Dollarë më të mirë apo kriptomonedha?

cryptocurrencies Ata kanë braktisur prej kohësh kamaren e thjeshtë të kuriozitetit për t'u bërë, në të drejtën e tyre, një pjesë e rëndësishme e ekonomisë globale në aspekte të ndryshme. Jo vetëm që ata kanë qenë të kufizuar në sferën e kursimeve ose spekulimeve, por ato janë një aset i rëndësishëm për t'u marrë parasysh në një aspekt po aq të rëndësishëm sa tregtia e jashtmeMë parë, praktikisht ishte ruajtja ekskluzive e monedhës amerikane.

Përparësitë e kriptovalutave si mjet pagese në tregtinë e jashtme

Një nga avantazhet që do të vërejmë më shumë në xhepat tanë është transferimi i kriptovalutave ka komisione shumë të ulëta, ose madje nuk ka komisione në rastin e disa kriptove specifike. Kjo sepse për të kryer transaksionin e bëjmë pa bankat, pasi nuk kemi nevojë për ndonjë ndërmjetës. Një shumë jo e konsiderueshme parash, pasi komisioni që subjektet zakonisht ngarkojnë kur bëjnë një transfer ndërkombëtar është shumë i lartë.

Ka ekspertë që parashikojnë se në të ardhmen ne do të jemi në gjendje të paguajmë direkt me e-Wallet (portofolin elektronik ku përdoruesit e kriptovalutave i ruajnë ato) në vend që të përdorin kartat klasike të kreditit. Duke parë se si kriptovalutat po fitojnë me shpejtësi pozicione, nuk mund të themi se ato janë fantazi fantastike, por një vizion i së ardhmes së afërt me mundësi për t’u bërë realitet.

Cryptocurrency hanë tokë nga dollari

Megjithëse është disi e ndrojtur, është e qartë se paratë që investohen në kriptovaluta diku po ndalen së investuari, dhe megjithëse tregu i Forex-it është akoma, tregu më i madh në botë, çfarë është tregtia e kriptovalutave tashmë lëviz rreth 400.000 miliardë dollarë dhe ajo vazhdon të rritet në mënyrë eksponenciale (nuk duhet të harrojmë se vetëm 10 vjet më parë kriptovalutat nuk ekzistonin përveç në mendjen e disa teoricienëve).

Gjithashtu pas një rënie të vazhdueshme të vitit 2018, ne duhet të nxjerrim në pah vitin e mirë 2019 që kriptovalutat kanë pasur në përgjithësi, duke theksuar bitcoin, i cili, megjithëse u hap në 2019 nën 4.000 dollarë, arriti, kur prekëm ekuatorin e këtij viti, 13.000 dollarë. Sidoqoftë, përtej asaj që parashikuan keqbërësit e saj, shumë prej të cilëve nuk panë në bitcoin më shumë sesa flluska e njëmbëdhjetë ekonomike që vuajnë qeniet njerëzore. Pjesa tjetër e ndërmarrjeve të mëdha, megjithëse janë mbi çmimin që kishin në janar, nuk po paraqiten aq mirë deri më tani në gjysmën e dytë të vitit.

Tregtimi i kriptovalutave

Për të filluar, ne do të themi se nuk duhet të ngatërrojmë tregtinë përmes Kontratave për Ndryshim (CFD për akronimin e saj në anglisht) me kriptovaluta, me tregtim përmes CFD me Forex ose me vetë tregun e Forex, i cili është shkëmbimi i monedhës që duhet të kryhet, për shembull, nga një kompani e madhe që operon në dhjetra vende, me përkatësinë e saj monedhat kombëtare.

Në Forex, njerëzit fitojnë ose humbasin para në operacionet Forex, sepse çmimi i tyre ndryshon vazhdimisht, kështu që ideali është të blini valutën poshtë dhe ta shisni, ose ta ndryshoni atë, kur ajo është më e fortë, siç do të bënim me çdo aktiv tjetër financiar .

Por tregtia përmes CFD-ve me kriptovaluta, monedha (Forex) ose burime natyrore, është më komplekse dhe ka avantazhe dhe disavantazhe, të cilat do t'i komentojmë.

Para së gjithash, ne veprojmë me levë, që do të thotë se nëse për shembull blejmë CFD të një aktivi për 1.000 dollarë dhe përqindja e garancisë së kësteve është 10%, për të hapur pozicionin do të duhet të depozitojmë vetëm 100 dollarë, por nëse çmimi i asetit lëviz kundër nesh 20% ne do të humbasim 200 dollarë, dyfishin e parave të depozituara dhe anasjelltas, prandaj, ne aspirojmë të fitojmë, ose rrezikojmë të humbasim, më shumë para sesa do të rezultonte vetëm nga investimi ynë.

Kjo sepse gjatë hapjes së një pozicioni ndërmjetësi na mbulon me një "hua". Padyshim që nëse rrezikojmë para ne mund t'i humbasim ato, dhe humbja e parave që ata na kanë "huazuar" do të thotë kjo do të kemi borxhe të fituara, përveç që kanë humbur paratë e investuara.

Për këtë arsye është shumë e rëndësishme para se të filloni në këtë lloj operacioni të siguroheni që depozita që ne bëjmë ne kemi mundësi ta humbasim atë (opsionet për të grumbulluar humbje janë shumë të larta) dhe kjo ne kemi përvojë të gjerë në investime në tregjet e paqëndrueshmërisë së lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.