Ne testuam SSD-në e Tjera Botërore të Informatikës, OWC Mercury 6G

OWC Mërkuri 6G

Sot ne kemi vënë në provë një produkt shumë interesant, kësaj here do ta përqendroj përvojën time në Mac dhe përdoruesit e tij, megjithatë ky produkt mund të përdoret me çdo sistem operativ desktop.

Këtë herë po ju sjell një përmirësim, veçanërisht për përdoruesit e Mac të vitit 2012 ose më herët, është një SSD de Kompjuter tjetër botëror, një markë me përvojë shumëvjeçare pas saj me Mac dhe që u kushton katalogun e saj tërësisht këtyre kompjuterave Apple.

Në rastin tim unë isha blerësi i një MacBook Pro nga mesi i 2012, i njohur si MacBook 9,2, një kompjuter portativ që vjen standard me një 500GB HDD, 4 GB RAM, 5 'Core i2 CPU me dy bërthama 5Ghz dhe Intel HD 4000 GPU të integruar , është e rëndësishme të dini detajet e pajisjeve vetëm për një arsye, në mënyrë që të vlerësoni ndryshimin e jashtëzakonshëm të performancës midis një hard drive dhe një OWC SSD.

Kjo pajisje lejon një shkallë e "azhurnimit", na lejon të zëvendësojmë përbërësit jo të bashkuar, siç janë disku i ngurtë, CD player, RAM-i madje edhe bateria dhe ventilatori në rast dështimi.

Duke përfituar nga kjo rrethanë, unë bëra disa modifikime në ekipin tim, një ekip që pavarësisht se kushtoi 1.200 € është jashtëzakonisht i ngadaltë (për fat të mirë e kam marrë të dorës së dytë me gjysmë çmimi), dhe nuk ka asnjë ngjyrë.

Ajo tregon që nga fillimi

Deri tani boot zgjati një minutë ose edhe dy, Ishte shumë shumë i ngadaltë, nëse kemi FileVault të aktivizuar edhe më shumë, megjithatë pasi që unë ndryshova hard diskun tradicional për OWC Mercury 6G SSD, ky është aspekti që më pëlqen më shumë (megjithëse nuk mund të zgjidhja as njërën), dhe kjo është tani duhen vetëm 10 sekonda duke pasur tryezën gati kalon përdorimin e saj, që është larg Hyperloop.

Aplikacionet fluturojnë

Mund të thuash që aplikacionet tani hapen përpara se të pyes unë, megjithëse për fat të keq ne ende nuk e kemi arritur atë nivel të inteligjencës në një OS, sidoqoftë, dhe shakatë mënjanë, aplikacionet hapen menjëherë, nga "Preferencat e Sistemit" Që u deshën disa sekonda derisa të hapet Final Cut Pro vetëm 1 sekondë.

Multitask, tani për të vërtetë

OWC Mërkuri 6G

Por nuk mbaron këtu, përmirësimi nuk vërehet vetëm në kohën e ekzekutimit (natyrisht, ne kemi kaluar nga 80 MB / s lexim / shkrim në 500 MB ose më shumë), por multitasking tani është me të vërtetë multitasking, pa ekzagjerim, MacBook ime merr midis 3 dhe 4 sekondave duke hapur absolutisht të gjitha aplikacionet që kam instaluar, kjo përfshin Affinity Photo, Final Cut Pro, Motion, iTunes, GJITHÇK,, unë mendoj se nëse do të isha përpjekur të hapja të gjitha aplikacionet kur të kisha një hard drive do të kishte shpërthyer në timen fytyrë

Kjo është ajo ku ndryshimi është me të vërtetë i dukshëm, më parë, nëse unë isha duke luajtur League of Legends (unë jam një përdorues Gamer), unë u detyrova të qëndroj në atë ekran loje, shkurtori për "cmd + TAB" nuk reagoi, për të lundruar ose diçka më duhej ta mbyllja lojën, tani megjithatë kjo komandë funksionon në mënyrë perfekte.

Ky nuk është përmirësimi i vetëm në përvojën time me lojërat video, ekrani i ngarkimit të League of Legends ose të tjerë më parë ishte i përjetshëm, tani është kalimtare, dhe me këtë dua të them që koha e ngarkimit është zvogëluar në disa sekonda në shumicën dërrmuese të lojërave video që unë përdor (ki kujdes, mos prit një rritje të FPS sepse kjo nuk varet më nga hapësira ruajtëse por nga GPU )

Mirëseardhja Spotlight

Spotlight

A e dini se çfarë është Spotlight? Më parë, unë shtypa "cmd + Space" dhe një shirit kërkimi do të shfaqej ku çfarëdo që kam shkruar, asgjë nuk ka ndodhurPërveç nëse do të prisja disa minuta, atëherë papritmas do të shfaqeshin rezultate.
Kjo është një gjë e së kaluarës, tani Spotlight është aleati im më i mirë në përdorimin e përditshëm të MacBook tim, nuk e kuptoj se si Apple tregton një MacBook në të cilin funksionet më interesante nuk janë në gjendje të funksionojnë si parazgjedhje, për fat të mirë OWC është gjithmonë aty për të na nxjerrë jashtë një detyrimi, rezultatet shfaqen menjëherë ndërsa shkruaj, një gëzim do të thosha po të mos ishte sepse kështu duhet të funksionojë si parazgjedhje.

Pse të blini nga OWC dhe jo markave të tjera më të lira?

OWC Mërkuri 6G

OWC, siç e kam përmendur tashmë, u është përkushtuar komponentëve për kompjutera Mac prej vitesh, në faqen e saj të internetit do të gjeni gjithçka, nga modulet e kujtesës RAM, përmes sistemeve të ruajtjes, baterive dhe madje edhe aksesorëve për pajisjet tuaja.

Por kjo nuk është e gjitha, OWC plotëson dhe tejkalon standardet e cilësisë së këtij lloji të pajisjes, ndërsa SSD-të e tjerë nuk ofrojnë potencialin e plotë që ka kjo teknologji, SSD-të OWC arrijnë performancën maksimale që lejon kjo teknologji.

SSD-të e tjerë gjithashtu do të përfundojnë të ngadaltë gjatë muajve për shkak të problemeve në menaxhimin e hapësirës së lirë, ky është një problem që Apple shmang me teknologjinë TRIM dhe se OWC nuk vuan sepse SSD-ja e saj ka një shofer SanDisk cilesi e larte dhe një sistem aktiv riciklimi që na lejon të shmangim vdekjen e SSD-së tonë dhe të zgjasim jetën e tij të dobishme (kini kujdes, në OS X El Capitan TRIM mund të aktivizohet natyrshëm, dhe nga OWC ata thonë se edhe pse nuk është e nevojshme, është e këshillueshme që ta aktivizoni atë), dhe sikur te mos mjaftonte kjo, është e mbushur me sensorë kjo do t'ju ndihmojë të përcaktoni jetën e mbetur të shërbimit, temperaturën, madje edhe numrin e gabimeve të zbuluara dhe shumë më tepër informacione.

Për të përfunduar që t'ju bindin, SSD-të dhe të gjitha produktet OWC janë mbledhur dhe dizajnuar në Shtetet e Bashkuara, ata shpërndajnë produktet e tyre me krenari duke përmbushur standardet e cilësisë që vendosen kur i prodhojnë ato.

E blej, por. Si ta instaloj?

Shume e thjeshte, Djemtë e OWC janë specialistë të Mac-ut për një arsye, ata kane në faqen e saj të internetit një arsenal me video udhëzuese ku edhe një majmun që di të ndjekë udhëzimet mund të ndryshojë hard diskun e MacBook-ut të tij (dhe jo vetëm në hard disk, në repertorin e tij do të gjeni pothuajse gjithçka në çdo model Mac).

OWC

Për t'i shtuar të gjitha, çdo produkt i OWC përfshin të gjitha mjetet e nevojshme për instalimin e tij; kaçavida, vida, shpatulla, etj ...

Dhe ... Çfarë të bëj me hard diskun?

Dyfishuesi i të dhënave OWC

Ju keni dy mundësi, secili po aq interesant sa i fundit;

E para është (nëse vendosni t’i jepni këtë jetë të re Mac-it tuaj) blini SSD së bashku me DIY Express Kit, po po, unë e di që emri nuk thotë shumë, por në thelb është një rast që përfshin një lidhës SATA 3 dhe një port USB 3.0, në sajë të kësaj mund të fusim çdo disk 2 inç (madhësia e diskut të fortë MacBook dhe OWC SSD) dhe ta përdorim atë si hapësirë ​​të jashtme, me 5MB / s nëse është HDD dhe me 80Gb / s ( 6MB / s) nëse është një SSD OWC (SSD-të e tjerë mund të mos arrijnë atë normë transferimi të të dhënave).

Përparësitë Ky opsion i parë është që ju të mund të keni ose një disk të jashtëm për skedarë personalë, filma ose çfarëdo që dëshironi ose mund ta zgjidhni edhe si Time Machine dhe ta përdorni si një rezervë për ditën që ju nevojitet për të rivendosur Mac tuaj ose për të humbur të dhënat tuaja për arsyeja që të jetë.

OWC Mërkuri 6G

Opsioni i dytë është E preferuara ime është të blej kompletin që përfshin një përshtatës të quajtur "Data Doubler", ky adaptor zëvendëson diskun "Superdrive" brenda Mac-ut tonë (nëse është i qartë për ju) dhe në vend të kësaj na lejon të përdorim atë port të dytë SATA për të shtuar një pajisja e dytë e ruajtjes, është e rëndësishme të theksohet se disa kompjuterë kanë një version të mëparshëm SATA në këtë port (unë do të thoja që kompjuterat e mëparshëm në mes të 2012, duke mos përfshirë këtë të fundit), kjo do të nënkuptojë se nëse kemi një lexues SATA 3 në atë kryesor dhe një SATA 2 në atë të disqeve, ne mund të arrijmë shpejtësi prej 560MB / s në atë kryesor dhe 275MB / s në atë sekondar, pavarësisht kësaj kjo nuk duhet të ndikojë në opsionin e dytë, që është prezantimi i Hard disk HDD në këtë adaptor dhe krijoni një Fusion Drive shtëpiak duke ecur SSD dhe HDD përmes Terminalit, për ta bërë këtë mund të gjeni udhëzues në Google (nëse këshilloheni me këtë blog, unë do ta botoj së shpejti).

Përparësitë Fusion Drive është shumë, për të filluar me ne kemi shpejtësinë e një SSD kushtuar sistemit tonë OS X, kjo do ta bëjë nisjen e menjëhershme dhe hapjen e aplikacioneve të sistemit gjithashtu, atëherë SSD do të mbushet derisa të mos përshtatet asgjë tjetër, në të cilën koha OS X do të transferojë skedarët që ne përdorim më pak në HDD dhe do të lërë aplikacionet dhe skedarët që marrin më shumë përdorim në SSD, duke arritur kështu një përzierje perfekte midis kapacitetit të ruajtjes dhe shpejtësisë së ekzekutimit.

Konkluzione

Tani vjen pjesa që ju intereson, të dini nëse Duhet ta blini apo jo këtë produkt dhe ku ta bëni me çmimin më të mirë, mirë:

Nëse jeni përdorues të Mac-ut dhe Mac-u juaj erdhi me një HDD të azhurnuar konvencional, duke vendosur këtë SSD do të keni një Mac të ri brenda pak minutash, përveç nëse jeni lojtarë (me GPU-në nuk mund të bëjmë asgjë), duke prezantuar këtë SSD do të shihni si ecuria e performancës së Mac-ut tuaj në një nivel tjetër, nuk do të ketë asnjë aplikacion që mund t'ju rezistojë, ju do të kurseni veten duke blerë një pajisje të re (mbi të gjitha, ato tani vijnë me të gjithë përbërësit e bashkuar së bashku) dhe Mac-i juaj do të ketë asgjë për t'u patur zili të reja për sa i përket shpejtësisë Nëse keni një RAM prej 4 GB ose më pak, do të ishte gjithashtu e këshillueshme që ta ngarkoni atë në 8 ose 12 GB, OWC gjithashtu i bën këto module të disponueshme për ju në faqen e saj të internetit.

Unë ju lë qasje në katalogun e saj, një herë në lidhje zgjidhni modelin dhe kapacitetin (ose në disa modelin e Mac tuaj):

OWC Mërkuri 6G

SSD OWC Mercury Electra 6G

RAM OWC

Modulet RAM OWC

OWC Mërkuri 6G

Dyfishuesi i të dhënave OWC


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)