Arsyet pse Facebook është në rënie

Ky rrjet social u shfaq si një faqe për studentët në Universitetin e Harvardit

Facebook u themelua në vitin 2004 nga Mark Zuckerberg dhe shokë të tjerë të klasës. Ky rrjet social filloi si një faqe për studentët në Universitetin e Harvardit, por u zgjerua në universitete të tjera dhe më pas në publikun e gjerë.

Sot, Facebook është një rrjet social që lejon përdoruesit e tij të krijojnë profile personale, të lidhen me miqtë dhe familjen, shpërndani foto dhe video, përveçse keni një sërë veçorish biznesi, si Facebook Ads dhe Facebook Marketplace.

Facebook ka qenë prej kohësh pjesë e jetës virtuale të shumë njerëzve në mbarë botën, duke ndryshuar mënyrën se si lidhemi dhe ndajmë informacionin me miqtë dhe familjen.

Megjithatë, ky rrjet social ka pësuar një rënie të caktuar vitet e fundit, për disa arsye. Për këtë arsye mund të keni dyshime për mbajtjen e profilit tuaj në Facebook dhe këtu po ju shpjegojmë arsyet e rënies së këtij rrjeti social.

Facebook ju gjurmon në internet

Kompania është përfshirë në disa shkelje të të dhënave, të gjitha me pasoja të rënda.

Facebook ka disa probleme të përdorshmërisë, dhe një prej tyre ka të bëjë me mënyrën se si kjo platformë ndjek përdoruesit e saj. Edhe pse ofron shërbimet e saj falas, ajo kërkon që njerëzit të ndajnë të dhënat e tyre në këmbim.

Është e rëndësishme të dini se Facebook gjithashtu ju gjurmon kur nuk e përdorni faqen. Dhe kjo ndodh edhe nëse nuk keni një llogari në platformë, gjë që sugjeron që ata të vazhdojnë t'ju gjurmojnë.

Kompania është përfshirë në disa shkelje të të dhënave, të gjitha me pasoja të rënda. Një shembull i saj Është skandali Facebook-Cambridge Analytica, e cila ka ndodhur në vitin 2018 dhe ka shkaktuar dëme serioze në privatësinë e përdoruesve.

Fatkeqësisht, ky nuk ka qenë i vetmi rast i shkeljes së të dhënave në të cilin është përfshirë Facebook, duke çuar në disa hetime dhe gjoba. Pavarësisht kësaj, përdoruesit e Facebook ende nuk ndihen të sigurt në platformë.

Disa raste të eksperimentimit social

Fatkeqësisht, kjo nuk ishte hera e vetme që Facebook iu drejtua eksperimentimit social.

Në 2012 Facebook bëri një eksperiment me 689.000 përdorues të tij, pa e ditur ata. Gjatë disa muajve, gjysmës së "pjesëmarrësve" iu tregua vazhdimisht përmbajtje pozitive, ndërsa gjysmës tjetër u tregua përmbajtje negative.

Ky u konsiderua një akt i pakujdesisë ekstreme. Përveç çështjeve etike, mund të spekulohet vetëm për efektin negativ që mund të kishte kjo masë tek përdoruesit që vuajnë nga probleme emocionale.

vajtueshme kjo nuk ishte hera e vetme që Facebook iu drejtua këtij truku. Ka të paktën shtatë shembuj të tjerë të profilit të lartë që nga fillimi i dekadës.

Transmetimi i lajmeve të rreme

Facebook është një platformë e përdorur për të ndarë një shumëllojshmëri të gjerë të përmbajtjes, duke përfshirë lajmet. Fatkeqësisht në të kaluarën, Ky rrjet social është përballur me probleme që kanë të bëjnë me dezinformimin dhe propagandën.

Facebook është përballur me probleme të ndryshme lidhur me dezinformatat

Për shembull, gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2016, grupet në Facebook u zbuluan se po përhapnin lajme të rreme dhe propagandë me qëllim që të ndikonin në rezultatin e zgjedhjeve.

Për të adresuar këto çështje, Facebook zbatoi masa të tilla si heqja e llogarive dhe faqeve që promovojnë dezinformata dhe propagandë, si dhe bashkëpunimi me kontrolluesit e fakteve për të verifikuar vërtetësinë e lajmeve të shpërndara në platformë.

Megjithatë, është e qartë se me kalimin e viteve, Facebook përpiqet të pozicionohet si një portal lajmesh. Duke bërë kështu, ka detyrimin të respektojë parimet bazë si besimi dhe besueshmëria.

Megjithatë, Facebook ka dështuar në përpjekje dhe ndërsa vazhdon të përpiqet të merret me dezinformatat, lajmet e rreme vazhdojnë të lulëzojnë. Nëse Facebook është burimi juaj kryesor i lajmeve, ju rekomandojmë të kërkoni diku tjetër për lajme të besueshme.

Praktikat e diskutueshme të privatësisë

Një pjesë e mirë e përdoruesve besojnë se politikat e privatësisë janë të vështira për t'u zbatuar.

Facebook ka komplikuar cilësimet e tij të privatësisë për aq kohë sa dikush mund të kujtohet. Ky është një citim nga Zuckerberg në gazetën amerikane The Guardian në 2010:

Me pak fjalë, shumë prej jush menduan se kontrollet tona të privatësisë ishin shumë komplekse. Synimi ynë ishte t'ju jepnim shumë kontrolle në vend, por kjo mund të mos jetë ajo që shumë prej jush dëshironin. Ne nuk kemi goditur në shenjë”.

Megjithëse Facebook ofroi një cilësim privatësie për pothuajse çdo gjë pas dymbëdhjetë vjetësh, duhet një manual i tërë për të gjetur opsionet e fshehura. Një pjesë e mirë e përdoruesve mendojnë se këto politika janë bërë qëllimisht në mënyrë që të jenë të vështira për t'u përdorur.

Disa ekspertë madje thonë se Facebook dëshiron që ju të anashkaloni cilësimet për të përdorur të dhënat tuaja. Nuk ka asnjë mënyrë për ta vërtetuar këtë fakt, por ajo që mund të bëni është lexoni me durim politikën e privatësisë dhe bëni rregullimet e nevojshme në profilin tuaj.

Facebook i ka harruar rrënjët

Me kalimin e kohës, furnizimi i lajmeve në Facebook u hollua gjithnjë e më shumë.

Kur Facebook hyri në skenë në vitin 2004, prania e tij u ndje. Faqet si MySpace nuk kaluan pa u vënë re nga publiku, por suksesi i Facebook ishte i jashtëzakonshëm, duke u bërë rrjeti i parë i përshtatshëm për përdorim të përgjithshëm.

Lajmet në përgjithësi ishin plot me foto dhe përditësime, si nga miqtë, ashtu edhe nga të afërmit e largët, pasi kjo synonte të shkurtonte distancat. Megjithatë, me kalimin e kohës, burimi i lajmeve u hollua gjithnjë e më shumë.

Rrjetet tepër të mëdha të miqve dhe një përmbytje e postimeve nga reklamuesit, faqet që pëlqyen përdoruesit dhe organizimi i dobët i lajmeve në burim, e bënë rrjetin të humbasë hijeshinë e tij origjinale.

Nuk dihet se cili është qëllimi i vërtetë i Facebook

Krahasuar me rrjetet e tjera sociale, Facebook bën shumë gjëra në të njëjtën kohë.

Është pothuajse një fakt që Aktualisht, rrjetet sociale kopjojnë karakteristikat e të tjerëve, kështu që mbivendosja është e pritshme.

Por secila prej këtyre platformave arrin të ketë diçka që i dallon nga të tjerat. Për shembull, imazhet ngarkohen në Instagram, shtetet ndahen në Twitter, videot ngarkohen në TikTok, etj. Por çfarë bën saktësisht Facebook?

Krahasuar me rrjetet e tjera sociale, Facebook bën shumë gjëra në të njëjtën kohë. Kjo ju lejon të shkoni drejtpërdrejt, të ndani video, foto dhe statuse. Gjithçka që mund të bëni në platforma të tjera dhe, guxojmë të themi, më mirë.

Megjithatë, duke iu rikthyer temës së përdorshmërisë, kur përdorni Facebook nga aplikacioni ose faqja e internetit, gjithçka duket të jetë e vështirë, dhe për sa i përket rrjedhshmërisë ajo është e shkurtër. Edhe konfigurimi i privatësisë është një detyrë e frikshme që ne priremi ta shtyjmë pasi është e vështirë për ta përfunduar.

A duhet të fshini profilin tuaj në Facebook?

Vendimi për të vazhduar përdorimin e Facebook ose për të fshirë profilin në këtë rrjet social është thjesht personal.

Vendimi për të vazhduar përdorimin e Facebook ose për të fshirë profilin në këtë rrjet social varet nga preferencat dhe nevojat e secilit përdorues.. Nëse jeni të shqetësuar për privatësinë tuaj dhe sigurinë e informacionit tuaj në internet, merrni parasysh marrjen e masave të duhura.

Për shembull, rishikoni dhe rregulloni cilësimet e privatësisë së llogarisë tuaj, jini të kujdesshëm kur ndani informacione në internet dhe përdorni mjete sigurie si fjalëkalime të forta dhe vërtetim me dy faktorë.

Nëse jeni një nga njerëzit që përdor Facebook për të kontaktuar klientët ose për të bërë shitje, ju rekomandojmë që ta përdorni këtë platformë në mënyrë rigoroze për këto qëllime. Nëse nuk dëshironi të fshini llogarinë tuaj personale, reduktoni përdorimin e Facebook dhe kufizoni informacionin që shpërndani.

Kur një përdorues vendos të ndalojë përdorimin e Facebook-ut, ai duhet të marrë parasysh se disa nga funksionet ose shërbimet që ka përdorur përmes platformës mund të mos jenë të disponueshme. ose mund t'ju duhet të gjeni mënyra të tjera për t'iu qasur atyre.

Ndërsa është e qartë se Facebook ka pësuar një rënie në popullaritet, ai ende ka një popullsi të respektueshme të përdoruesve, kështu që ka të ngjarë të jetë rreth disa vite të tjera.

Nëse Facebook dëshiron të mbetet një opsion në tregun e mediave sociale, mund t'i duhet të përditësojë dhe racionalizojë disa nga politikat e tij, si dhe të gjejë një identitet të ri për t'u tërhequr brezave të ardhshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.