Truk për të pastruar memorjen dhe historikun e Windows Store

pastroni memorjen e fshehtë të Windows Store 01

Mund të thuhet se kjo situatë është shumë relative, pasi gjithçka varet nga secili përdorues dhe informacioni që ata kanë kërkuar në këtë mjedis; në përgjithësi, ka nga ata që sugjerojnë që nuk është e nevojshme të kryhet kjo detyrë, meqenëse skedarët e përkohshëm që gjeneron Windows Store në realitet nuk janë aq të mëdha sa të shkaktojnë një peshë shumë të lartë në konsumin e hapësirës së diskut të ngurtë.

Sigurisht, situata mund të jetë shumë e ndryshme nëse kalojmë 24 orë në ditë duke shfletuar aplikacione të ndryshme (dhe duke i shkarkuar ato) në Windows Store, pasi që mund të ketë një hapësirë ​​të konsiderueshme në diskun tonë të ngurtë. Sidoqoftë, nëse shija e shumë njerëzve është fshini këtë memorie të fshehtë dhe historinë për arsye të privatësisë (në mënyrë që askush të mos dijë se çfarë kemi rishikuar në dyqan), më poshtë do të përmendim se cili është procesi i rregullt për të kryer këtë aktivitet.

Ekzekutoni një komandë për të pastruar memorien e Windows Store

Sado e pabesueshme mund të duket, thjesht duke ekzekutuar një komandë ne tashmë mund të eliminojmë të gjithë informacionin nga memoria e kujtesës sonë Windows Store; gjithçka që duhet të bëjmë është sa vijon:

  • Ne fillojmë Windows RT, 8 ose 8.1.
  • Nëse e kemi programuar kërcej në tavolinë, duhet të shtypim tastin e Windows për të shkuar te PEkran në shtëpi.
  • Sapo atje, ne thjesht duhet të fillojmë të shkruajmë:

wsreset

Komanda që kemi shkruar i referohet Dyqani Windows (ws) në mënyrën e tij të rivendosjes; pasi keni shtypur shkronjat e para të fjalës, motori i kërkimit Windows 8 do të aktivizohet menjëherë, një ikonë në formën e dyqanit Microsoft do të shfaqet në shkallën e parë.

pastroni memorjen e fshehtë të Windows Store 02

Për të thënë dhe si do të duhet të klikojmë dhe asgjë tjetër; procesi është relativisht i shpejtë, kështu që mund të mos e kuptojmë se për disa sekonda është shfaqur një terminal komandues (shumë e ngjashme me cmd) dhe më pas, ajo është mbyllur automatikisht. Pas kësaj, Dyqani Windows do të hapet pa e kërkuar ne, në mënyrë që të fillojmë të kërkojmë çdo aplikacion që jemi të interesuar të gjejmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

<--seedtag -->