5 truke për të arritur fotografi të përqendruara në mënyrë perfekte

afrim

Kohë më parë kemi parë se cila është qasja dhe si ta përdorim atë. Epo, kësaj radhe do të shohim disa këshilla që, nëse sapo keni bërë hapin nga kamerat kompakte, e bëjnë më të lehtë për ju që të merrni imazhe të përqendruara në mënyrë perfekte.

1.- Përdorni pikat e përqendrimit periferik të ekranit tuaj të fokusit. Këto janë të vendosura rreth pikës qendrore të fokusit (më e sakta) dhe ofrojnë lehtësinë për të mos pasur nevojë të ndryshoni kornizat për t'u përqendruar. Por si në gjithçka, ekziston një por; Këto pika periferike janë më pak të sakta se pika qendrore, kështu që mund të mos marrim rezultate optimale. Personalisht unë e rekomandoj këtë teknikë vetëm për ata që janë të porsaardhur në botën e SLR-ve, për fotografë më me përvojë Unë rekomandoj metodën e qasjes më poshtë.

2.- Korniza, fokusi dhe rikornizimi. Ne do ta përdorim këtë teknikë kur subjekti që duam të përqendrohemi në imazh nuk është në qendër të saj. Siç kemi thënë më parë, pika qendrore e fokusit të pamësit është ajo me ndjeshmërinë më të lartë në lidhje me fokusin, kështu që është pika që do të përdorim.

Për ta bërë këtë, ne zgjedhim kornizën përfundimtare të fotografisë sonë dhe ngjisim pjesën e sipërme të pamjes në mënyrë të vendosur në vetull (kjo duket pak e komplikuar për ata prej nesh që kemi syze ...). Tani, pa lëvizur kokën ose trupin, dhe duke lëvizur kamerën ndërsa është ngjitur në vetull, ne vendosim pikën qendrore të fokusit në temë. Ne rimodelojmë dhe gjuajmë.

Në këtë fotografi kam përdorur metodën "Frame-Focus-Reframe".

Në këtë mënyrë ka qenë ajo që kemi arritur mbaj distancën e fokusit deri në subjekt duke mos lëvizur. Kështu, ne do të arrijmë një fokus të mirë në temë, edhe pse unë tashmë ju them se kjo teknikë kërkon shumë praktikë për ta bërë atë të duhur.

3.- Kërkoni zona të kontrastit që të jeni në gjendje të përqendroheni. Ndonjëherë kur përpiqemi të fotografojmë një sipërfaqe me kontrast të ulët fokusi çmendet. Kjo ndodh sepse AF-ja e kamerës sonë ka nevojë për një zonë kontrasti, ku ndriçimi ndryshon papritmas në mënyrë që kamera të identifikojë ato pika si pika në fokus. Nëse përpiqemi të përqendrohemi me ndonjë nga pikat e fokusit në një sipërfaqe shumë të lëmuar, AF-ja jonë do të çmendet. përqendrohuni në një zonë me kontrast të lartë (brenda subjektit tonë, padyshim).

Për shembull, nëse duam të fotografojmë një mur të lëmuar me një llambë dhe duam ta vendosim llambën jashtë qendrës, do të duhet të përdorim metodën e inkuadrimit, fokusimit dhe riformatimit (ose pikat e përqendrimit periferik) në mënyrë që pika e fokusit të jetë vendosur në llambë dhe kështu merrni një fokus të saktë pa pasur nevojë të përdorni fokus manual.

4.-Përdorni manualin e para-fokusimit. Kjo këshillë vlen për skenat dinamike, ku subjektet lëvizin shpejt dhe në kohën kur ne përqendrohemi, subjekti ka lëvizur dhe është jashtë fokusit. Për ta kuptuar, unë do të jap një shembull praktik.

Le të mendojmë se një qen po vjen drejt nesh dhe ne duam ta bëjmë një fotografi nga përpara ndërsa vrapon. Në modalitetin AF, kamera fokusohet në qen, por në kohën kur bëhet fotografia, ajo tashmë ka lëvizur mjaftueshëm për të qenë jashtë fokusit. Në këto situata ajo që duhet të bëjmë është përqendrohuni në modalitetin AF në një pikë fikse në tokë. Ne e kujtojmë këtë pikë në të cilën jemi përqendruar duke marrë disa elemente të terrenit si referencë. Ne ndryshojmë në mënyrën manuale të fokusit, në këtë mënyrë, për sa kohë që nuk lëvizim, do të kemi pikën e referimit në fokus. Kur qeni kalon nëpër atë pikë, ne gjuajmë.

Në këtë mënyrë ne do ta kemi qenin të përqendruar në mënyrë perfekte. Ndoshta jo në provën e parë, por me pak praktikë dhe intuitë arrihet lehtë.

5.- Përdorni modalitetin LiveView me fokus manual. Nëse kamera jonë ka modalitetin LiveView ne mund ta përdorim atë për të arritur një fokus më të mirë në mënyrën manuale. Për këtë ne duhet të përdorim butonin e zmadhimit (i njëjti që përdorim nëse duam të zmadhojmë një foto në vetë kamerën) ndërsa kemi LiveView. Në këtë mënyrë, ne mundemi merrni një detaj të zonës për tu përqendruar dhe kështu mund të "rrotullohemi më mirë" me fokus manual.

Këtu është një video në anglisht që shpjegon këto 5 këshilla.

Burimi - Petapixel


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.