5 kuriozitete për Samsung që me siguri nuk i dinit

Samsung

Samsung Possshtë ndoshta sot një nga kompanitë më të njohura të teknologjisë në të gjithë botën dhe një nga referencat në tregun e telefonisë mobile, ku mbretërimi për sa i përket shitjeve diskutohet me Apple. Ditët e fundit, kompania koreano-jugore ka mbuluar faqet e para të gazetave për shkak të problemit që ka pasur me shpërthimet e Galaxy Note 7, por për fat të mirë Samsung nuk është zakonisht protagonist për shkak të problemeve.

Sot më në fund do të ndalojmë së foluri për eksplozivin Galaxy Note 7 dhe do të zbulojmë 5 kuriozitete interesante për Samsung që me siguri nuk i dinit. Dhe është se kompania koreano-jugore meriton që të gjithë të kthejmë faqen, duke u kthyer për të folur për smartphone-et e tyre ose pajisjet e tjera ose sot për disa kuriozitete.

Para se të zhyteni në kuriozitetet që do t'ju tregojmë sot, duhet të dini se Samsung u krijua në vitin 1938 me emrin "Samsung Sanghoe", e cila është një kompani me një histori të gjatë dhe të gjatë. Produkti i parë që prodhoi dhe shiti ishin petë me të cilat ju tashmë mund të kuptoni se vetë historia e Samsung është të paktën e veçantë dhe interesante.

Samsung, një emër zbulues

Samsung

Siç e kemi thënë tashmë, Samsung filloi ta quante veten "Samsung Sanghoe" në fillim të historisë së saj, dhe menjëherë pasi eliminoi mbiemrin e saj. Emri, siç jeni duke e imagjinuar me siguri, nuk është rastësi, pasi nuk është emri i ndonjë prej kompanive më të suksesshme në treg.

Emri i kompanisë së Koresë së Jugut është një kombinim i dy fjalëve me shumë kuptim; Sam (tre) dhe Sung (yje). Në Korenë e Jugut, vendi i origjinës së Samsung, yjet nuk shoqërohen me sukses si në shumicën e vendeve në botë, por më tepër u referohen tre perëndive qiellore kineze që përfaqësojnë lavdinë, fatin dhe jetëgjatësinë.

Tani sa herë që dëgjoni emrin e Samsung do të dini tashmë që Koreano-Jugët kërkojnë, duke filluar me emrin, lavdinë, fatin dhe jetëgjatësinë e tyre të përjetshme.

Apple punon falë komponentëve të bërë nga Samsung

Apple dhe Samsung janë dy nga kompanitë kryesore në tregun e telefonisë mobile, diçka që mund të na bëjë të mendojmë se bashkëpunimet midis tyre janë minimale. Sidoqoftë Kompania me qendër në Cupertino e drejtuar nga Tim Cook është mundësuar pjesërisht nga komponentët që Samsung bën për pajisjet e saj.

Kompania koreano-jugore furnizon Apple, për shembull, me disqe të forta SSD për Mac-et e saj ose ekranet e retinës për iPad-et. Për shkak se kompania me mollën e kafshuar nuk ofron më shumë të dhëna zyrtare për përbërësit që merr nga kompani të tjera, ne nuk mund t'ju ofrojmë më shumë detaje, por për të marrë një ide, divizioni celular i Samsung supozon vetëm se kompania me bazë në Korenë e Jugut 30 % e të ardhurave vjetore.

CEO juaj nuk e kafshon kurrë gjuhën

Samsung

Disa kompani të teknologjisë drejtohen nga figura të shquara dhe në disa raste edhe nga njerëzit më ekstravagantë. Në rastin e Samsung, Lee Kun-hee Ajo ka arritur të shënojë një epokë dhe të ndërtojë me përpjekje të mëdha kompaninë që është sot. Mund të themi gjithashtu se ai e ka arritur atë pa e kafshuar gjuhën, asnjëherë dhe në asnjë rast.

Një nga frazat e tij më të kujtuara është ajo e "Ndryshoni gjithçka përveç gruas dhe fëmijëve tuaj". Përveç kësaj, ajo gjithashtu la shumë me gojën e tyre të hapur kur ai mblodhi shumë nga punonjësit e tij në 1995 dhe vuri flakën në një numër të madh të pajisjeve të lëvizshme si një shenjë se kjo nuk ishte e vlefshme dhe ata duhej të përmirësoheshin shumë për t'u dalluar në tregu i telefonit celular. Nga sa kemi parë, duket se djegia e telefonave inteligjentë ka funksionuar në mënyrë perfekte.

Samsung harxhon miliona të vërtetë në marketing dhe sigurisht që funksionon

Një nga aspektet që lejojnë Smausng të jetë një nga dominuesit më të mëdhenj të tregut të telefonisë mobile, përveç sigurisht pajisjeve prodhuese me cilësi të jashtëzakonshme, është investimi i madh që bën në marketing. Kjo ju lejon të reklamoni, për shembull, pajisjet tuaja mobile për të gjithë përdoruesit dhe gjithashtu ta bëni në mënyrën më të mirë të mundshme, përmes reklamave televizive ose përmes banderolave ​​të mëdha reklamuese që me siguri do t'i keni parë në më shumë se një rast në qytetin tuaj të banimit.

Buxheti i marketingut është në këtë 2016 të asgjë më shumë dhe asgjë më pak se 3.300 milion dollarë, gjë që e vendos atë në mesin e kompanive që bëjnë disbursimin më të lartë në këtë seksion, duke fërkuar shpatullat me kompani të tjera të mëdha në treg si Nike, Apple ose Sony.

Ndërtimi i monumentit më të madh në botë u krye nga Samsung

Burj Khalifa

La kulla burj khalifa Ndodhet në Dubai dhe është një nga atraksionet më të mira, jo vetëm në vend, por në botë pasi është struktura më e madhe e ndërtuar ndonjëherë nga njeriu. Lartësia e saj prej 828 metrash dhe ne kurrë nuk kemi qenë në gjendje të ngjitemi në pjesën e saj më të lartë, por me siguri totale pamja duhet të jetë pak më shumë se e mrekullueshme. Të gjitha këto të dhëna janë të njohura për shumë njerëz, por ajo që pak dinë është se Samsung, përmes një prej divizioneve të saj, mori pjesë në ndërtimin e kësaj kulle.

Divizioni i Samsung që mori pjesë në ndërtim ishte Samsung C&T Corporation, një pjesë e kompanisë e specializuar në modë, tregti dhe ndërtim, megjithëse në të gjithë botën është kompania që mburret me këtë arritje të rëndësishme.

Këto janë disa nga kuriozitetet e Samsung, një kompani që shumë besojnë se i dedikohet vetëm prodhimit dhe shitjes së pajisjeve mobile, por është shumë e pranishme në tregjet e tjera dhe madje ka marrë pjesë në një nga monumentet më të mëdha të botës.

A dini ndonjë kuriozitet më shumë për Samsung?. Nëse përgjigjja është pohuese, tashmë po duhet kohë të na e tregoni në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes ndonjë prej rrjeteve sociale në të cilat jemi prezent.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.