4 mjete për të shpëtuar të dhëna nga një CD e dëmtuar dhe e gërvishtur

rikuperoni të dhënat nga CD-ja e dëmtuar

Kur gjeni kohë për të inventarizuar gjithçka që keni në shtëpinë tuaj (ose zyrë), mund të hasni në një numër CD-ROM (ose DVD). Kur shihni titullin në etiketë, ju kujtohet se ka disa fotografi që ju mund të rikuperoheni, një situatë që mund të komplikohet nëse ky disk do të ishte në mes të një numri të madh të objekteve dhe objekte që mund ta kenë gërvishtur atë.

Vështirë se dikush mund të rrikuperoni informacionin ose të dhënat nga një CD e gërvishturKy duke qenë objektivi i këtij neni, pasi me ndihmën e 4 mjeteve të ndryshme, ne do ta kemi këtë mundësi megjithëse, varësisht nga shkalla e dëmit të pësuar nga ky medium fizik, informacioni mund të rikuperohet pjesërisht dhe jo plotësisht.

1. Fotokopjues i pandalshëm i Roadkil

Ky mjet Mund të rekomandohet për të gjithë dhe veçanërisht për ata që ende kanë Windows XP në kompjuterin e tyre. Sapo të shkoni në faqen zyrtare të zhvilluesit të saj do të vini re një menu të vogël kontekstuale që do t'ju lejojë të zgjidhni sistemin operativ për të përdorur këtë mjet, Windows dhe Linux duke qenë ato të preferuara. Mund të shkarkoni gjithashtu një version për ta instaluar ose një kompjuter portativ.

i pandalshëm-fotokopjues

Lidhur me ndërfaqen e punës, ky mjet ofron diçka vërtet të thjeshtë dhe të lehtë për t’u përdorur. Thjesht duhet zgjidhni diskun ku ndodhet CD-ja e dëmtuar si burim i origjinës dhe vendosni, vendi ku ne duam të kopjojmë skedarët për t'u rikuperuar. Ky vendndodhje mund të jetë disku ynë i ngurtë. Procesi i rikuperimit dhe rikuperimit të të dhënave mund të zgjasë pak nëse CD-ja jonë ka shumë gërvishtje të thella.

2. Kuti Veglash për Riparimin e CD-ve

Me një ndërfaqe krejtësisht të ndryshme nga mjeti që përmendëm më lart, kjo mund të jetë e preferuara për shumë sepse është plotësisht falas dhe mënyra se si funksionon nga ndërfaqja e saj.

cd-shërim-kuti mjetesh

Sapo të vrapojmë ky mjet dhe le të eksplorojmë diskun e dëmtuar CD, do të shfaqet një listë e vogël me të gjithë përmbajtjen; Si përdorues, ne vetëm duhet të zgjedhim kutitë përkatëse, të cilat mund të përfshijnë, direktoritë ose dosjet që janë krijuar si dhe skedarë të pavarur. Nëse e kemi vërejtur tashmë që CD-ROM-i ynë ka një shkallë të lartë gërvishtjesh, mund të dëshirojmë të provojmë së pari, rikuperimin e skedarëve që i konsiderojmë më të rëndësishëm.

3. IsoPuzzle

Ky mjet Ai përmbush një funksion shumë të ngjashëm me atë që ne propozuam në fillim; ndryshimi gjendet kryesisht në ndërfaqen e punës, ku duhet të zgjedhim vetëm njësinë burimore dhe ku duhet të vendoset CD-ja jonë e dëmtuar.

isopuzzle_001

Ne gjithashtu mund të zgjedhim vendin ku duam të ruajmë të dhënat e rikuperuara. Një opsion i vogël i pranishëm brenda ndërfaqes (Lejo Cooldown) do të na ndihmojë le mjetin të insistojë në rikuperimin e të dhënave. Kjo mund të bëjë që disa skedarë të rikthehen me një nivel të vogël dëmtimi, një situatë që mund të ndodhë në fotografi. Nëse është kështu, atëherë mund të drejtoheni te mjetet që do t'ju ndihmojnë riparoni fotot e dëmtuara.

4. Kontrolloni CD-në

Pas ekzekutimit ky mjet Ne do të duhet të zgjedhim atë që duam të rimarrim nga një CD i dëmtuar, diçka që mund të jetë dosje e krijuar brenda tij, si dhe një numër tjetër i skedarëve të pavarur. Më vonë do të duhet të zgjedhim butonin që thotë "Recover" në mënyrë që procesi i restaurimit të fillojë menjëherë.

CDKontrolloni

Nëse kemi fat të mirë dhe ka skedarë për tu rikuperuar, do të hapet një dritare që na kërkon që ne të përcaktojmë vendin ku duam të ruhen këto skedarë.

Me cilëndo nga këto 4 alternativa që kemi përmendur, ne do të kemi mundësinë të fillojmë të përpiqemi të rimarrim çdo informacion që organizohet në këtë lloj media fizike; Siç sugjeruam në fillim, ajo që do të rikuperohet do të varet kryesisht nga niveli i dëmtimit që ka CD-ROM ose DVD, megjithëse nëse një mjet nuk funksionon, ne mund të përdorim një tjetër prej alternativave për të provuar përsëri fatin tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.