Çfarë duhet të bëni nëse Mac juaj nuk njeh një hard disk të jashtëm?

mac nuk njeh hard diskun e jashtëm

Shumë opinione si nga përdoruesit ashtu edhe nga ekspertët në botën e informatikës bien dakord se MacOS është sistemi operativ më tretës dhe efikas në treg. Apple ka arritur që sistemi i tij të ketë shumë më pak incidente sesa konkurrenti i tij i drejtpërdrejtë, Windows. Por kjo nuk do të thotë se është pa gabime dhe sot duam të flasim për një që mund të jetë mjaft i zakonshëm dhe mënyrën për ta zgjidhur atë. Bëhet fjalë për atë situatë të vështirë ku Mac juaj nuk njeh një hard disk të jashtëm. Kjo është problematike, ndër të tjera, sepse ne nuk mund të aksesojmë informacionin që na nevojitet.

Në këtë kuptim, ne do të shqyrtojmë shkaqet që mund të gjenerojnë këtë skenar dhe zgjidhjet e mundshme që kemi në dorë për ta zgjidhur atë.

Pse Mac-i im nuk njeh një hard disk të jashtëm?

Arsyet pse një Mac nuk njeh një hard disk të jashtëm mund të jenë shumë të ndryshme dhe kanë origjinën e tyre në faktorë të ndryshëm. Prandaj, është e nevojshme që ne të kryejmë një proces të zgjidhjes së problemeve që na mundëson të gjejmë shpejt shkakun, të propozojmë menjëherë një zgjidhje të përshtatshme. Burimi i problemit midis Mac-it dhe diskut të jashtëm mund të jetë në vetë pajisjen, lidhjet kabllore ose aspektet e softuerit.

Në këtë mënyrë, nëse lidhni një hard disk të ri me Mac-in tuaj dhe ai nuk e njeh atë, duhet të kontrolloni që kablloja të mos jetë e dëmtuar, që disku të mos jetë me defekt dhe, nga ana tjetër, që sistemi i skedarëve të mbështetet. nga sistemi operativ Apple. Këtu janë hapat që duhen ndjekur për të gjetur burimin e problemit dhe për t'i dhënë një zgjidhje.

Çfarë mund të bëni nëse Mac nuk e njeh hard diskun

Kontrolloni instalimet elektrike

Hapi i parë në proces do të jetë kontrollimi i kabllit me të cilin lidhim diskun me kompjuterin. Mund të duket si një hap i thjeshtë dhe i dukshëm, aq më tepër kur keni një disk të jashtëm të sapo blerë, megjithatë, rezultatet mund të na sjellin surpriza të vërteta. Kabllot e këtyre pajisjeve nuk përjashtohen nga problemet e fabrikës ose përkeqësohen me kalimin e kohës. Prandaj, është e rëndësishme të verifikoni që, me të vërtetë, funksionon si duhet për të vazhduar në hapin tjetër.

Për të bërë këtë vërtetim, mjafton të lidhni një disk tjetër me të njëjtin kabllo.

Verifikoni që disku funksionon

Nëse kablloja është në gjendje të mirë dhe funksionon siç duhet, atëherë duhet të shikojmë diskun. Ideja është të theksohet se problemi është aty dhe për këtë arsye, ajo që duhet të bëni është të lidhni diskun e jashtëm me një kompjuter tjetër, në mënyrë që të kontrolloni nëse e njeh atë.

Kthehu te Disk Utility

Disk Utility është një mjet i sistemeve operative Mac qëllimi i të cilit është menaxhimi dhe administrimi i njësive të ruajtjes që ne lidhim. Në këtë kuptim, nga atje mund të marrim informacione për atë që po ndodh me diskun dhe madje të marrim ndihmë për ta zgjidhur atë.

Hape Shërbim Disk nga Launchpad dhe më pas kontrolloni se si shfaqet në panelin në anën e majtë ku shfaqen disqet e lidhur. Nëse shfaqet i çaktivizuar në gri të çelur, do të thotë se sistemi nuk ka mundur të montojë ose lexojë diskun, kështu që ne nuk do të mund të qasemi në informacion. Në këtë rast, ne mund t'i drejtohemi një opsioni tjetër të Disk Utility, i njohur si Ndihma e Parë që do të kryejë një skanim dhe do të na tregojë se çfarë po ndodh dhe çfarë mund të bëjmë për të.

Sistemi i skedarit

Ky është një nga faktorët më problematikë dhe më të rëndësishëm kur një Mac nuk njeh një hard disk të jashtëm. Sistemi i skedarëve është mënyra logjike në të cilën disku strukturon hapësirën e ruajtjes në mënyrë që të mbajë të dhënat dhe t'i lejojë ato të lexohen, si dhe të menaxhojë informacionin.. Në këtë kuptim, nëse keni një hard disk të jashtëm të formatuar me një sistem skedari të pambështetur, kompjuteri juaj nuk do ta njohë atë. Kjo është shumë e zakonshme kur përpiqemi të lidhim një disk që përdorim në Windows me formatin NFTS.

Për ta rregulluar këtë, do t'ju duhet të formatoni hard diskun e jashtëm duke zgjedhur një sistem skedarësh të mbështetur nga Mac si HFS+ ose exFAT.. Ju mund ta bëni këtë lehtësisht nga Disk Utility, për ta bërë këtë:

 • Hape Shërbim Disk.
 • Zgjidhni hard diskun e jashtëm në panelin e majtë.
 • Klikoni në skedën «Fshij".
 • Zgjidhni formatin HFS + o exFAT.
 • Klikoni në opsionin «Fshij» për të ekzekutuar formatin.

Me këto 4 hapa, mund të gjeni shpejt burimin e problemit midis diskut të jashtëm dhe Mac-it tuaj. Procesi është vërtet i thjeshtë dhe duhet të jemi shumë të vëmendshëm ndaj sistemit të skedarëve, pasi, në përgjithësi, këto shqetësime janë për shkak të problemeve të përputhshmërisë. Duke ditur se ka sisteme skedarësh për Mac, për Windows dhe gjithashtu të pajtueshëm me të dyja, mund të na ndihmojë të kuptojmë shumë më mirë se si të përballemi me këto situata.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.