Nëse 500 milion llogari të hakuara nuk ishin të mjaftueshme, Yahoo thyen rekordin përsëri

Google

Gjëja Yahoo është ta shikosh atë. Në procesin e shitjes së kompanisë, lajmi i vetëm që vjen nga kjo platformë është për të ardhur keq, si për përdoruesit, ashtu edhe për vetë kompaninë dhe blerësin e saj, Verizon, i cili po përpiqet që prej disa kohësh të shmangë përmbushjen e kontratës së shitjes që nënshkroi me Yahoo në fillim të verës. Në vitin 2014, Yahoo pësoi një sulm që qarkulloi të dhënat e hyrjes së pak më shumë se 500 milion llogarive. Por siç raportohet nga kompania nuk ka qenë i vetmi që një herë gjigandi i internetit ka marrë, të paktën kur filloi të bëhej e njohur për masat.

Kompania ka publikuar një deklaratë në të cilën thotë se në një vit para kollitjes së parë të madhe, ajo pësoi vjedhje nga një kompani me më shumë se 1.000 milion llogari, një kollë shumë e ngjashme me atë të vitit 2014, në të cilën të dhënat e hyrjes u komprometuan, si dhe përgjigjet e koduara për pyetjet e sigurisë dhe detajet e kartës bankare në rast të përdorimit të një shërbimi pagese të lidhur me produktet Yahoo!

Ky nuk ka qenë përfundimisht viti i Yahoo. Që nga ardhja e Marisa Meyer nga Google, kompania ka rënë pak nga pak, kryesisht për shkak të vendimeve të këqija, disa prej tyre ndikojnë në privatësinë e përdoruesve siç është bashkëpunimi me qeverinë amerikane për krijimin e softuerit që do të lejojë spiunimin e përmbajtjes së postave elektronike.

Ajo që është e qartë është se gjëja më e këshillueshme është të filloni të lini mënjanë këtë shërbim emaili, nëse jo ne duam të habitemi, pasi edhe nëse ndryshojmë kodin tonë të hyrjes, askush nuk garanton që kompania do të hackohet përsëri, pasi pduket se janë bërë një sport olimpik vjedhja e të dhënave nga llogaritë e kësaj kompanie.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)