Si të çaktivizoni McAfee: Ne shpjegojmë të gjitha metodat

çaktivizoni mcafee

Ndër antiviruset e shumtë që mund të gjejmë në treg, McAfee është padyshim një nga më të fuqishmit dhe më të njohurit. Megjithatë, është gjithashtu e vërtetë se mund të na shkaktojë ndonjë problem tjetër me përditësimet e Windows 10. Ka edhe çështje të tjera për t'u vlerësuar, si çmimi. Për këto dhe arsye të tjera, shumë përdorues vendosin t'i drejtohen antiviruseve dhe zgjidhjeve të tjera. Por së pari, duhet çaktivizoni McAfee. Në këtë postim ne shpjegojmë se si ta bëjmë atë saktë.

Para se të hyjmë në temë, duhet thënë se McAfee është një softuer mbrojtës me pesë yje, i mbushur me një sërë veçorish sigurie. Eshte një produkt me pagesë, është e vërtetë, por që shumë përdorues paguajnë me shumë dëshirë për gjithçka që marrin në këmbim.

Ky është McAfee

McAfee

Megjithëse përmbajtja e këtij artikulli sillet rreth mënyrës se si të çaktivizohet McAfee, duhet theksuar se bëhet fjalë për një nga antiviruset më të mirë ckemi. Kjo është, të paktën, ajo që rezulton nga raportet e sigurisë dhe performancës dhe testet e sigurisë që publikohen vazhdimisht në internet.

Artikulli i lidhur:
Antivirus Online: Alternativa për të analizuar skedarët tanë

Ashtë mirë të sigurt kundër viruseve, trojanëve dhe malware. Ajo gjithashtu ka një firewall i avancuar për të mbrojtur kompjuterin tonë nga sulmet kompjuterike. Funksione të tjera përfshijnë: VPN të avancuar për të shfletuar në internet me qetësi, mbështetje në internet, menaxher fjalëkalimi dhe grirës skedari.

Pra, nëse është kaq i mirë, çfarë kuptimi ka të heqësh dorë nga ky antivirus? Përgjigja është se ka Alternativa të tjera mjaft të mira që janë gjithashtu falas. Pa shkuar më tej, ka shumë që preferojnë ta përdorin Windows Defender, antivirusi që vjen i instaluar nga fabrika në sistemin operativ Microsoft, pasi duket më i besueshëm. Megjithatë, duke qenë plotësisht objektive, duhet pranuar se funksionet dhe efektiviteti i antivirusit McAfee janë qartësisht superiorë ndaj atyre të Windows Defender.

Në çdo rast, para se të çaktivizojmë McAfee, është mirë që të kemi gati instalimin e zëvendësuesit të tij, në mënyrë që kompjuteri ynë të mos mbetet i pambrojtur.

Metodat për të çaktivizuar McAfee

Le të shohim tani se cilat janë metodat që kemi për të çinstaluar McAfee nga kompjuteri ynë. Duhet përmendur në këtë pikë se leje do të vazhdojë të jetë aktiv për aq kohë sa i ka mbetur (zakonisht zgjasin një vit). Kjo do të thotë që nëse pas çinstalimit të antivirusit ndryshojmë mendje dhe duam ta instalojmë përsëri, licenca do të jetë akoma aktive.

Nga menyja Cilësimet

çinstaloni mcafee

Mënyra më e lehtë dhe më e drejtpërdrejtë për të çinstaluar McAfee në Windows 10 është të vazhdoni si me çdo aplikacion tjetër, duke ndjekur këto hapa:

 1. Së pari shkojmë në menyja e konfigurimit të Windows 10.
 2. Në të, ne kërkojmë opsionin "Aplikimet".
 3. Tani ne do të "Aplikimet dhe veçoritë" dhe ne kërkojmë atë që korrespondon McAfee.
 4. Më në fund, mbetet vetëm të klikoni mbi opsionin "Çinstalo".

Më në fund, që çinstalimi të përfundojë, ne do të rifillojmë kompjuterin.

Nga menuja startuese

Ju gjithashtu mund të çaktivizoni antivirusin nga menyja e fillimit, pasi, si të gjitha aplikacionet, McAfee gjithashtu ka aksesin e vet atje. Për të vazhduar me çinstalimin, duhet të klikoni me të djathtën në ikonën McAfee dhe të zgjidhni opsionin «Çinstaloni”.

 Pastaj, për të përfunduar procesin, duhet të rindizni kompjuterin tuaj.

Mjeti i heqjes së McAfee

mjet për heqjen e mcafee

Së treti, një burim tek i cili mund të shkojmë gjithmonë nëse dy metodat e tjera nuk kanë funksionuar ose nëse duam të bëjmë një "fshirje" më shteruese. Mjeti i heqjes së McAfee është një mjet i krijuar nga të njëjtët projektues të McAfee i zhvilluar posaçërisht për të çinstaluar antivirusin. Kështu duhet ta përdorim:

 1. Para së gjithash, ne do të duhet shkarko McAfee Removal Toolkjo lidhje.
 2. Pas pranimit të njoftimeve përkatëse të sigurisë dhe pranimit të kushteve të përdorimit, ne hyjmë në kodi i verifikimit shfaqet në ekran.
 3. Pas kësaj, vetë mjeti do të kujdeset për të vazhduar me çinstaloni antivirusin McAfee. Kur të ketë mbaruar, kompjuteri do të rindizet.

Problemet (dhe zgjidhjet) kur çinstaloni McAfee

Ndërsa përdorni tre metodat e përshkruara në seksionin e mëparshëm, nuk duhet të keni ndonjë problem me çinstalimin e McAfee, ndonjëherë mund të hasni disa probleme. fatkeqësi të paparashikuara të cilat rezultojnë në mospërfundimin e çaktivizimit të antivirusit. Këto janë disa nga gjërat që mund të bëjmë për të zgjidhur këto situata:

 • Duhet të jemi të sigurt që e kemi lejet e administratorit të përshtatshme në kompjuterin tonë, për arsye sigurie.
 • Sado e çuditshme që tingëllon, nëse nuk mund ta çinstaloni McAfee një zgjidhje e mirë është riinstaloni antivirusin përsëri (duke korrigjuar kështu gabimet e mundshme) dhe vazhdoni të çinstaloni përsëri.
 • Nëse pas gjithë kësaj, ne ende nuk jemi në gjendje të çinstalojmë antivirusin, mund të provoni përsëri duke futur Windows në mënyra e sigurt.
 • Opsioni i fundit, dhe më radikal, është të hyni në Panelin e Konfigurimit dhe të përdorni atë "Rivendos PC".

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

<--seedtag -->