paralajmërim: Përdorimi i konstantës AFF_LINK të pacaktuar - supozohet 'AFF_LINK' (kjo do të sjellë një Gabim në një version të ardhshëm të PHP) në /media/actualidadgadget.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php në linjë 22

paralajmërim: Përdorimi i konstantës AFF_LINK të pacaktuar - supozohet 'AFF_LINK' (kjo do të sjellë një Gabim në një version të ardhshëm të PHP) në /media/actualidadgadget.com/website/wp-content/plugins/abn-appstore/definitions.php në linjë 22
Si të ndryshoni ndonjë ikonë në Windows 8 | Lajmet e veglave

Si të ndryshoni ndonjë ikonë në Windows 8

IKONAT E WINDOWS

Ndërsa njohim të renë sistem Windows 8, ne po shohim shumë nga virtytet e tij të reja. Ne kemi shpjeguar se si të bëjmë shumë veprime në këtë sistem të ri, por kurrë nuk kemi biseduar me ju se si të ndryshoni ikonat që sistemi sjell si parazgjedhje.

Ka shumë përdorues që dëshirojnë që sistemi i tyre të personalizohet plotësisht sipas dëshirës së tyre dhe, për këtë arsye, të jenë në gjendje të ndryshojnë secilën nga mundësitë midis të cilave janë ikonat e sistemit. Sot ne do të shpjegojmë disa mënyra për të kryer këtë veprim.

Mbani në mend se ndryshimi i temës desktop Windows 8 e vetmja gjë që modifikon janë ngjyrat dhe imazhet dhe tingujt e përdorur në kompjuter, por ikonat mbeten të njëjta në secilën prej këtyre "temave".

Sot ju do të mësoni se si të ndryshoni ikonat e desktopit, ikonat e shiritave të detyrave dhe ikonat për pjesën tjetër të sistemit.

Ikonat tuaja personale të desktopit

Ne fillojmë me shpjegimin se si të modifikojmë ikonat në desktopin e Windows 8. Në këtë rast, ikonat e tavolinës mund të modifikohen në një mënyrë të thjeshtë që nuk është e nevojshme të përdoren aplikacione të palëve të treta për t'i modifikuar ato, ne thjesht duhet të zgjidhni ikonën, klikoni me të djathtën dhe klikoni "Vetitë". Pasi të hyjmë në vetitë e ikonës, ne shkojmë në skedë "Hyrja e drejtpërdrejtë" dhe kliko në "Ndrysho ikonën".

Brenda dritares që shfaqet, ne mund të kërkojmë në kompjuterin tonë për të zgjedhur skedarin për ikonën e re, e cila natyrisht duhet të ketë shtrirje .ICO.

Mbani në mend se kjo mënyrë e ndryshimit të ikonave është shumë e ngadaltë pasi që duhet ta bëni manualisht një nga një. Për më tepër, ky veprim mund të kryhet vetëm me ikonat e desktopit.

Më në fund unë modifikoj ikonat në shiritin e detyrave

Pasi t'ju mësojmë se si të ndryshoni ikonat e desktopit në Windows, le të shkojmë te ikonat e shiritave të detyrave. Për ta bërë këtë, ne do të përdorim një aplikacion nga një zhvillues që e bën atë të disponueshëm për të gjithë falas. Bëhet fjalë për aplikacionin 7KONIFIERI. Shtë krijuar për Windows 7, por tashmë është verifikuar që është në përputhje të plotë me Windows 8 dhe 8.1.

7 Konifier PARA

Ky aplikacion i vogël do të na lejojë të ndryshojmë ikonat në shiritin e detyrave. Brenda vetë aplikacionit kemi disa grupe ikonash tashmë të ngarkuara nga të cilat mund të zgjedhim.

Për të përdorur këtë program të vogël nuk kemi nevojë ta instalojmë pasi ka një version të Portabël. Në mënyrë që të përdorni programin, duhet ta shkarkoni nga faqja e zhvilluesit, ta zbërtheni dhe të kërkoni të ekzekutueshmen 7CONIFIER.exe të cilave duhet t’iu japim leje administratorit.

7 konifier më vonë

Kur hapim aplikacionin, në anën e djathtë shohim listën e paketave të ikonave që kemi instaluar për t'i aktivizuar, thjesht klikoni në njërën prej tyre dhe pastaj klikoni në Aplikoni. Mbani në mend se vetëm ikonat në shirit që përfshihen në atë paketë do të ndryshohen, domethënë nëse të gjitha ikonat që keni në shirit nuk ekzistojnë në paketë, vetëm ajo që përmban paketa do të ndryshohet, ato që nuk mbeten të njëjtat.ekzistojnë.

Kjo është arsyeja pse ne ju këshillojmë që të krijoni paketën tuaj të ikonave, për të cilën duhet të lundroni te zgjedhja Paketa / Krijo / Nga. Aty mund të modifikoni ikonat që tashmë i keni në shirit dhe për këtë do të duhet të keni gati të gjitha ikonat që dëshironi të vendosni me shtrirjen .ICO. Pastaj e ruani paketën dhe e aplikoni siç e kemi shpjeguar tashmë.

Dhe ikonat e sistemit?

Për të përfunduar, ne shpjegojmë se si të ndryshojmë ikonat e sistemit për të cilat do të përdorim një aplikacion tjetër të palës së tretë që, ashtu si në rastin e mëparshëm, na lejon të zbatojmë paketat ekzistuese të ikonave në ikonat e sistemit. Bëhet fjalë për programin IkonPaketuesi, një program Stardock që ju lejon të aplikoni paketa të plota të ikonave në të gjithë sistemin. Ky program nuk është falas, por ne mund ta përdorim atë për një periudhë prove 30 ditore.

PAKETA E IKONES

Më shumë informacion - Si të ndryshoni ikonat e shkurtoreve në Windows 7


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.