Kërkimi në një PDF

si të kërkoni në një pdf Keni nevojë të kërkoni për një fjalë në një PDF shumë të gjatë, por nuk dini si ta bëni? Harrojeni teknikën bazë për ta bërë atë me dorë, për të shkuar faqe pas faqe derisa të gjeni termin, ekziston një mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për të kërkuar një PDF.

Prandaj, në këtë artikull ne do të shpjegojmë hap pas hapi si të kërkoni një PDF me një shembull që të mos keni vështirësi në gjetjen e termave në skedarët me këtë shtesë.

Kërkimi në një PDF Që kur u bënë një format i hapur, dokumentet PDF janë bërë më të zakonshme sepse ruani integritetin e dizajnit tuaj pavarësisht nga pajisja ku shihet: kompjuter, smartphone, tablet, etj.

Ndonjëherë ju duhet të kërkoni për një fjalë në një dokument PDF për të konfirmuar një fakt, për të gjetur informacione të rëndësishme ose thjesht për kuriozitet. Për fat të mirë, ky është një operacion i shpejtë dhe i lehtë.

Për të kërkuar fjalë në një PDF, ne do të përdorim aplikacionin zyrtar Adobe, kompania që shpiku formatin PDF. Adobe Acrobat Reader DC është një program falas, i cili përfshin një motor kërkimi efikas dhe është gjithashtu në spanjisht, gjë që na lehtëson gjërat.

Përpara se të filloni: Shkarkoni programin

Nëse nuk keni ndonjë program të instaluar që lexon PDF, mund ta shkarkoni Acrobat Reader DC nga faqja juaj e internetit. Kini kujdes, sepse si parazgjedhje shkarkon dhe instalon edhe antivirusin McAffee. Nëse nuk jeni të interesuar, zgjidhni këtë opsion.

Pasi të instalohet programi, shkoni te menu Arkivi dhe hapni PDF-në ku dëshironi të kërkoni. Në shumicën e rasteve, për shkak të konfigurimit të sistemit, skedari do të hapet automatikisht me Acrobat Reader DC kur klikoni në dokument.

Hapi i parë: Si të kërkoni një fjalë ose fjalë në një PDF.

CTRL + F nëse jeni duke përdorur Windows ose CMD + F nëse jeni duke përdorur një Mac

Tjetra, duhet të shkoni në menunë e sipërme redaktoj dhe klikoni mbi opsionin kërkim pranë simbolit të dylbisë. Një metodë tjetër më e shpejtë është përdorimi i komandave të tastierës nëse preferoni:

shtypni komandat CTRL + F nëse jeni duke përdorur Windows ose CMD + F nëse jeni duke përdorur një Mac. Do të hapet një dritare kërkimi ku mund të shkruani fjalën që dëshironi të kërkoni. Për të kujtuar këtë komandë, mund të mendoni për termin e kërkimit në anglisht: "gjeni", kështu që shkronja e parë e fjalës është ajo që shoqëron CTRL.

Hapi i dytë: kërkim më specifik

CTRL + Shift + F në Windows ose CMD + Shift + F në Mac

 

Për një kërkim më të detajuar, shtypni CTRL + Shift + F në Windows ose CMD + Shift + F në Mac Kjo do të hapë kërko i avancuar:

*"Shift" i referohet çelësit që përdorni për të shtypur një shkronjë të vetme të madhe, e cila përfshin një ikonë të shigjetës lart. Çelësi që është pak mbi Ctrl.
Këtu ju mund të kërkoni të gjitha dokumentet PDF në një dosje specifike, jo vetëm dosjen aktuale. Ju madje mund të kërkoni për fjalë të tëra, faqeshënues dhe komente. Gjithashtu, ka një kuti për të treguar nëse dëshironi të përputheni me shkronjat e mëdha dhe të vogla.

Gjeni tekst në dokumente të shumta PDF

Kërkoni në dokumente të shumta

Acrobat Adobe PDF shkon një hap më tej, ju mund të kërkoni disa dokumente në të njëjtën kohë!. Dritarja e kërkimit ju lejon të kërkoni për fjalë në disa dokumente PDF në të njëjtën kohë. Për shembull, mund të kërkoni për të gjitha dokumentet PDF ose të hapni portofolet PDF në një vend të caktuar. Duhet të keni parasysh që nëse dokumentet janë të koduara (janë zbatuar masa sigurie), ato nuk mund të përfshihen në kërkim. Prandaj, do t'ju duhet t'i hapni këto dokumente një nga një për të kërkuar secilin skedar individualisht. Megjithatë, dokumentet e koduara si Adobe Digital Editions janë një përjashtim nga ky rregull dhe mund të përfshihen në grupin e dokumenteve për të kërkuar. Pas kësaj shkojmë atje.

Kërkoni në shumë skedarë njëherësh: hapat që duhen ndjekur

 • Hapni Acrobat në desktop (jo në një shfletues ueb).
 • Kryeni një nga veprimet e mëposhtme.- Në shiritin e veglave të kërkimit, shkruani tekstin që dëshironi të kërkoni dhe më pas zgjidhni Hapur kërkim i plotë të Acrobat në menunë që shfaqet.- në kutinë e kërkimit, shkruani tekstin që dëshironi të kërkoni.
 • Në këtë dritare, zgjidhni të gjitha dokumentet PDF. Në menynë që shfaqet pikërisht poshtë opsionit, zgjidhni kërkoni ku.
 • Zgjidhni një vendndodhje në kompjuterin tuaj ose në një rrjet dhe klikoni pranoj.
 • Për të specifikuar kriteret shtesë të kërkimitKliko Shfaq Opcionet e Avancuara dhe specifikoni opsionet e duhura.
 • Klikoni mbi kërkim.

Si këshillë, gjatë kërkimit, mund të klikoni mbi rezultatet ose të përdorni komandat e tastierës për të lëvizur nëpër rezultatet pa ndërprerë kërkimin. Nëse klikoni në butonin ndaluar poshtë shiritit të progresit, kërkimi anulohet dhe rezultatet janë të kufizuara në ngjarjet e gjetura deri më tani. Dritarja e kërkimit nuk mbyllet dhe lista e rezultateve nuk pastrohet. Prandaj, për të parë më shumë rezultate, duhet të kryeni një kërkim të ri.

Si mund të rishikoj dhe ruaj rezultatet e kërkimit?

Pas kryerjes së një kërkimi nga dritarja e kërkimit, rezultatet shfaqen sipas renditjes së faqeve, të rigrupuara nën emrin e çdo dokumenti të kërkuar. Çdo artikull në listë përfshin një fjalë konteksti (nëse është e aplikueshme) dhe një ikonë që tregon llojin e ndodhjes.

 • Shkoni te një shembull specifik në rezultatet e kërkimit. Mund të bëhet vetëm në PDF individuale.

– Zgjeroni rezultatet e kërkimit, nëse është e nevojshme. Pastaj zgjidhni një shembull në rezultatet për ta parë atë në një PDF.

– Për të parë raste të tjera, klikoni në një shembull tjetër të rezultateve.

 • Renditni rastet në rezultatet e kërkimit. Zgjidhni opsionin e menysë urdhër nga në fund të dritares së kërkimit. Ju mund t'i renditni rezultatet sipas rëndësisë, datës së modifikimit, emrit të skedarit ose vendndodhjes.
 • Ruani rezultatet e kërkimit. Ju mund t'i ruani rezultatet tuaja të kërkimit si një skedar PDF ose CSV. Një skedar CSV përbëhet nga një tabelë, kështu që për ta hapur atë duhet ta bëni me një program Excel. Për të përfunduar, klikoni në ikonën diskette dhe zgjidhni t'i ruani rezultatet si një PDF ose t'i ruani rezultatet si një CSV.

Shpresoj që ky informacion të ketë qenë i dobishëm për ju, siç mund ta shihni, gjetja e fjalëve në një PDF është një detyrë shumë e thjeshtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)