Konfigurimi më i mirë për të montuar një desktop të lojrave

Konfigurimi më i mirë për të montuar një desktop të lojrave

Kur konfiguroni desktopin ideal, gjëja e parë që duhet marrë parasysh është "çfarë për", dmth. cilat janë aktivitetet kryesore që ne do të kryejmë Në të, desktopi i një studenti që kombinon kompjuterin e tij me shënime, libra, materiale shkrimi, etj., Nuk është i njëjtë me desktopin e një përdoruesi që përdor kompjuterin për të shfletuar internetin dhe për të parë filmat dhe serialet e tij të preferuar, ose tryeza e një lojtari perfekt, i cili kalon orë dhe orë para monitorit dhe ka pajisje të shumta.

Sot ne do ta përqendrojmë vëmendjen tonë në këtë lloj përdoruesi të fundit, përdoruesin e lojtarëve dhe do t'ju japim disa çelësat që lejojnë krijimin e një hapësire të mirë për të luajtur, duke marrë pjesë në aspekte të tilla si tavolina vetë, elementet që ne do të rregullojmë mbi të dhe natyrisht, karrigia, ajo harresë e madhe që megjithatë përbën një shtyllë thelbësore të çdo tryezë lojrash. Ergonomia dhe komoditeti janë çelësat thelbësorë. A duhet ta fillojmë?

Desktopi më i mirë i lojrave

Nëse kemi tendencë për vetë tryezën, tabela ideale për një lojtar është ajo që ka një formë L. Arsyet janë të dukshme, por gjithsesi do të theksojmë se do të sigurojë qasje më të madhe për të gjitha pajisjet, aksesorët dhe të tjerët që kemi në tavolinën e punës. Për më tepër, kjo tabelë duhet të jetë mjaftueshëm i gjerë dhe i gjerë, duke shmangur që objektet e depozituara në të të japin një ndjenjë të "grumbullimit". Një tryezë me katër këmbë është gjithashtu një tavolinë, megjithatë, nuk ka të bëjë me këtë, por me krijimin e një hapësire ergonomike dhe të rehatshme.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që kjo tabelë të përfshijë vrimat nëpër të cilat kalohen kabllot në mënyrë që kordat e rrymës dhe lidhësit e tjerë të mos jenë në sy dhe pa zënë vend në tavolinë. Shtë një pyetje estetike, por është gjithashtu një pyetje funksionale.

Sa për këmbët e tryezës, ne kemi përmendur tashmë "katër këmbë", por kjo nuk është ideale. Një këshillë e mirë është të kesh një gjoks e mbathje në njërën nga palët, mundësisht nëse vepron si një mbështetje për bordin dhe është e integruar me të. Në këtë mënyrë do të kemi në dorë gjithçka që mund të na duhet.

tavolinë gamer

Në skajin tjetër të tryezës do të ishte ideale kanë hapësirën e nevojshme për kullën të kompjuterit, më mirë nëse është ngritur në lidhje me tokën. Kështu do të kemi gjithashtu akses të lehtë në këtë përbërës jetësor.

Duke u kthyer në sipërfaqen e tryezës, është e rëndësishme që të fitoni një qëndrim monitori. Në tregun aktual ju mund t'i gjeni në shumë stile, modele dhe çmime, por është interesante që ju të ngritni mjaftueshëm monitorin në mënyrë që të jetë në nivelin e syve tuaj. Përveç kësaj, do të jetë një plus nëse është një vezë poshtë, kështu që ju mund të "fshehni" atë që nuk përdorni në çdo kohë, dhe desktopi juaj i lojërave do të duket shumë më i qartë dhe i rregullt.

Karrigia

Një shtyllë tjetër thelbësore e një tryeze të mirë lojrash është karrigia. Duke marrë parasysh që do të kaloni shumë orë para ekranit, keni nevojë për një karrige tavoline të krijuar posaçërisht për seanca të gjata, komode dhe ergonomike. Për shembull në Livingo Spanjë ata kanë mundësi të mira.

Kur zgjidhni karrigen tuaj të gamerit duhet të merrni parasysh mbi të dy aspektet. Së pari, kjo është e rregullueshme nga lartësia, në mënyrë që ta përshtatni atë me lartësinë e tryezës dhe monitorit tuaj. Dhe së dyti, që ka një mbështetëse të rregullueshme në gjendje të përgjigjet në formën e trupit tuaj, dhe me një Jastëk i rregullueshëm nga lartësia që siguron mbështetjen e mesit. Vetëm në këtë mënyrë do të siguroni që të mbani një qëndrim adekuat, të shëndetshëm dhe korrekt për shpinën tuaj, ideal për të kaluar orë dhe orë të tëra duke luajtur lojërat tuaja të preferuara pa ndonjë rrezik.

Karrige lojer

Aspekte të tjera që duhet të merrni parasysh shumë seriozisht kur shkoni të blini karrigen tuaj të lojërave janë:

 • Kush ka një jastëk qafe lartësinë e të cilit mund ta rregulloni në mënyrë që të shmangni dhimbjen e qafës, ngurtësinë, etj.
 • Kjo ka një rrota te mira, rezistente dhe lehtësisht rrëshqitëse që lehtësojnë lëvizjen tuaj.
 • Kjo mbushje det komode por e vendosur, mundësisht shkumë ose pambuk.
 • Kush zotëron mbështetëse dhe se këto janë gjithashtu të rregullueshme në lartësi
 • Se materiali me të cilin është bërë është pastrohet lehtë, për shembull, poliuretani.

Monitori

Ne nuk do të shqyrtojmë specifikimet teknike që duhet të ofrojë një kompjuter i mirë lojtarësh, ju tashmë e dini mirë, dhe më mirë se unë, por ne do të flasim për monitoruar. Gjëja themelore në monitor është, përveç madhësisë dhe cilësisë së imazhit, që ka ritme të larta të rifreskimit. Duke marrë parasysh që vëzhguesit konvencionalë shkojnë rreth 75 ose 100 Hz, ju duhet ta rrisni atë frekuencë në 144 Hz. Ju do të gjeni shumë opsione në treg për markat e njohura si Asus, LG, Samsung, Benq, etj. Dhe sigurisht, mos e nënvlerësoni as mundësinë e një monitori 3D.

Pajisje periferike

Lidhur me aksesorë periferikë, këto janë thelbësore për çdo lojtar. Kompanitë e dinë këtë, dhe disa prej tyre kanë krijuar minj dhe tastierë të krijuar posaçërisht për të rritur performancën edhe për zhanre shumë specifike të lojërave. Minj me butona të programueshëm për lojëra me shumë karaktere që kanë gjithashtu shumë veprime në dispozicion, minj ergonomikVolante për ata që janë të dhënë pas lojërave me motor, etj.

periferikësh gamer

Sigurisht, gjithashtu rrogoz Duhet të jetë i veçantë, i gjerë për të lejuar liri të madhe të lëvizjes, dhe veçanërisht i përafërt për të rritur saktësinë e gjuajtjeve tuaja në lojërat me revole, për shembull.

Kur bëhet fjalë për tastierën, duhet të zgjidhni një tastierë mekanike pasi që secili prej çelësave ka ndërprerësin e vet dhe periudha e përgjigjes është më e shkurtër. Gjithashtu, nëse ka ngjyra të ndryshme për të dalluar zonat apo edhe një sistem LED të ndriçimit të dritës, edhe më mirë. Logitech, Razer, LG, Corsair ose Microsoft janë markat më të mira për sa i përket këtij lloji të pajisjeve periferike.

Siç mund ta shihni, këto janë këshilla shumë të thjeshta dhe logjike falë të cilave mund të krijoni një desktop lojrash me të cilin do të kënaqeni siç nuk e keni imagjinuar kurrë më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)