Kompania legjendare Atari punon në një tastierë të re të lojërave video

Ataribox

Atari, një kompani shumë e njohur në botën e lojtarëve, po përgatit ri-hyrjen e saj në sektorin e pajisjeve me lansimin e një tastiere të re të lojërave video, siç konfirmohet nga CEO i saj.

Produkti i ri, i quajtur thjesht "Ataribox", u konfirmua kohët e fundit nga një video e re e postuar në faqen zyrtare të kompanisë. Sidoqoftë, zhvillimi i tij duket të jetë në fazat e hershme pasi Atari është ende në kërkim të zhvilluesve për të kryer projektin.

Me titull “Një produkt i ri Atari. Vite në zhvillim ”, videoja e re nuk jep shumë detaje në këtë tastierë të supozuar, megjithëse në imazhe mund të shihet se është bërë pjesërisht prej druri dhe gjithashtu vërehen disa porta.

Nga ana tjetër, shumë sigurojnë në këtë kohë që tastiera e re Atari mund të jetë një pajisje emulator stili i NES Classic nga Nintendo.

Në fund të faqes promovuese të Ataribox ka edhe dy butona të quajtur "Punë" dhe "Zhvillim", të destinuara për zhvilluesit që dëshirojnë të zbulojnë më shumë detaje rreth kësaj platforme.

Popullor, por me një histori të trazuar

E themeluar në vitin 1972 me emrin Atari Interactive, kompania ka ardhur për të zhvilluar lojëra që vlerësohen edhe sot, përveçse ka lëshuar disa tastiera. Në rast se ndokush nuk e mban mend, edhe Steve Jobs filloi karrierën e tij duke zhvilluar lojëra për Atari në vitet 70.

Në 1984, kompania origjinale ishte e ndarë në dysh: Atari Games zhvilloi lojëra Arcade, ndërsa ndarja e produkteve të konsumit kaloi në duart e një kompanie të quajtur Tramel Technology, më vonë u quajt Atari Corporation. Më vonë, në 1996, Atari Corporation u bashkua me prodhuesin e mediave të magazinimit JT Storage.

Në vitin 1998, Hasbro Interactive, një tjetër zhvillues lojërash, mori kompaninë, ndërsa në 2001, Infogrames Entertainment mori frenat e Hasbro Interactive, për t'u riemëruar Atari Interactive në 2003.

Më pas, Atari Interactive licencoi emrin e markës për një kompani tjetër në grup, e themeluar në 2003 me emrin GT Interactive, e cila nga ana tjetër ndryshoi emrin e saj në Atari Inc falë peshës së madhe të markës.

Në vitin 2013, të dy Atari dhe Atari Interactive dhe kompani të tjera të grupit falimentuan., megjithëse pas një viti ata zgjidhën problemet e tyre financiare. Për të vazhduar gjenerimin e të ardhurave, kompania gjithashtu hyri në sektorin e lojërave sociale dhe të rastësishme duke filluar Kazinoja Atari.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)