Si të zgjidhni dehumidifikuesin më të mirë?

dehumidifikues

Në klima të caktuara, apo edhe në shtëpi apo dhoma të caktuara, mbajeni lagështinë larg është një pyetje e rëndësishme. Nuk ka të bëjë vetëm me arritjen e një atmosfere më të këndshme në shtëpi, por edhe për ta bërë mjedisin dhe ajrin që thithim më të shëndetshëm. Kështu që ju duhet të kaloni pak kohë për të zgjedhur dehumidifikuesi më i mirë për shtëpi.

Lagështia është një problem më serioz se sa duket: shkakton përkeqësimin e bojës në mure, ndikon në drurin e mobiljeve, kornizave dhe dyerve. Por ka diçka edhe më serioze: favorizon pamjen e të frikshmeve Moho, gjë që i bën tavanet dhe muret tona të shëmtuara, si dhe përbën një rrezik për shëndetin.

Por gjetja e dehumidifikuesit të përsosur mund të jetë një detyrë komplekse. Ka shumë modele në treg, secili me karakteristikat dhe veçoritë e veta. Me pak fjalë, shumë për të zgjedhur. Për ta bërë këtë detyrë më të lehtë, ne kemi përgatitur këtë udhëzues i shkurtër, të cilës i shtojmë edhe disa propozime interesante për blerje.

Dehumidifier, si funksionon?

Sistemi operativ i dehumidifikuesve është mjaft i thjeshtë. Këto pajisje kanë një tifoz brendshme që thith ajrin e lagësht nga mjedisi. Ky ajër udhëhiqet përmes një qarku ku zhvillohet procesi i kondensimit.

Lagështia e nxjerrë grumbullohet në a depozitë (kur mbushet me ujë, duhet të mbani mend ta zbrazni), ndërsa ajri i thate dëbohet përsëri nga jashtë.

Artikulli i lidhur:
Ambi Climate 2 e bën kondicionerin tuaj më të zgjuar dhe më të shëndetshëm, ne e testuam atë

Llojet e dehumidifikuesve

Në thelb, ekzistojnë dy lloje të dehumidifikuesve në varësi të llojit të qarkut që ata shërbejnë:

 • dehumidifikues kompresor, Më i përdoruri. Ka një kondensator në një temperaturë shumë të ulët, ku uji nxirret nga ajri, i cili më pas grumbullohet në rezervuar. Ajri i nxjerrë nga jashtë del në një temperaturë më të lartë.
 • Dehumidifikues xhel silicë, ideale për ambiente me temperaturë të ulët. Në vend të kondensatorit klasik, ajri i lagësht qarkullon në një rotor dehidratues, i cili ka një strukturë silicagel, për të kaluar më pas në një qark të dytë me një kompresor, ku ajri thahet.

Lloji i parë njihet edhe si dehumidifikues ftohës dhe çmimi i tij është më i lirë; lloji i dytë është më i shtrenjtë dhe konsumon më shumë energji, por ato janë më të qeta.

Aspekte për tu marrë në konsideratë

Çfarë duhet të kërkojmë kur blejmë një dehumidifikues? Këto janë aspektet që duhen vlerësuar në mënyrë që të mos gabojmë në zgjedhjen tonë:

 • madhësia e dhomës në të cilin do të përdorim dehumidifikuesin. Pothuajse të gjitha modelet vijnë me një tregues të kapacitetit të tyre në metra kub. Për të zbuluar se cila është në dhomën tonë, mjafton të shumëzojmë zonën me lartësinë.
 • Temperatura e ambientit, pasi modelet e kompresorëve funksionojnë në mënyrë optimale vetëm kur temperatura e ambientit është 15ºC ose më shumë.
 • Kapaciteti i rezervuarit, e cila duhet të jetë së paku 2-3 litra.
 • shkalla e nxjerrjes. Sa më i lartë të jetë, aq më shpejt do të mbushet depozita dhe aq më shumë në pritje do të duhet të jemi për ta ndryshuar atë.
 • Zhurma dhe konsumi i energjisë. Modelet e kompresorëve janë më të zhurmshëm se modelet e xhel silicë dhe për këtë arsye mund të jenë pak më të bezdisshëm. Nga ana tjetër, ato janë më të lira dhe konsumojnë më pak energji elektrike.

Modelet e rekomanduara të dehumidifikuesve

Tani që dimë se çfarë duhet të dimë përpara se të blejmë dehumidifikuesit tanë, është koha të rishikojmë disa nga modelet më të rekomanduara në treg:

Avalla X-125

Një nga dehumidifikuesit më të vlerësuar në Amazon. Kondensatorët e tij garantojnë një shpejtësi shumë të lartë të rrjedhës së ajrit me një sipërfaqe mbulimi aktive prej 30 m². Kjo do të thotë që ju mund të punoni në shumë dhoma në të njëjtën kohë. Është gjithashtu një model mjaft i qetë, me një nivel zhurme më të vogël se 42 decibel.

El Avalla X-125 Ka shumë funksione: timer, humidistat, opsion kullimi i vazhdueshëm... Veçanërisht praktik është modaliteti automatik, i cili funksionon vetëm dhe na mban të informuar për nivelin e lagështisë në ajër me anë të një treguesi drite.

Rezervuari i tij është 2,5 litra dhe kapaciteti i tij i nxjerrjes është rreth 12 litra në ditë.

Bleni dehumidifikuesin Avalla X-125 në Amazon.

Midea DF-20DEN7-WF

dehumidifikuesi Midea DF-20DEN7 WF Është i fuqishëm dhe shumë i qetë. Është në gjendje të thithë deri në 20 litra në ditë, për të cilat ka një rezervuar të lëvizshëm 3 litra. Rekomandohet për dhoma deri në 40 m².

Mund të kontrollohet nga celulari përmes aplikacionit të tij. Lehtë dhe pa probleme, ne mund të rregullojmë nivelin e dëshiruar të lagështisë, funksionimin e kohëmatësit për të dhënë dy shembuj përdorimi. Pajisja gjithashtu na njofton kur rezervuari është plot.

Duke pasur një sensor lagështie, ai mund të funksionojë në modalitetin automatik. Nga ana tjetër, katër rrotat e tij me shumë drejtime 360° na lejojnë ta transportojmë lehtësisht nga një dhomë në tjetrën. Së fundi, duhet theksuar se konsumon shumë pak energji, gjë që ndihmon shumë kur bëhet fjalë për uljen e shumës së faturës së energjisë elektrike.

Bleni dehumidifikuesin Midea DF-20DEN7-WF në Amazon.

Drita De'Longhi Ariadry DNs65

Një nga produktet më të arritura të markës italiane. Ai Drita De'Longhi Ariadry DNs65 heq lagështinë në mënyrë efektive. Përveç kësaj, është hiper-qetë dhe ka një jonizues që përmirëson ndjeshëm cilësinë e ajrit në shtëpitë tona. Përdorimi i tij ndihmon në parandalimin e formimit të mykut të pakëndshëm, si dhe përhapjen e marimangave dhe baktereve.

Kapaciteti i rezervuarit të tij është 2,8 litra, ndërsa kapaciteti i nxjerrjes varion nga 16 deri në 20 litra në ditë, në varësi të variantit të zgjedhur. Ne mund të zgjedhim midis pesë mënyrave të ndryshme të heqjes së lagështirës: TURBO, ECO, AUTO, MAX dhe MIN, në varësi të nevojës në secilin rast.

Bleni dehumidifikuesin De'Longhi Ariadry Light DNs65 në Amazon.

Cecotec Big Dry 9000

Ne e mbyllim listën tonë të sugjerimeve me një nga modelet më të shitura: dehumidifikuesin Cecotec Big Dry 9000, diskrete, elegante dhe e disponueshme në katër ngjyra të ndryshme.

Ka një rezervuar të madh 4,5 litra dhe një kapacitet nxjerrës prej 20 litrash në ditë. Ekrani i tij ju lejon të konfiguroni shumë opsione, të tilla si kohëmatësin ose mënyrën e tharjes së rrobave, të përsosura kur bie shi dhe duhet t'i varim rrobat brenda shtëpisë. Përveç kësaj, ai ka një mënyrë sigurie të mbylljes automatike.

Në fund, duhet përmendur se, falë rrotave dhe dorezës, lëvizja nga dhoma në dhomë është e lehtë. Një model shumë praktik.

Bleni dehumidifikuesin Cecotec Big Dry 9000 në Amazon.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.