Si të lidhni një maus me valë

miu pa tel

Përdorimi i një mausi me valë është një mënyrë efektive për ta mbajtur desktopin tonë të rregullt, pa kabllo të bezdisshme që ngatërrohen me gjithçka. Është gjithashtu një zgjidhje që na jep liri më të madhe lëvizjeje. Mjaft shpikje. Nëse ende nuk keni "kaluar" në këtë lloj maus, vazhdoni të lexoni, sepse ne do t'ju tregojmë si të lidhni një maus me valë në mënyrën më të thjeshtë.

Por përpara se të hyjmë në detaje dhe të shpjegojmë procesin hap pas hapi, le të shohim se çfarë lloje të minjve me valë ekzistojnë dhe si funksionojnë ata.

Artikulli i lidhur:
Besojuni minjve dhe tastierave për telepunimin, ia vlen?

Bateritë në vend të kabllove

Siç tregon emri i tij, miu me valë nuk kërkon përdorimin e kabllove, megjithëse kërkon bateri. Ne mund t'i klasifikojmë këto lloj pajisjesh në dy kategori të ndryshme, në varësi të mënyrës së lidhjes që përdorin:

 • minjtë pa tel nga RF (frekuenca e radios).
 • minjtë pa tel nga Bluetooth.

Si ndryshojnë nga njëri-tjetri? Të pajisje radiofrekuence Ata punojnë nga komunikimi radio me një marrës (i quajtur gjithashtu dongle), i cili lidhet me portën USB të kompjuterit. Këta marrës janë të vegjël dhe shumë të matur. Aq sa shumë herë mund të kalojnë pa u vënë re, duke u ngatërruar me një lloj “priza” që bllokon portën USB.

Në vend të kësaj, minjtë që punojnë përmes Bluetooth ata kanë nevojë për një kompjuter të pajisur me një marrës të integruar Bluetooth për të vendosur komunikim me të.

Në të dyja rastet, miu mund të ketë një buton ndezës/fikje. Nuk duhet të harrojmë ta aktivizojmë përpara se të fillojmë procesin e lidhjes.

Lidhja me radiofrekuencë (me dongle)

dongle

Nëse maus që duam të instalojmë ka një dongle ose marrës, më i zakonshmi është se ky është i ngulitur në pjesën e poshtme të pajisjes ose brenda vetë mausit, në kabinën ku janë bateritë. Dongle është elementi kryesor në këtë lloj lidhjeje, pasi është ajo që e bën të mundur komunikimin midis kompjuterit përmes frekuencave radio.

Instalimi është shumë i thjeshtë, thjesht duhet lidhni donglein e miut me një portë USB-A nga kompjuteri ynë. Në shumicën e rasteve, lidhja vendoset menjëherë, pa pasur nevojë të bëni asgjë tjetër.

Nga ana tjetër, herë të tjera do të na duhet instaloni shoferët. Një mesazh që do të shfaqet në fund të djathtë të ekranit do të na njoftojë. Në çdo rast, drejtuesit që do të na duhen janë të disponueshëm në faqen e internetit të prodhuesit të mausit me valë (është gjithmonë më e këshillueshme që t'i merrni atje sesa në faqet e tjera të internetit jo të besueshme).

Lidhja Bluetooth

miu Bluetooth

Një mënyrë tjetër për të lidhur një maus me valë me një kompjuter është përmes Bluetooth. Sot pothuajse të gjithë PC-të dhe laptopët e integrojnë atë, por nëse nuk jemi të sigurt se ka shumë mënyra të thjeshta për të kontrolluar. Për të vendosur lidhjen në mënyrë të sigurt dhe efikase, duhet të ndiqni metodën e duhur në secilin rast, siç shpjegohet më poshtë:

Në dritare

Hapat që duhet të ndiqni janë ato:

 1. Së pari duhet të shkojmë në "Vendosja" dhe prej andej qasja "Pajisjet".
 2. Më pas aktivizojmë Bluetooth-in.
 3. Hapi tjetër është të mbani të shtypur butoni i sinkronizimit të miut, i cili është në fund të tij. Kjo do ta bëjë atë të shfaqet në ekran në listën e pajisjeve.
 4. Së fundi, zgjidhni miun e ri për t'u lidhur me kompjuterin tonë.

Në macOS

Nëse kompjuteri ynë është Mac, për të lidhur miun me valë, duhet të veprojmë si më poshtë:

 1. Hapi i parë është të shkoni te menyja e Apple dhe të hapni menunë e "Preferencat e sistemit". 
 2. Aty zgjedhim "Pajisjet".
 3. Në menynë Bluetooth, ne zgjedhim opsionin "Aktivizo Bluetooth."
 4. Pas kësaj ju duhet të mbani të shtypur butoni i sinkronizimit, i cili është në fund të miut, i cili do të tregojë miun në listën e pajisjeve.
 5. Te mbaroj, zgjidhni miun nga lista për ta lidhur atë me kompjuterin.

në Chromebook

Në këtë rast, hapat që duhen ndjekur janë këto:

 1. Le të shkojmë në konfiguracion në Chromebook tonë dhe klikoni "Bluetooth".
 2. Tjetra, ne aktivizojmë Bluetooth.
 3. Si në shembujt e mëparshëm, ne mbajmë të shtypur butoni i sinkronizimit, i vendosur në fund të miut, për ta shfaqur atë në listën e pajisjeve.
 4. Së fundi, ka vetëm zgjidhni miun nga lista dhe kështu e lidhim atë me ekipin tonë.

Çështjet e lidhjes

Ndonjëherë ndodh që, edhe duke ndjekur këto hapa që tregojmë në detaje, ne nuk mund të lidhim një maus me valë me kompjuterin. Ne lëvizim maus, por kursori mbetet i palëvizshëm në ekran. Këtu janë disa zgjidhje të thjeshta që mund të na ndihmojnë të zgjidhim këtë situatë:

 • Kontrolloni që butonin e energjisë butoni i miut (nëse keni një) është i aktivizuar.
 • Kontrolloni që bateri funksionojnë: që bateritë të jenë të vendosura mirë, pa plastikën origjinale që i mbulon dhe të jenë të karikuara.
 • Rindizni kompjuterin tuaj, në rast se të gjitha sa më sipër nuk funksionuan.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

<--seedtag -->