5 kuriozitete për Xiaomi që me siguri nuk i keni ditur

Xiaomi

Xiaomi Aktualisht është një nga prodhuesit më të njohur dhe të njohur të pajisjeve mobile dhe shumë produkteve të tjera, pasi nuk duhet të harrojmë se prodhuesi kinez ka në katalogun e tij, disa laptopë, tableta, një dehumidifikues dhe madje edhe një llambë. Sigurisht, historia e saj nuk është shumë e gjatë dhe u krijua në 2010, duke dashur vetëm disa muaj për t'u bërë e njohur ndërkombëtarisht.

Kjo kohë e shkurtër ka qenë më se e mjaftueshme për të gjeneruar shitje miliona dollarëshe, duke befasuar një numër të madh përdoruesish me pajisjet e tyre. Ai madje ka dhënë në mënyrë që sot ta botojmë këtë artikull në të cilin do t'ju tregojmë 5 kuriozitete për Xiaomi që me siguri nuk i keni ditur deri në këtë moment.

Para se të fillojmë veten për të zbuluar kuriozitetet në lidhje me prodhuesin kinez, ne do t'ju pyesim vetëm një gjë dhe kjo është që ju t'u tregoni miqve ose familjes suaj disa nga anekdotat në lidhje me Xiaomi, tregoni atyre se i lexoni në Actualidad Gadget.

Emri i tij, një enigmë

Xiaomi

Emri i Xiaomi është një nga kuriozitetet që më pëlqen ta shpjegoj më shumë sa herë që flas për këtë prodhues të njohur, dhe që mendoj se tashmë e kam shpjeguar disa herë në këtë blog dhe disa më shumë për disa miq. Xiaomi është zhvendosja e karaktereve kineze në alfabetin perëndimor, megjithëse ka tendencë t'u japë shumë hapësirë ​​interpretimeve, veçanërisht nëse pyesni dikë që është kinez ose që di të flasë dhe shkruaj kinezisht.

?? (Xiao dhe Mi) janë dy personazhet kineze që japin shkas për Xiaomi që nënkuptojnë mel të vogël, meli është drithëra. Ne e kemi parë termin e dytë si logon ose ikonën e prodhuesit dhe është gjithashtu i pranishëm në emrin e pajisjeve të tyre.

Aktivitetet e Xiaomi janë më të ndryshmet

Deri kohët e fundit ishte shumë normale që një kompani në botën e teknologjisë të përqendrohej në hedhjen në treg dhe komercializimin e një pajisjeje të vetme ose disa prej tyre. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, një numër i madh i kompanive si Sony ose Huawei kanë vendosur të zgjerojnë biznesin e tyre gjithnjë e më shumë dhe të ofrojnë pajisjet e tyre për tregje të ndryshme nga më të ndryshmet.

Sony për shembull shet pajisje të lëvizshme, tableta, tastiera lojërash ose televizione në pothuajse çdo cep të botës, disa me sukses më të madh ose më të vogël, por duke treguar veten si një prodhues shumë i fortë në pothuajse të gjitha ato tregje.

megjithatë Aktivitetet e Xiaomi janë shumë të ndryshme, duke lënë pothuajse çdo model për një kompani kaq të re dhe me kaq pak histori pas saj. Nëse do të rendisnim të gjitha pajisjet dhe produktet që prodhuesi kinez shet aktualisht në treg, me siguri do të na duheshin disa orë.

Të gjithë me siguri kemi parë dhe prekur një smartphone ose tabletë Xiaomi me raste, madje mund të kemi qenë në gjendje të provojmë një nga llambat e tij inteligjente, por gjithashtu ka komercializuar me sukses byzylykë të mençur, televizorë, laptopë, këpucë, madje edhe një maskë për të shmangur frymëmarrjen e gazrave që janë të dëmshme për mushkëritë tona.

Xiaomi

Tentakët e Xiaomi janë praktikisht të pafund dhe për momentin është e vështirë të gjesh një pajisje që nuk ka qenë e suksesshme, pasi cilësia e saj dhe sidomos çmimi i saj janë më se interesante në të dy rastet.

Vlera e tij vazhdon të rritet me shpejtësi të plotë

Pavarësisht nga fakti që Xiaomi u krijua në 2010, vetëm në vitin 2015 kur arriti shenjtërimin e saj, duke u bërë e njohur në një numër të madh të vendeve jashtë Kinës. Në të vërtetë vlera e prodhuesit kinez është 46.000 milion dollarë ose çfarë është e njëjtë, një zemërim i vërtetë për një kompani të krijuar vetëm disa vjet më parë.

Përveç kësaj, ajo tashmë ka punësuar direkt më shumë se Punonjësit 8.000, megjithëse në këtë aspekt është jashtëzakonisht larg nga disa prej konkurrentëve të saj si Huawei ku më shumë se 170.000 njerëz aktualisht punojnë dhe në të gjithë botën.

Xiaomi vazhdon të rritet me shpejtësi të plotë dhe me siguri për disa vjet vlera e saj e tregut do të jetë dyfishuar ose trefishuar, dhe fuqia e saj e punës shumëzuar me një numër shumë të lartë.

Ai ka arritur të joshë edhe vetë Hugo Barra

Xiaomi

Hugo Barra Ai është një nga njerëzit më të rëndësishëm dhe më të njohur në botën e teknologjisë dhe është se shumica e prestigjit të tij u ndërtua si menaxher i produkteve të Google dhe si kreu i zhvillimit të Android. Pozicioni i tij i rehatshëm brenda gjigantit të kërkimit, ku ai u thirr në të ardhmen të ishte një nga burrat e fortë, nëse jo tashmë, nuk mjaftonte që të mos joshej nga Xiaomi.

Brenda prodhuesit kinez ai është koka më e dukshme dhe e njohur, duke bërë funksionet e nënkryetarit, megjithëse pothuajse të gjithë bien dakord se është më shumë sesa thonë pozicionet e tij.

Përveç Barrës, shumë personalitete të tjera janë joshur gjithashtu nga prodhuesi kinez, ndër të cilët spikat Steve Wozniak, një nga themeluesit e Apple, i cili bëri një vizitë në objektet e prodhuesit kinez dhe për të cilat ai madje tha se ka "produkte të shkëlqyera që janë mjaft të mira për të depërtuar në tregun amerikan".

Xiaomi akuzohet për spiunazh

Për disa kohë tani, shumë prodhues të pajisjeve mobile janë nën dyshime për spiunim të përdoruesve përmes tyre. Xiaomi është një prej tyre dhe është se eNë vitin 2014, spyware u zbulua në disa terminale të kompanisë si Xiaomi RedMi Note dhe Xiaomi RedMi 1S.

Pas një hetimi të gjatë mbi Xiaomi dhe shumë prodhues të tjerë, ata të gjithë dolën të pafajshëm nga akuzat e spiunazhit, megjithëse që nga ajo kohë ata gjithnjë u vunë në dukje, pa qenë në gjendje të hiqnin qafe këtë reklamë të keqe.

A i dinit tashmë anekdotat dhe kuriozitetet që ju kemi thënë për Xiaomi sot?. Nëse dini ndonjë më shumë që mund të jetë interesante për ne dhe lexuesit e tjerë, na tregoni në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes ndonjë prej rrjeteve sociale në të cilat jemi prezent.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)