Amazon patenton stacione për dronë në kamionë, trena dhe anije

Amazon mendon për stacione mobile për ushtrinë e saj të dronëve

Që Amazon dëshiron të revolucionarizojë sistemin e shpërndarjes së paketave të tij, është një fakt. Kush dëshiron ta bëjë atë përmes përdorimit të dronëve, ne gjithashtu e dinim. Sidoqoftë, kryerja e gjithë kësaj nuk është aq e lehtë: bëni që t'ju japin leje për të fluturuar të gjithë dronët në zona të caktuara, shikoni se cila është mënyra më e mirë për të karikuar bateritë e secilës njësi dhe, më e mira: ku të ruhet e gjithë kjo flotë e automjeteve të pilotuara në distancë.

Epo, përgjigjja mund të jetë në patentën e fundit që prej asaj kohe Insider biznesit Ata kanë gjetur. Ideja është e thjeshtë: ata duan zgjedhin platformat mobile ku të ruhet e gjithë flota e dronëve dhe ku t'i riparoni - ose t'i ngarkoni ato.

Tren Amazon me modulin e mirëmbajtjes së dronëve

Sipas patentës së fundit për të cilën ka aplikuar gjiganti i tregtisë në internet, ideja është që të ketë automjete kudo. Kështu që, Ideja e Amazon është që të ketë stacione të dronëve të instaluara në anije, kamionë dhe trena. Po kështu, patenta përbëhet nga module të ndryshme që do të instaloheshin në automjete të ndryshme. Brenda secilit modul do të kishte pjesë rezervë dhe stacione të ndryshme rimbushëse, në mënyrë që secila njësi të niset për një dërgesë të re me kapacitetin e saj njëqind përqind.

Alsoshtë gjithashtu e habitshme që Amazon ka regjistruar një patentë për një ndërtesë në formë zgjoje, ku të dy dronët dhe automjetet rrugore do të merrnin pjesë. Tani, si në të gjitha këto raste, ato janë vetëm ide - koncepte - që kompanitë e ndryshme grumbullohen në fund të vitit në rast se ato bëhen realitet në një moment të caktuar.

Në fund të vitit të kaluar 2016, testet e para të këtij sistemi të shpërndarjes së paketës u kryen përmes përdorimit të dronëve. Por derisa kjo të vihet në praktikë, pengesa të ndryshme ende duhet të kapërcehen. Dhe kryesorja është autonomia e baterive të përdorura nga automjetet. Megjithëse, për shembull, ky problem nuk ka shoqërinë e taksi ajrore Volokopter.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.