Si të ndryshoni ROM dhe të regjistroni garancinë e një OnePlus të blerë në Kinë

Logoja e OnePlus

OnePlus ajo është bërë një nga markat kineze esenciale për përdoruesit më të përparuar të Android, por vetëm para disa vitesh kur ata u bënë më të popullarizuar për publikun më të gjerë, normalisht që zakonisht do të thotë një rritje thelbësore e çmimit, pasi që hyrja në tregun e madh kërkon më shumë investime, prandaj shumë njerëz përdorin blini një OnePlus nga Kina duke përfituar nga fakti që garancia është zyrtare për një vit, blini atë atje ku e blini.

Këtu shpjegojmë hap pas hapi se si të regjistroni terminalin tuaj në faqen e internetit një plus dhe të ndryshoni ROM-in për atë zyrtar Evropian, Kështu që në këtë mënyrë OnePlus juaj i blerë në një vend aziatik është saktësisht i njëjtë me atë që shitet në çdo dyqan spanjoll.

Hapat e parë

Sapo të merret terminali, këshillohet që të ekzekutoni drejtpërdrejt ndryshimin e ROM-it, sepse kur ndryshoni ROM-in do të duhet të rivendosim fabrikisht smartphone-in tonë, kështu që gjëja ideale është thjesht ta hiqni nga kutia, të ekzekutoni ndryshimin e ROM-it, nëse nuk keni bërë në këtë mënyrë Unë rekomandoj që të bëni një kopje rezervë të gjithçkaje në një prej reve të disponueshme në Android, Unë rekomandoj google drive që ka 15 GB falas, edhe pse ne gjithashtu mund të bëjmë një kopje rezervë në kompjuterin tonë personal.

OnePlus 7

Në rast se jemi hera e parë që e aktivizojmë, ne do të kalojmë të gjithë hapat e konfigurimit, meqenëse gjithçka që konfigurojmë humbet kur ndryshojmë ROM dhe do të duhet të bëjmë gjithçka përsëri, kështu që do t'i kalojmë të gjitha përveç lidhjes WiFi të terminalit, do ta përdorim atë për të hyrë në shfletuesin e internetit për të shkarkuar ROM zyrtar dhe regjistroni terminalin tonë në faqen zyrtare të internetit të OnePlus.

E rëndësishme është të mos azhurnoni terminalin para se të ndryshoni ROMNëse e bëjmë, mund të azhurnohemi në një version më të fundit sesa ai i publikuar zyrtarisht në internet, i cili do të na parandalojë që të ndryshojmë ROM pasi ai që kemi është më i ri se ai që duam të instalojmë, kështu që ne do të heqim gjithçka që na sugjeron të instalojmë ose konfigurojmë si në këtë rrymë të parë të energjisë ne vetëm duam të ndryshojmë ROM-in.

Instaloni ROM Evropian

Tani që kemi filluar OnePlus, ne do të shkarkojmë dhe instalojmë ROM-in zyrtar Evropian dhe për këtë do të hyjmë në faqen zyrtare të internetit nga kjo lidhje, Nëse faqja e internetit nuk shfaqet në Spanjisht, mund ta zgjidhni automatikisht manualisht nga e djathta sipër, ku shfaqet një flamur.

OnePlus 7T

Ne do të hyjmë në seksionin e Ndihmës, ku përveç qasjes në ROM-et zyrtarë do të kemi gjithashtu qasje në shërbimin teknik, të tilla si informacione mbi koston e riparimeve jashtë garancisë ose pyetjeve të bëra shpesh, si dhe një bisedë ku të zgjidhim dyshimet me një operator i cili personalisht do të na marrë pjesë, në këtë rast do të kalojmë drejtpërdrejt në azhurnimin e softuerit ku të gjithë terminalet e markës do të shfaqen në ekran nga OnePlus 1 në 7T pro, varësisht nga sa të vjetra do të jenë versionet pak a shumë të fundit, por për të gjitha kjo metodë është po aq e vlefshme.

Versioni Zyrtar / Versioni Beta

OnePlus është një markë e respektuar sidomos për mbështetjen e saj dhe ne do të shohim që në disa terminale si OnePlus 7 ose 7 pro kemi dy mundësi, version beta ose version zyrtar, na mbetet ne të zgjedhim njërën ose tjetrën, ndryshimi i vetëm është se në beta, lajmet e mundshme merren më herët që më vonë do të zbatohen në versionin zyrtar, por duhet të kemi parasysh se është më e ndjeshme ndaj gabimeve, megjithëse duhet të them, se Nga përvoja ime, OnePlus beta janë pothuajse 100% të qëndrueshme, por gjithmonë ekziston mundësia e një gabimiNëse nuk doni që kjo t'ju ndodhë dhe nuk ju shqetëson të prisni rreth një muaj që ajo të zbatohet në versionin zyrtar, zgjidhni versionin zyrtar pa hezitim.

OnePlus 7 Pro oksigjen OS

Duhet të theksohet se për terminalet më të fundit OnePlus Nuk ka një beta të tillë (7t dhe 7t pro), prandaj, nëse keni një nga ato modele, nuk do ta keni atë dilemë.

Shkarkimi dhe instalimi

Për të shkarkuar skedarin që na lejon të ndryshojmë ROM-in, do të duhet vetëm të klikojmë në shkarkim nga Smartphone, ky skedar peshon rreth 2 GB, pasi të shkarkohet, ne do të hyjmë në shfletuesin vendas të OnePlus tonë, Ne shikojmë në dosjet e shkarkimit për skedarin .Zip të quajtur OnePlus ... dhe do ta zhvendosim atë në Rrënjën e kujtesës (ku ndodhet dosja e shkarkimit).

Uebfaqja zyrtare e OnePlus

Tjetra shkojmë te 'Cilësimet' - 'Përditësimi i Sistemit', duke klikuar në ikonën 'Cilësimet' lart djathtas. Zgjidhni 'Local Update', gjeni skedarin .zip dhe klikoni 'Install' për ta konfirmuar. Pasi të kemi mbaruar, ne rinisim terminalin dhe vazhdojmë në konfigurimin e zakonshëm të smartphone-it tonë për ta shijuar atë normalisht.. Sapo të bëhet kjo, ne jo vetëm që kemi OnePlus me të gjitha gjuhët në dispozicion, ne gjithashtu do të kemi mbështetje OTA për azhurnime dhe rregullime mujore, nuk do të ketë asnjë ndryshim midis OnePlus tuaj të blerë në Kinë me atë të shitur në Spanjë.

Vini në dukje se herën tjetër kur do të duhet të rivendosim terminalisht terminalin, ose sepse e shesim atë ose sepse ia japim një të afërmi, nuk do të jetë e nevojshme të kryeni ndonjë nga këto hapa përsëri, pasi terminali ynë tashmë do të jetë përgjithmonë me ROM Evropian nëse nuk vazhdojmë manualisht në instalimin e një tjetri.

Regjistroni OnePlus për garanci

Regjistroni terminalin tonë të ri OnePlus për të qenë në gjendje Përpunimi i garancisë nga faqja e internetit e OnePlus dhe shijimi i atij viti që na jep pavarësisht se e kemi blerë në Kinë është jashtëzakonisht e lehtë. Ne përsëri hyjmë në faqen zyrtare të internetit të OnePlus nga kjo lidhje, dhe këtë herë ne do të vazhdojmë të krijojmë një llogari zyrtare. Këtë ju rekomandoj ta bëni nga kompjuteri juaj personal pasi do të jetë më e lehtë për ju të futni të dhëna personale siç është telefoni inteligjent që do të regjistrojmë.

Për t'u regjistruar ne klikojmë në pjesën e sipërme të djathtë në ikonën që shfaqet pranë flamurit dhe vazhdojmë me regjistrimin, Pasi të kemi mbaruar, ne hyjmë në profilin tonë dhe shkojmë në seksionin ku ai thotë "pajisje". Këtu do të hyjmë në imei të OnePlus-it tonë që gjendet në kutinë dhe në informacionin e pajisjes në cilësimet. Kjo do të lehtësojë çdo procedurë që duhet të bëjmë në shërbim teknik për të ushtruar garancinë një vjeçare që kemi nga OnePlus.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.