AOC prezanton monitorët e lojërave të lakuara të gjeneratës së tretë të AGON

Monitoron AOC Gama AGON 3 për Lojëra

Kur bëhet fjalë për rinovimin e monitorit tonë, në treg kemi mundësi të shkëlqyera që duhet t'i marrim parasysh, jo vetëm për shkak të karakteristikave të tij, por edhe për shkak të çmimit të tij. Në vitet e fundit, AOC ka arritur të bëhet një referencë brenda tregut të monitorit dhe aktualisht na ofron një gamë të gjerë produktesh.

AOC sapo ka zgjeruar gamën e vëzhguesve AGON 3, duke arritur kështu gjeneratën e tretë me AG273QCG (i pajtueshëm me Nvidia G-SYNC) dhe AG273QCX (i pajtueshëm me AMD FreeSync 2 HDR). Të dy modelet që janë brenda gamës së lojrave premium të AOC dhe do të dalin në treg gjatë gjithë këtij muaji janar. Këtu janë më shumë detaje.

Specifikimet e Monitorit AG273QCG

Monitori Agon3 AOC AG273QCG

Modeli AG273QCG na ofron një ekran të 27 inç, me rezolucion QHD dhe lakim 1800R. Ajo ofron mbështetje për Nvidia G-SYNC dhe një shpejtësi rifreskimi prej 165 Hz me një kohë përgjigjeje prej vetëm 1 ms. Duke ofruar mbështetje për Nvidia G-SYNC, përdoruesit që kanë një grafikë nga ky prodhues do të jenë në gjendje të lejojnë G-SYNC të eleminojë grisjen dhe belbëzimin në mënyrë që shpejtësia e rifreskimit të monitorit të përputhet me kornizat për sekondë të ofruara nga GPU. Ndriçimi maksimal që kjo pajisje na ofron arrin 400 btis dhe altoparlantë të integruar 5W të pajtueshëm me DTS.

Specifikimet e Monitorit AG273QCX

Monitori Agon3 AG273QCX AOC

Monitori AG273QCG na ofron një ekran 27 inç (diagonale 68,6 cm) me teknologji High Dynamic Range (HDR) me një lakim të lehtë, panel VA, rezolucion QHD dhe një shpejtësi rifreskimi prej 144 Hz. Ndriçimi arrin 400 pikë, ofron mbështetje për VESA DisplayHDR 400 dhe ka AMD FreeSync 2 HDR, i cili na lejon të zvogëlojmë vonesën e shkaktuar nga kompensimi i shpejtësisë së kornizës dhe hartës, përveç eleminimit të marramendjes dhe belbëzimit.

Paneli VA ka një kontrast prej 3000: dhe një mbulim të gamës DCI-P3 prej 90%, i cili do të na lejojë të shijojmë ngjyra më të ndritshme dhe zezakë më të pastër. Këndi i shikimit është 178/178 gradë dhe na ofron një kohë përgjigjeje prej vetëm 1 ms. Për më tepër, dhe nëse kjo nuk do të mjaftonte, ai integron dy altoparlantë 5W të pajtueshëm me DTS.

Dizajni dhe ergonomia

Monitorë AGON të lakuar për lojëra

Të dy monitorët ndajnë të njëjtën paraqitje, me një Paneli XNUMX-anësh pa kufij për të organizuar një konfigurim me disa monitorë. Përveç kësaj, ato na lejojnë të rregullojmë lartësinë deri në 110 mm, si dhe t'i rrotullojmë ose t'i anojmë. Në pjesën e pasme, ne gjejmë drita të ndryshme që mund t'i rregullojmë nga më shumë se 100.000 ngjyra.

Modeli AG273QCG ka një bazë këndore në të kuqe, ndërsa modeli AG273QCX ofron një mbështetje argjendi që është fiksuar në tryezë. Të dy monitorët kanë një lakim të 1800R, e cila lejon të rrisim zhytjen në lojërat tona të preferuara. Modeli AG273QCX gjithashtu na ofron një kontroll me të cilin mund të rregullojmë shfaqjen e ekranit shpejt dhe shumë rehat.

Çmimi dhe disponueshmëria

Monitorët e Lojërave të Serive AOC AGON 3

Këto dy modele të reja të ekranit të serisë AOC AGON 3 u prezantuan zyrtarisht gjatë Gamescon 2018 dhe do të dalin në treg duke filluar nga janari. Çmimet zyrtarisht për shitje në publik me 699 euro për AG273QCX dhe 799 euro për AG273QCG.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.