PowerShell: Përdoreni atë për të çinstaluar azhurnimet e padëshiruara në Windows 7

azhurnoni problemet në Windows 7

Kush nuk ka pësuar kurrë problemin e një ekrani blu në Windows 7? Ky lloj problemi është një nga më të bezdisshmit dhe mbase të vështirë për tu zgjidhur që mund të ndodhë në një kompjuter personal, një situatë që ndodh zakonisht kur kemi instaluar një drejtues pajisjeje që i përket një pajisjeje të re.

Për këtë lloj rasti, do të duhet të futemi vetëm në "Modalitetin e provës së Windows 7" dhe të çinstalojmë drejtuesin e përmendur; me keqardhje, disa azhurnime të siguruara nga Microsoft Ata gjithashtu erdhën për të shkaktuar këtë lloj shqetësimi, duke u dashur të përpiqen t'i çinstalojnë ato duke përdorur mjetin e njohur si PowerShell.

PowerShell: komanda e brendshme në Windows 7

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm për ekzistencën e kësaj komande, e cila mund të arrihet aktivizoni lehtësisht nga një dritare e terminalit të komandës. Problemi kryesor qëndron në përpjekjen për të njohur dhe identifikuar në mënyrë të përsosur kodin ose emrin e azhurnimit të propozuar nga Microsoft për Windows 7 dhe që mund të shkaktojë problemin në kompjuterin personal. Nëse e kemi identifikuar tashmë azhurnimin konfliktual, atëherë ju sugjerojmë të ndiqni këto hapa:

  • Trokitni lehtë mbi tastin e Windows dhe llojin e hapësirës së kërkimit "cmd".
  • Tani shkruani brenda kësaj dritareje të terminalit të komandës te «PowerShell»Dhe më pas shtypni butonin Entrar.
  • Vendosni kodin vijues (si shembull)

get-hotfix -id KB3035583

PowerShell në Windows 7

Ne kemi supozuar se azhurnimi "KB3035583" është ai që po shkakton problemin, komanda e sugjeruar më parë që do të na ndihmojë gjithashtue hapur nëse është e pranishme në Windows 7. Nëse është kështu, atëherë duhet të shkruani (pa lënë PowerShell) rreshtin vijues:

wusa /uninstall /kb:3035583

Me këtë, ju do ta keni çinstaluar tashmë këtë azhurnim në Windows 7. Numri që kemi vendosur si identifikim i azhurnimit problematik në këtë sistem operativ është "një supozim", një vlerë që duhet ta ndryshoni në atë që keni identifikuar si problematike ose me atë, të cilën Microsoft mund të ketë përmendur në lajmet e tyre të ndryshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)