mirë të mundshëm.

Përmirësimi më thelbësor ndaj paraardhësit të tij XR, do të reflektohet në autonominë pasi ajo përfshin një bateri më të madheGjetëm gjithashtu një çertifikim iP 68 kundër ujit dhe pluhurit, si dhe karikimit të shpejtë dhe karikimit pa tel. Një terminal shumë i rrumbullakët që ka arritur të pozicionohet si terminali më i shitur i vitit 2020 tejkaluar shumë të gjithë rivalët e tij dhe kjo nuk është për më pak.

iPhone SE 2020

Ne e përfundojmë këtë përpilim me trashëgimtarin e terminalit të parë në listë, IPhone SE ka saktësisht të njëjtin dizajn që pamë tashmë me iPhone 8, me një madhësi kompakte. Bërë prej alumini dhe qelqi me një larmi të gjerë ngjyrash. Në seksionin fotografik gjejmë një sensor të vetëm, por pavarësisht se është inferior ndaj atyre të vëllezërve të tij më të vjetër, ai performon shumë mirë, duke qenë mjaft i ngjashëm me atë që shihet me XR. Ekrani do të jetë saktësisht i njëjtë me atë që gjendet në iPhone 8, një panel IPS 4,7 ″ me cilësi shumë të mirë.

Ngjyrat e iPhone SE 2020

Lajmi më i mirë për këtë terminal është ai Përkundër çmimit të tij të ulët, ai ruan procesorin A13 që përdor i gjithë diapazoni i iPhone 11. Ky terminal supozon kthimin në sensorin e gjurmës së gishtit, i cili gjithashtu trashëgon nga iPhone 8. Ndoshta dizajni i tij është disi i vjetëruar nëse e krahasojmë me pjesën tjetër, pasi ai ka korniza mjaft të theksuara, por nga ana tjetër kemi një madhësi të moderuar dhe një buton Home.

Ajo gjithashtu ruan Altoparlant dyfishtë, karikim pa tel dhe rezistencë ndaj ujit të certifikuar me iP67 në këtë rast. Pa dyshim që po përballemi me një terminal për një audiencë të përcaktuar mjaft, duke kërkuar një madhësi të zvogëluar dhe një buton Home pa zvogëluar sa i përket Hardware dhe karakteristika shumë Premium që shihen vetëm në terminale me një çmim shumë më të lartë. Alsoshtë gjithashtu një mundësi e shkëlqyeshme e nivelit fillestar për këdo që dëshiron të provojë iOS pa shpenzuar shumë para.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)