Si të shtoni një kontakt në WhatsApp

shtoni kontaktin whatsapp

Është një nga funksionet bazë të këtij dhe çdo aplikacioni tjetër të mesazheve të çastit, kështu që është thelbësore ta dimë nëse duam ta shfrytëzojmë sa më shumë: për të qenë në gjendje të komunikojmë me dikë, së pari duhet të vendosim kontaktin e tij në faqen tonë. listë. Kjo është ajo që ne do të shpjegojmë këtu: si të shtoni një kontakt në whatsapp

Nuk ka asnjë mënyrë të vetme për ta bërë atë. Një mënyrë shumë e zakonshme është regjistro kontaktin në fjalë në librin e adresave, pasi aplikacioni mund të lexojë kontaktet që ruajmë atje; Një mënyrë tjetër është ta shtoni direkt nga vetë aplikacioni. Le të shohim se si bëhet në secilin rast, përveç një truku tjetër:

Nga lista e kontakteve

shtoni kontaktin whatsapp

Kur marrim një telefonatë nga një numër që nuk është në listën tonë, ne kemi mundësinë ta shtojmë atë në të. Në këtë mënyrë, WhatsApp do ta zbulojë automatikisht dhe do ta shtojë në listën e vet të kontakteve. Hapat për ta bërë këtë janë të njohura, pasi të gjithë i kemi ndjekur herë pas here:

 1. Fillimisht shtypim ikonë e telefonit në smartphone-in tonë.
 2. Në ekranin e numrit, ne shkojmë te opsionet në fund të ekranit dhe zgjedhim "i fundit".
 3. Në listë, ne zgjedhim numrin që duam të shtojmë në listë.
 4. Së fundi, ne zgjedhim opsionin "Shto tek kontaktet", ku kemi dy opsione të reja:
  • Krijo kontakt të ri (duke i dhënë një emër).
  • Përditëso kontaktin ekzistues.

Pas kryerjes së këtij operacioni, kontakti i ri do të shtohet në listën e kontakteve telefonike dhe, për rrjedhojë, edhe në listën e kontakteve WhatsApp.

Shtoni një kontakt direkt në WhatsApp

Brenda këtij opsioni ka dy mënyra për të shtuar një kontakt në WhatsApp: nga një bisedë ose nga një grup.

Nga një bisedë një për një

shtoni kontakt të ri

Ne shpjegojmë hap pas hapi se si ta bëjmë atë: Gjëja e parë është të hyni në WhatsApp dhe të shkoni te "Bisedat". Aty të gjitha bisedat tona shfaqen të renditura nga më të rejat tek më të vjetrat. Në fund të ekranit, në të djathtë, ka një ikonë të vogël jeshile për të nisur një bisedë të re. Kjo është ajo që duhet të shtypim.

Duke vepruar kështu, ne do të hyjmë në menunë e kontaktit, ku zakonisht kërkojmë kontaktin me të cilin duam të krijojmë një bisedë. Nëse ai kontakt nuk është në listën tonë, duhet të shkojmë te opsioni që shfaqet në krye të ekranit: Kontakt i ri.

Në këtë mënyrë, ne do të zbarkojmë në një ekran të ri ku do të mund të shtojmë kontaktin e ri brenda aplikacionit, duke futur emrin dhe numrin e tyre të telefonit (thelbësor), si dhe informacione të tjera opsionale.

Pasi të kemi plotësuar këtë “skedar”, kontakti i ri do të regjistrohet përgjithmonë në listën tonë, në mënyrë që të mund të fillojmë një bisedë me të sa herë të duam.

Nga një grup WhatsApp

Shumë herë ne jemi pjesë e Grupet WhatsApp (kolegët e punës, prindërit nga shkolla, grupet e krijuara për festime, etj.) së bashku me shumë përdorues të tjerë që nuk janë ndër kontaktet tona. Nëse duam t'i shtojmë ato në listën tonë, mund ta bëjmë atë direkt nga grupi. Kjo është se si të vazhdohet:

 • Në bisedën në grup, shkojmë te një nga mesazhet e kontaktit që nuk e kemi ruajtur dhe klikojmë mbi të për disa sekonda.
 • Në menynë që hapet, klikoni në ikonën "Mme shume opsione".
 • Më pas zgjedhim «Shto tek kontaktet" dhe ne zgjedhim midis një prej këtyre dy opsioneve:
  • Krijo kontakt të ri.
  • Shto te kontakti ekzistues.

Dërgoni mesazhe WhatsApp pa kontakt

Pasi të dimë se çfarë të bëjmë për të shtuar një kontakt në WhatsApp, është koha të sqarojmë një gjë: nuk kemi nevojë ta bëjmë këtë për të dërgoni një mesazh në një numër që nuk është në listën tonë të kontakteve. Kjo mund të jetë e dobishme nëse gjithçka që duam të bëjmë është të dërgojmë një mesazh në kohën e duhur, duke na shpëtuar nga procesi i shpjeguar më parë. Ekziston një truk për ta bërë atë.

Para se të trajtoni se si ta bëni këtë, duhet të keni parasysh dy pika:

 • Nëse e përdorim këtë truk për të filluar një bisedë me një person që nuk e ka numrin tonë, ka shumë mundësi që profili juaj të na ofrojë një vizion të kufizuar (Opsionet e privatësisë ju lejojnë të fshehni foton e profilit, kohën e fundit të lidhjes dhe informacione të tjera)
 • Nga ana tjetër, marrësi i mesazhit tonë do ta ketë gjithmonë atë opsioni për të bllokuar mesazhin tonë ose për të shtuar numrin tonë në listën tuaj të kontakteve.

E sqarova këtë, le të shohim se si është truku. Thjesht duhet të shkojmë në shfletuesin e internetit të celularit tonë dhe të shkruajmë sa vijon në shiritin e adresave:

https://api.whatsapp.com/send?phone=*************

Natyrisht, ju duhet të zëvendësoni yjet me shifrat e numrit të telefonit që dëshirojmë të telefonojmë, duke përfshirë parashtesën ndërkombëtare pa ndarje ose simbole të tjera. Në rastin e Spanjës, duhet të shkruani 34 dhe më pas, pa hapësira, nëntë numrat e celularit të marrësit.

Pastaj dritarja e bisedës do të hapet drejtpërdrejt. Ndonjëherë hapet një dritare e mëparshme në të cilën duhet të klikojmë në butonin "Dërgoni mesazh".


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.