Canon ndalon shitjen e kamerës së saj të fundit analoge

Canon EOS-1V (2)

Fotografia analoge merr një hit kryesor nga Canon. Sepse kompania ka njoftuar se ata do të ndalojnë shitjen e EOS-1v, kamerën e tyre të fundit analoge. Ky model arriti në treg gati dy dekada më parë, por prodhimi i tij u ndal në 2010. Në këto tetë vjet, firma ka shitur aksionet që kishin grumbulluar. Por kjo gjithashtu merr fund.

Prandaj, Canon tashmë ka ndaluar shitjen e këtij modeli zyrtarisht nëpër botë. Kjo është njoftuar nga vetë kompania japoneze. Një moment i rëndësishëm për botën e fotografisë analoge, e cila sheh një nga kamerat më të njohura të zhduket.

Kjo aparat fotografik, Canon EOS-1V, gjithmonë njihej si më i shpejti në këtë segment të tregut. Ishte në gjendje të shkrepte deri në 10 korniza në sekondë dhe përdorte rrotullat analoge për të ruajtur të gjithë përmbajtjen. Një aparat fotografik që rivalizonte modelet e Nikon, të cilat shiten edhe sot.

Canon EOS-1V

Për përdoruesit që e kanë këtë kamerë, ka të paktën disa lajme të mira. Meqenëse Canon ka komentuar që pronarët e këtij modeli do të jenë në gjendje të vazhdojnë ta marrin riparime dhe mbështetje zyrtarisht deri më 31 tetor 2025. Në këtë mënyrë ata do të mbrohen edhe për disa vite.

Ndërsa ata kanë komentuar, është e mundur që ka kërkesa që refuzohen që nga viti 2020. Por kompania japoneze nuk ka deklaruar arsyet pse disa kërkesa mund të refuzohen. Kështu që ne shpresojmë të dimë më shumë në këtë drejtim së shpejti. Sepse bëhet fjalë për diçka me rëndësi.

Kujtesa EOS-1V i Canon kufizon më tej furnizimin e kufizuar të kamerave analoge në treg. Ka akoma disa modele Nikon në treg. Edhe pse nuk dihet për sa kohë do të jenë në dispozicion në dyqane. Gjëja logjike është se vjen një kohë kur ata të gjithë ndalojnë shitjen. Pyetja është se kur do të ndodhë kjo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.