Si të transmetoni në TikTok

Transmetimet e drejtpërdrejta në TikTok janë një mënyrë e shkëlqyer që krijuesit të lidhen drejtpërdrejt me audiencën e tyre në kohë reale. Transmetimi i drejtpërdrejtë në TikTok është një mundësi për të ndarë pasionet tuaja, për të shfaqur talentet tuaja dhe për të thelluar marrëdhënien tuaj me audiencën tuaj.

Transmetimi drejtpërdrejt mund të rrisë audiencën tuaj dhe madje të fitojë disa para, me pagesat falas që mund të merren gjatë një live. Këto dhurata janë sende virtuale që mund të shkëmbehen me para dhe për të cilat do të flasim më vonë.

Por jo të gjithë përdoruesit mund të bëjnë drejtpërdrejt në TikTok, përveçse ekzistojnë disa kushte dhe kërkesa për të përfituar sa më shumë prej tij. Zbuloni se si të transmetoni në TikTok dhe disa rekomandime për të qenë një transmetues më i mirë në TikTok.

Kush mund të bëjë drejtpërdrejt në TikTok?

Për të transmetuar në TikTok, duhet të jeni të paktën 16 vjeç dhe të keni më shumë se 1.000 ndjekës në platformë. Gjithashtu, nëse jeni mbi 18 vjeç, mund të fitoni falas ndërsa jetoni, megjithëse është kundër rregullave të TikTok të kërkosh pagesa falas ose të ofrosh stimuj për të marrë pagesa falas.

Përdoruesit që plotësojnë këto kërkesa mund të bëjnë transmetime të drejtpërdrejta. Kjo u lejon atyre të ndajnë përmbajtje me ndjekësit e tyre në kohë reale, ose të tërheqin ndjekës të mundshëm. Për të zbuluar nëse mund të transmetoni drejtpërdrejt në TikTok, thjesht duhet të ndiqni këto hapa:

 1. Hapni aplikacionin TikTok dhe hyni në llogarinë tuaj.
 2. Klikoni në shenjën plus "+" që ndodhet në qendër të poshtme të ekranit.
 3. Nëse mund të shihni opsionin "LIVE“Ju mundësohet të bëni live sa herë të doni.

Nëse shihni opsionin për të bërë direkt, por keni probleme me fillimin e një, provoni pas disa minutash. Ndonjëherë TikTok kufizon numrin e transmetimeve sipas zonës gjeografike ose vendit, veçanërisht kur ndodhin ngjarje (koncerte, fatkeqësi natyrore ose lajme shumë të rëndësishme).

Si të bëni një live në TikTok?

Për të hyrë drejtpërdrejt në TikTok, thjesht duhet të plotësoni kërkesat (shih pikën e mëparshme) dhe të ndiqni këto hapa të thjeshtë:

 • Hapni aplikacionin dhe prekni ikonën e krijimit (+) në fund të ekranit.
 • Zgjidhni "LIVE"në menu.
 • Shtoni një titull në transmetimin tuaj të drejtpërdrejtë dhe personalizoni cilësimet sipas dëshirës tuaj. Më poshtë do të gjeni më shumë informacion mbi konfigurimin e një transmetimi në TikTok.
 • Kur të jeni gati, shtypni "Transmetoni drejtpërdrejt"Ose"Shko jeto" për të filluar transmetimin e videos suaj. Do të aktivizohet një numërim mbrapsht për t'u përgatitur.
 • Pasi të keni mbaruar me ngjarjen tuaj të drejtpërdrejtë, trokitni lehtë mbi butonin e energjisë në fund të ekranit për të përfunduar transmetimin tuaj.

Vendosni një direkt në TikTok

Duke klikuar mbi opsioninLIVE” do të keni një pamje paraprake të transmetimit tuaj të drejtpërdrejtë dhe do të jeni në gjendje të personalizoni disa cilësime. Mund të merrni sa të doni derisa gjithçka të jetë ashtu siç dëshironi. Këtu janë disa nga cilësimet më të rëndësishme:

 • Ndryshoni ikonën. Ky është një imazh i vogël, si një kopertinë, që shërben për të nxjerrë në pah transmetimin tuaj të drejtpërdrejtë.
 • Shto një titull. Titulli mund të jetë tërheqës, përshkrues ose thjesht qesharak.
 • Shtoni temën e live. Shtimi i një ose më shumë temave u mundëson atyre që janë në kërkim të shfaqjeve të drejtpërdrejta në atë temë të gjejnë transmetimin tuaj.
 • Mbështetni një kauzë bamirësie. Ju mund të zgjidhni një kauzë bamirësie që shikuesit mund t'i dhurojnë dhurata gjatë transmetimit tuaj. Do ta shihni (ose jo) këtë opsion dhe do të keni pak a shumë kauza bamirësie, në varësi të vendit ku ndodheni.
 • Kthejeni kamerën. Kjo ju lejon të zgjidhni midis kamerës së pasme dhe të përparme të një celulari ose tableti.
 • Shtoni përmirësime ose efekte në imazh. Mund ta përmirësoni imazhin me një filtër të zbehtë ose të shtoni një nga efektet argëtuese të TikTok në transmetimin tuaj.
 • Ndani live. Ju mund ta përdorni këtë opsion për të ndarë një lidhje të drejtpërdrejtë në rrjetet tuaja të tjera sociale ose duke dërguar mesazhe.
 • Ndrysho cilësimet. Në seksionin e konfigurimit mund të shtoni moderatorë (deri në 20), të aktivizoni dhuratat gjatë transmetimit live, të aktivizoni/çaktivizoni komentet dhe gjithashtu t'i fshehni ato (duke i filtruar sipas fjalëve kyçe).

Pasi të jetë konfiguruar gjithçka, mund të shtypni "Transmetoni drejtpërdrejt"Ose"Shko Live” për të filluar live në TikTok. Gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë, shumica e opsioneve do të jenë ende të disponueshme pikërisht në fund, si p.sh. ndarja e drejtpërdrejtë dhe shtimi i efekteve dhe filtrave.

Këshilla përpara se të dilni drejtpërdrejt në TikTok

Këtu janë disa këshilla për t'i bërë transmetimet tuaja TikTok më të suksesshme:

 • Planifikoni përmbajtjen tuaj paraprakisht: Sigurohuni që të keni një plan të qartë për sesionin tuaj të drejtpërdrejtë dhe mendoni për llojin e përmbajtjes që audienca juaj do të donte të shihte. Mund të bëni një seancë pyetjesh dhe përgjigjesh, të tregoni se si është procesi juaj krijues ose të prezantoni një mysafir të veçantë.
 • Investoni në prodhim: Nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para, por sigurohuni që të keni ndriçim të mirë, një aparat fotografik të qëndrueshëm dhe një lidhje të besueshme interneti. Ju gjithashtu mund të shtoni filtra për të përmirësuar cilësinë e imazhit.
 • Promovoni seancën tuaj para kohe: Reklamoni seancën tuaj të drejtpërdrejtë para kohe në rrjetet tuaja të tjera sociale dhe bëni një video promovuese për të krijuar zhurmë.
 • Ndërveproni me audiencën tuaj: Mos flisni vetëm me kamerën, bëjeni seancën tuaj interaktive dhe përgjigjuni komenteve dhe pyetjeve nga audienca juaj. Kjo do t'i bëjë ata të ndihen sikur po bëjnë një bisedë të drejtpërdrejtë me ju dhe do t'i mbajë të angazhuar.
 • Shto një thirrje për veprim ose CTA (Thirrje për veprim): Mos harroni t'i kërkoni audiencës tuaj të ndërmarrë disa veprime, si p.sh. t'ju ndjekë në rrjete të tjera sociale ose të vizitojë faqen tuaj të internetit.
 • Përdorni statistikat: Pas çdo sesioni të drejtpërdrejtë, kontrolloni statistikat për të zbuluar se sa njerëz u bashkuan, për sa kohë po shikonin transmetimin tuaj dhe çfarë lloji të përmbajtjes u pëlqente më shumë. Kjo do t'ju ndihmojë të përmirësoheni në seancat tuaja të ardhshme.

Planifikimi dhe planifikimi direkt në TikTok

Sigurimi i suksesit në një transmetim TikTok ka të bëjë me shumë faktorë, por kryesori është se më shumë njerëz e dinë dhe presin transmetimin. Kjo mund të arrihet me pak planifikim përpara dhe duke përdorur mjetet në platformë.

Lërini ndjekësit tuaj të dinë se keni një transmetim të drejtpërdrejtë të ardhshëm Veçori e ngjarjeve të TikTok. Qaseni atë duke prekur ikonën e kalendarit në këndin e sipërm djathtas të profilit tuaj TikTok.

Krijo një ngjarje me një emër, orën e fillimit, datën, përshkrimin dhe kohëzgjatjen. Kur ngjarja juaj të jetë gati, mund ta ndani lidhjen përmes mesazheve brenda aplikacionit ose ta lidhni atë në një video.

Mund të regjistroni një video promovuese dhe të shtoni një lidhje ngjarjeje. Mund të përdorni gjithashtu një ngjitëse të drejtpërdrejtë të numërimit mbrapsht dhe ta përdorni në video. Thjesht hapni panelin e ngjitëseve dhe personalizoni ngjitësin e numërimit mbrapsht me datën dhe orën e ngjarjes tuaj.

Duke klikuar mbi ngjitësin, shikuesit mund të zgjedhin të marrin një rikujtues kur jeni drejtpërdrejt në TikTok. Shpresoj që këto këshilla të jenë të dobishme për ju dhe që të keni shumë sukses në transmetimet tuaja TikTok.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.