Taylor Swift tërhiqet dhe kthehet me muzikën e saj në Spotify

Taylor Swift Recula dhe kthehet me muzikën e saj në Spotify

Pas disa vitesh pa marrëdhënie, këngëtarja e njohur Taylor Swift, e cila tërhoqi muzikën e tij nga Spotify ndërsa plani i tij i lirë nënvlerësoi punën e artistëve, dhe shërbimi i transmetimit të muzikës, kanë bërë paqe. Dhe jo vetëm e bërë.

Siç konfirmoi vetë ekipi i menaxhimit të Taylor Swift përmes një mesazhi në Twitter, e gjithë muzika e këngëtarit është në dispozicion për "të gjitha shërbimet e transmetimit" i cili përfshin, përveç Spotify, platforma të tjera ku ka munguar si Tidal ose Amazon Music.

Nga botuar Mediumi Recode, burime të pazbuluara kanë pohuar se ylli i muzikës dhe shërbimi i transmetimit të muzikës kanë arritur një marrëveshje sipas së cilës të gjithë përdoruesit e Spotify do të jenë në gjendje të dëgjojnë të gjitha këngët e tyre, si në versionet falas ashtu edhe në ato me pagesë.

Taylor Swift kthehet në Spotify

Taylor Swift është një nga yjet më të mëdhenj muzikorë të momentit dhe, për këtë arsye, një nga fituesit më të mëdhenj; dhe Spotify është shërbimi më i madh në botë i transmetimit të muzikës, me më shumë se 50 milion abonentë dhe të paktën 50 milion të tjerë që përdorin versionin falas (në këmbim të reklamimit) të shërbimit. Dhe siç thamë, ky opsion falas ishte origjina e mosmarrëveshjes midis Swift dhe Spotify.

Në vitin 2014, Swift i tha Wall Street Journal se "Gjëra të vlefshme duhet të paguhen." Menjëherë pas kësaj, ai u largua  albumi i tij "1989" nga Spotify, i ndjekur nga pjesa tjetër e muzikës së tij, dhe që nga ajo kohë nuk ka qenë më i disponueshëm.

Një vit më vonë ai hyri polemika me Apple Music sjellin pagesat e këtij shërbimi për artistët; këngëtares nuk i pëlqente periudha tre-mujore falas e ofruar nga shërbimi i mollës së kafshuar për përdoruesit e rinj dhe për të cilin artistët nuk do të paguanin, edhe pse është e vërtetë që, nga ai moment e tutje, përqindja e paguar për Apple Music ishte pak më e madhe sesa ajo e paguar nga Spotify. Më në fund, Apple Music dhe Taylor Swift arritën një marrëveshje: artistët do të tarifonin gjatë tre muajve të parë të provës Apple Music, kështu që muzika e këngëtarit u përfshi në këtë katalog. Kjo marrëveshje gjithashtu përfshiu disa ngjarje promovuese nga Swift, të tilla si ajo reklamë në të cilën, pavarësisht se ra në rutinë, ajo nuk mund të ndalonte së kënduari.

 

Pse Swift tani nuk i pëlqen plani falas i Spotify është një mister, apo jo? Siç shkon duke thënë, "një zotëri i fuqishëm është një dhuratë parash".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.