Asus Zenbook 14 - Rishikimi i një shishe të vogël me aromë të mirë

Asus është një markë e vendosur në tregun e laptopëve, prandaj ne dëshirojmë t'ju sjellim një analizë të këtij lloji të pajisjeve herë pas here, kështu që ju të vendosni se cili është ai që i përshtatet më mirë nevojave dhe shijeve tuaja. Në këtë rast ne kemi me ne asus zenbook 14, një laptop për të gjitha shijet, me shumë personalitet dhe një ekran të madh.

Qëndroni me ne dhe zbuloni analizën e Asus Zenbook 14 (UX433FN) me dritat dhe hijet e tij, rishikimi në më shumë detaje që do të gjeni deri më sot. Nëse po mendoni të merrni një kompjuter portativ, zini një vend, sepse duhet të flasim për këtë pajisje.

Si zakonisht, te Ne kujtojmë që ju mund të shkoni direkt në seksionin që ju intereson më shumë, si dhe fletën teknike, Nëse, nga ana tjetër, e keni të qartë, ju ftojmë të ndaleni K HTU për ta blerë direkt me çmimin më të mirë në Amazon. Çdo pyetje që mund të lindë mos mendoni për këtë dhe lëreni atë në kutinë e komenteve ose në Rrjetet tona Sociale.

Fletë të dhënash Asus Zenbook 14 (UX433FN)

Specifikimet teknike të Asus Zenbook 14
Markë Asus
Model Zenbook 14
Sistemit operativ Windows 10 Faqja kryesore
Ekran 14 inç (35.6 cm) FullHD IPS LCD
Processor Intel i5-8265U - i3-8145U - i7-8565U
GPU Grafika UHD 620 ose NVIDIA GeForce MX150
RAM 16 GB DDR4 SDRAM
Ruajtja e brendshme 256/512 GB PCIe x2 SSD
folësit Stereo 2.0
lidhjet 1x USB-C 3.1 - 1x USB-A 3.1 - 1X USBA 2.0 - 1x HDMI - Sirtari SD - Jack 3.5 mm
Conectividad WiFi IEEE 802.11a / b / g / n / ac - Bluetooth 5.0
Karakteristika te tjera Sensori i gjurmës së gishtit
bateri   47 vat / orë
përmasat 323.5 x 211.85 x 15.9
peshë 1.45 Kg

Si mund ta shihni Në rastin e këtij Asus Zenbook 4 ne kemi një pajisje mjaft të kompensuar, më shumë sesa marrëveshja e njohur midis procesorëve nga diapazoni i3 në Intel i7, i shoqëruar nga NVIDIA për të përmirësuar pak performancën grafike. SSD deri në 512 GB është pa dyshim aspekti që i jep më shumë gjallëri, jo kësaj, nëse jo të gjithë laptopëve. Sidoqoftë, aty ku ky Asus Zenbook 14 mund të shkëlqejë më vizualisht është pikërisht në aspekte të tjera.

Lidhshmëria dhe multi-media: Një ekran i madh

Sytë tuaj "shkojnë" në mënyrë të pashmangshme në atë panel përpara, dhe ne kemi korniza të sipërme 6,1 mm, të shoqëruara nga 2,9 mm në anët dhe 3,3 mm në pjesën e poshtme, kjo nuk rezulton në asgjë më pak se 92% panel përpara për një ekran LCD me teknologji IPS (100% sRGB dhe 178º vizion) dhe kjo ofron një rezolucion standard FullHD. Në rast se keni ndonjë dyshim, ky Asus Zenbook 14 qëndron në kushtet e dritës më të pafavorshme dhe ka një panel shumë të rehatshëm për t'u përdorur, pavarësisht 14 inçëve të tij të pazakontë. Paneli është i jashtëzakonshëm, megjithëse cilësia e kalibrimit të tij mund të jetë më e mirë, diçka që duhet të rregullohet manualisht për shijen e konsumatorit.

1 x USB 3.1 Gen 2 Type C (deri në 10 Gbps)
1 x USB 3.1 Lloji A (deri në 10 Gbps)
1 x USB 2.0 Lloji A
1 x HDMI
1 x lexues i kartave MicroSD

Për zërin gjejmë disa stereo folësit akorduar edhe një herë nga harman / kardon, firma prestigjioze audio. Ata dëgjohen me zë të lartë, dëgjohen mirë dhe janë më se të mjaftueshëm për përdorim të përditshëm, megjithëse personalisht gjithmonë vë bast në altoparlantë të jashtëm në të gjitha llojet e kompjuterëve.

Dizajni dhe materialet: Elegante dhe diskrete

Ky lloj laptopi është krijuar për të na shoqëruar pothuajse kudo, prandaj Asus ka vendosur të vërë bast edhe një herë në një ngjyra blu dhe bakri në edicionin që kemi testuar. Siç thotë titulli, është një kompjuter portativ elegant dhe diskret që ofrohet edhe në argjend. E bërë krejtësisht nga plastika, ne gjithashtu kemi një tastierë me ndriçim të ndritshëm dhe një udhëtim kyç prej vetëm 1,4 mm që e bën atë jashtëzakonisht të rehatshëm për të shtypur shumë.

Ajo gjithashtu thekson varen e saj kurioze të quajtur ErgoLift, është një laptop që mund të mbështetet në panelin e tij deri në 145º që ngre tastierën paksa në një kënd prej 3º, Personalisht më pëlqente shumë sepse jam nga ata njerëz që përdor tastierën nga e cila punoj ashtu. Teorikisht kjo përmirëson riprodhimin e zërit dhe ftohjen e zërit. Për ta bërë këtë, kur palosni ekranin, pjesa e saj e poshtme fërkohet me sipërfaqen, nuk e dimë se si kjo do t'i rezistojë kalimit të kohës. Nga këndvështrimi im është një ide e mirë.

Autonomia dhe përvoja e përdoruesit

Aspekti i tij më goditës është paneli numerik "hiq dhe vendos" që aktivizohet duke shtypur një zonë specifike të prekjes. Personalisht, touchpad duket i papërpunuar dhe i vogël, por është një problem endemik me shumicën e këtyre pajisjeve. Nga ana tjetër, është interesante të shtoni këtë mundësi në mënyrë që të mos hiqni dorë nga madhësia kompakte ose komoditeti që mund t'ju ofrojë një tastierë numerike. Realiteti është i ndryshëm, pasi koha kalon duke përdorur një touchpad si një tastierë nuk është më një ide e mirë dhe ju përfundoni duke shtypur numrat siç do të bënit gjithmonë në një tastierë tradicionale, në krye, pasi ju mungon ajo "reagim" nga çelësat. Në nivelin e performancës gjejmë një kompjuter portativ që mbron lehtësisht veten nga zyra dhe detyrat e përditshme, të cilat padyshim çoroditen me lojëra më kërkuese por kjo na lejon të luajmë disa lojëra në Cities Skylines, për shembull.

Në nivelin e autonomisë Asus thotë se është në gjendje të arrijë 13 orë përdorim, përvoja jonë ka qenë krejt e ndryshme, rreth gjashtë orë përdorimi mesatarisht «e denjë»A është ajo që unë kam qenë në gjendje të nxjerr nga ajo, është e vetëkuptueshme që nëse fillojmë të ngrisim shkëlqimin e ekranit, të modifikojmë foto ose video dhe t'i lidhim gjërat përmes USB-C, autonomia bie.

Mendimi i redaktorit

Asus Zenbook 14 - Rishikimi i një shishe të vogël me aromë të mirë
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
1057 a 1250
 • 80%

 • Asus Zenbook 14 - Rishikimi i një shishe të vogël me aromë të mirë
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Ekran
  Redaktori: 80%
 • performanca
  Redaktori: 75%
 • ergonomi
  Redaktori: 90%
 • autonomi
  Redaktori: 70%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 70%

rekuizitë

 • Paneli i përparmë i përdorur mirë dhe dizajni i shkëlqyeshëm
 • Shumë e rehatshme për t'u përdorur, por jo dritë shtesë
 • Inovoni me prekjen numerike dhe pozicionin e shtypjes

Contras

 • Touchpad mund të jetë më i gjerë
 • Sillni Windows Home të instaluar paraprakisht
 • Çmimi është i lartë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.