Thirrjet video në grup me deri në 8 anëtarë arrijnë në WhatsApp, si ta bëni

grupe whatsapp

WhatsApp zbuloi thirrjet video në grup në 2018, këto ishin vjetëruar, duke lejuar një maksimum prej 4 anëtarësh. Në mes të vitit 2020 tashmë kemi pasur disa mundësi që mund t'i përdorni për një thirrje video të këtij lloji kur keni nevojë të bëni video konferenca me miqtë apo edhe për punë. Sidoqoftë Facebook ka vendosur bateritë, ndoshta për shkak të izolimit dhe sa fort po godasin këto lloj aplikacionesh tani, ai ka dyfishuar numrin në 8 persona në aplikacionin e tij të mesazheve, WhatsApp.

Tashmë ishte zbuluar se WhatsApp ishte gati të bënte këtë zgjerim të përdoruesve që mund të marrin pjesë në një thirrje video, por Vetë CEO i Facebook Mark Zuckerberg ishte përgjegjës për njoftimin e përmirësimit në aplikacion shërbimi më i popullarizuar i mesazheve në botë, duke nënvizuar rëndësinë e thirrjeve video në këtë kohë që po jetojmë, ku distanca midis popullsisë është e një rëndësie jetike.

e njëjta Zuckerberg konfirmoi se ky funksion i ri do të arrinte progresivisht në versionin beta të WhatsApp. Kështu që përdoruesit e këtyre beta-ve do të kenë qenë në gjendje t'i testojnë ato. Fromshtë nga ky moment kur përmirësohet në thirrjet me video në grup do të fillojë t'i arrijë të gjithë me versionin standard WhatsApp të aktivizuar IOS y android në formën e një azhurnimi.

Aplikime si Zoom ose HouseParty kanë përfituar nga situata aktuale për t'u bërë më të popullarizuara dhe përfitoni plotësisht nga kamerat e përparme të smartphone-it tonë, për shkak të nevojës që kemi për të parë miqtë ose familjen tonë nga distanca. Por WhatsApp ka një avantazh të madh që të tjerët nuk e kanë, ata nuk janë asgjë tjetër përveç më shumë se dy miliardë përdoruesve të tij në të gjithë planetin.

Si të bëni thirrje video në grup në WhatsApp

Ekzistojnë mënyra të ndryshme për të formuar një thirrje video në grup në WhatsApp, për të filluar me ne duhet të kemi të azhurnuar aplikacionin në versionin më të fundit të disponueshëm, për t'u siguruar që kjo do të duhet të shkojmë në Google Play në rast se kemi një terminal Android dhe kontrolloni nëse kemi ndonjë përditësim të disponueshëm, ne do të bëjmë të njëjtën gjë në App Store nëse keni një iPhone.

Si të bëni një thirrje video në grup nga një bisedë individuale

Ekzistojnë mënyra të ndryshme për të formuar një thirrje video në grup në WhatsApp, për të filluar me ne duhet të kemi të azhurnuar aplikacionin në versionin më të fundit të disponueshëm, për t'u siguruar që kjo do të duhet të shkojmë në Google Play në rast se kemi një terminal Android dhe kontrolloni nëse kemi ndonjë përditësim të disponueshëm, ne do të bëjmë të njëjtën gjë në App Store nëse keni një iPhone.

Telefonatë me video në WhatsApp

Filloni një thirrje video në grup nga një grup

Për të bërë thirrje video në një grup ekzistues, do të duhet të shtypni ikonën që shfaqet sipër djathtas në formën e një telefoni me +Pastaj do të shihni listën me kontaktet e atij grupi që keni regjistruar në librin tuaj të telefonit. Vini re se Nëse ka njerëz në grup që nuk janë në axhendën tuaj, ju nuk do të jeni në gjendje t'i ftoni ata të jenë pjesë e thirrjes. Deri tani, WhatsApp ju lejonte të shtoni deri në tre persona në grup, por tani do të jenë 7, pavarësisht nga numri i anëtarëve të grupit, ju mund të ftoni vetëm shtatë në të njëjtën kohë.

Bëni thirrjen video në grup jashtë një grupi

Nëse nuk keni personat që dëshironi të telefononi në një grup, përsëri mund të telefononi deri në shtatë prej tyre në të njëjtën kohë. Për ta bërë këtë duhet të shkoni në skedën e thirrjeve, shtyp ikonën e telefonit + dhe pastaj "thirrje të re në grup"Atje do të jeni në gjendje të zgjidhni kontaktet që dëshironi të telefononi nga të gjithë ata që ndodhen në librin tuaj të telefonit dhe më pas të shtypni ikonën e kamerës.

Nëse jeni duke marrë një telefonatë në grup, WhatsApp do t'ju njoftojë duke treguar se kush janë pjesëmarrësit që janë aktualisht në bisedë. Do të shfaqet fotografia e telefonuesit dhe anëtarëve të tjerë. Ju do të keni mundësinë ta refuzoni atë. Ju duhet ta merrni parasysh atë Edhe nëse ju ose një anëtar tjetër largoheni nga biseda, pjesa tjetër e përdoruesve mund ta vazhdojnë atë nëse dëshirojnë..


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.