Sony RX1R, ne e testuam këtë kamerë kompakte me sensorin Full Frame

sony rx1r

La Kamera Sony RX1R Shtë një mrekulli teknologjike brenda sektorit të fotografisë. Në një trup kompakt të kamerës, kompania ka qenë në gjendje të përfshijë një sensor me kornizë të plotë dhe optikën Carl Zeiss për ata që duan të arrijnë nivelin maksimal të detajeve në fotografitë e tyre.

Para se të thellohemi në fotografitë që Sony RX1R është në gjendje të marrë, le të bëjmë një rishikim të shpejtë të të gjitha especificaciones të dimë më në detaje se çfarë do të gjejmë:

 • Sensor me kornizë të plotë 24,3 megapiksel
 • Carl Zeiss Sonnar T 35mm f / 2.0 lente jo të këmbyeshme
 • ISO maksimale: 25.00
 • Blic i integruar
 • Ekran 3 inç
 • Regjistrim i plotë me video HD deri në 50 fps
 • Pesha: 482 gram
 • Madhësia: 113,3 x 65,4 x 69,6 mm

Siç mund ta shihni, megjithëse nuk i përmbahet specifikimeve ju mungojnë disa gjëra si prania e një shikuesi, diçka që mund të zgjidhet duke e blerë atë veçmas dhe duke e bashkangjitur në këpucë në të cilën gjithashtu mund të lidhen pajisje të tjera.

sony rx1r

Në një nivel estetik, Sony RX1R vë bast për disa linja të thjeshta por shumë elegante, duke e bërë kamerën vështirë të dukshme mes njerëzve, përveç unazës portokalli që dhuron lentet Carl Zeiss. Sony ka përdorur materiale të tilla si magnez për të prodhuar kutinë, kështu që forca e kamerës është fantastike, diçka që vlerësohet sa më shpejt që ta marrim për herë të parë.

sony rx1r

Për sa i përket ergonomisë, përdoruesit me duar të mëdha (siç është rasti im) kanë ndjesinë që kamera mund të na shpëtojë, por është çështje e përshtatjes për të eleminuar këtë ndjesi false. Pas kësaj periudhe, ne do të kuptojmë se të gjitha numrat që lejojnë kontrollimin e opsioneve të ndryshme të kamerës ndodhen në një pozicion shumë të përshtatshëm, duke lejuar ndryshoni cilësimet në sekonda nuk ka nevojë të biesh në menu me komplekse.

sony rx1r

Nëse flasim për cilësinë e imazhit, këtu është vendi Sony RX1R mbingarkon dhe sjell ngjyrat në shumë kamera Nga tregu. Sensori dhe optika e zgjedhur nga Sony japin rezultate mbresëlënëse në të gjitha rrethanat. Mprehtësia është maksimale dhe shkalla e detajit është shumë e lartë, duke lejuar marrjen e disa fotografive që tërheqin shumë vëmendje, veçanërisht nëse flasim për makro ose portrete në të cilat efekti bokeh është shumë i pranishëm.

sony rx1r

Foto e plotë

sony rx1r

Deri në 100%

Një detaj tjetër për t'u përmendur në lidhje me Sony RX1R është se ai ndryshon nga RX1 në atë Sony ka lëshuar filtrin optik me kalim të ulët (OLPF) në mënyrë që të përmirësojë më tej mprehtësinë dhe të përfitojë nga ky sensor me kornizë të plotë.

Në rastin e fotografisë gjatë natës, sensori na tregon potencialin e tij të plotë dhe lejon punën me ISOS të lartë pa perceptimin e zhurmës. Do të jetë e nevojshme të forcohen vlerat maksimale në mënyrë që cilësia e imazhit të vuajë, por në përgjithësi, performanca në këtë seksion është shumë e mirë. Duhet të përmendet se sensori që përfshin Sony RX1R është i njëjti me atë që gjetëm në Sony A99 që ka marrë vlerësime kaq të mira.

sony rx1r

Ekrani tre inç në Sony RX1R është mjaft i freskët dhe përdor pajisjen Teknologjia Triluminos, gjë që e bën shikimin e fotove në të një kënaqësi. Normalshtë normale që të keni një ekran të këtij kalibri në një aparat fotografik si kjo, dhe mungesa e një viewfinder vendos shumë më shumë përgjegjësi mbi të.

sony rx1r

Isshtë e qartë se Sony RX1R është një aparat fotografik shumë karizmatik dhe është i aftë të marrë fotografi profesionale, nëse, çmimi i tij 3.099 euro do të jetë pengesa kryesore për ta kapur atë.

Lidhja - sony rx1r

Galeria e imazheve të marra me Sony RX1R:

sony rx1r

sony rx1r

sony rx1r

sony rx1r

sony rx1r

sony rx1r

sony rx1r

RX1R

RX1R


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)