Fujifilm XP130, një aparat fotografik kompakt jashtë rrugës

Ngjyra blu Fujifilm XP130

Shtë e vërtetë që jo të gjithë celularët në treg janë të përshtatshëm për tu përdorur në kushte ekstreme. Kjo është arsyeja pse ka ende vend për kamera të vogla kompakte që mund të merren kudo dhe janë të suksesshme. Në atë kategori është linja XP e Fujifilm. Dhe tani shtohet një anëtar i ri: Fujifilm XP130.

Ky kompakt i vogël, me ngjyra të gjalla (do të keni deri në 5 hije për të zgjedhur) dhe pamje të fortë, është i përqendruar te përdoruesi aventuresk. E reja Fujifilm XP130 është në gjendje të përballojë kushtet e mëposhtme: bie deri në lartësi prej 1,75 metra; mund t'i zhytni në një thellësi prej 20 metrash; trupi i tij është i mbrojtur nga pluhuri dhe mund të përballojë temperaturat ekstreme deri në minus 10 gradë.

Ngjyra e verdhë Fujifilm XP130

Nga ana tjetër, Fujifilm XP130 ka një Sensori CMOS i ndriçuar nga mbrapa me një rezolucion prej 16,4 megapikselë, me stabilizues optik të imazhit (do të ndihmojë në zvogëlimin e fotografive të paqarta), si dhe njohjen automatike të skenës (përshtatet me secilin skenar për të arritur rezultatin më të mirë).

Ndërkohë, në pjesën e regjistrimit të videos, Fujifilm XP130 mundet me videoklipe në rezolucion të plotë HD me 60 fps. Për më tepër, për ta bërë atë më të rehatshëm në përdorim, kamera ka një buton të dedikuar që automatikisht përgatitet të regjistrojë video kur shtypet.

Në pjesën e pasme do të kemi një Ekran LCD 3 inç me rezolucion 920.000 pika dhe shkëlqimi i tij rregullohet automatikisht në çdo kohë. Nga ana tjetër, kjo kamerë e gjithë terrenit ka lidhje me Bluetooth kjo do t'ju lejojë të printoni kapjet tuaja pa qenë e nevojshme të kaloni nëpër një kompjuter ose ta kontrolloni atë përmes një celular të përputhshëm.

Ndërkohë, do të keni gjithashtu lidhje HDMI për t'u lidhur me një ekran të jashtëm, si dhe bateria e saj ka një autonomi deri në 240 shkrepje me një akuzë të vetme. Ky Fujifilm XP130 do të dalë në shitje gjatë gjithë muajit Mars dhe çmimi i tij do të jetë rreth 220 euro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.