Fizikanët janë në gjendje të llogarisin forcën që ushtron drita në materie

dritë

Për një kohë të gjatë, diçka si 150 vjet, shkencëtarët tanë e kanë ditur këtë drita ushtron presion mbi materien me të cilën ndërvepron. Fatkeqësisht dhe me sa duket, kjo është mënyra se si është publikuar zyrtarisht, deri më tani ne nuk e dinim një metodë me të cilën mund ta matnim këtë forcë.

Problemi pas gjithë këtij studimi është se një foton si i tillë nuk ka masë, por ai ka moment dhe, siç ndoshta po mendoni, ky moment ushtron një forcë mbi objektin me të cilin ndërvepron. Kjo hipotezë u formulua rreth vitit 1619 nga astronomi dhe matematikani gjerman Johannes Kepler.

Keppler ishte i pari që foli për presionin që ushtron drita mbi materien

Duke hyrë në pak më shumë detaje, veçanërisht nëse doni të konsultoheni me këtë teori, ajo është formuluar në traktat Nga Cometi dhe falë të njëjtit Johannes Kepler ishte në gjendje të shpjegonte arsyen pse rrezet e diellit janë shkaku, kur ushtron presion, që bishti i çdo komete gjithmonë largohet nga vendndodhja e vetë Diellit.

Interesante, vetëm në vitin 1873 formuloi fizikani skocez James Clerk Maxwell Një Traktat mbi Energjinë Elektrike dhe Magnetizëm se kjo ishte për shkak të impulsit. Në studimin e tyre supozohej se drita duhet të ketë qenë një formë e rrezatimit elektromagnetik që mbart vrull dhe ushtron presion. Si detaj, ju them se kjo vepër shërbeu si bazë themelore për punën e mëvonshme të Ajnshtajnit mbi relativitetin.

Siç komentoi kohët e fundit inxhinieri Kenneth chau nga kampusi Okanagan i Universitetit të British Columbia (Kanada):

Deri më tani, ne nuk kishim përcaktuar se si ky moment kthehet në forcë ose lëvizje. Kjo është e gjitha sepse sasia e impulsit që mbart drita është shumë e vogël dhe ne nuk kemi pajisje mjaft të ndjeshme për të zgjidhur këtë problem.

dritë-qift

Në këtë moment qenia njerëzore nuk ka teknologjinë e nevojshme për të matur drejtpërdrejt impulsin që ushtron drita kur godet një objekt

Meqenëse në një nivel teknik nuk kemi teknologjinë e nevojshme për të matur këtë impuls, ekipi i fizikanëve dhe inxhinierëve vendosën të ndërtojnë një pajisje që bëri përdorimi i një pasqyre për të matur rrezatimin e ushtruar nga fotonet. Ideja është që të gjuajmë impulse lazer në pasqyrë në mënyrë që të kthejë një seri valësh elastike që lëvizin nëpër sipërfaqen e saj dhe zbulohen nga një seri e sensorëve akustikë.

Sipas fjalëve të Kenneth chau:

Ne nuk mund ta masim drejtpërdrejt vrullin e fotonit, kështu që qasja jonë ishte të zbulonim efektin e tij në një pasqyrë. 'dëgjuarit'valët elastike që kaluan nëpër të. Ne ishim në gjendje të gjurmonim karakteristikat e atyre valëve deri në momentin që qëndron në vetë impulsin e dritës, i cili hap derën për të përcaktuar dhe modeluar përfundimisht se si ekziston momenti i dritës brenda materialeve.

vela diellore

Ka ende shumë punë përpara, megjithëse mundësitë e ofruara nga ky hulumtim janë të shumta

Për momentin ka ende shumë punë për të bërë për të ditur me siguri se sa larg mund të na çojë një hetim si ky, megjithëse, sipas njerëzve që punojnë në të, ai mund të shërbejë për të të përmirësojë teknologjinë e velave diellore, një metodë e shtytjes jo-motorike për anijen që do të përdorte saktësisht presionin e ushtruar nga rrezatimi i diellit në vela në vend të erës.

Nga ana tjetër, njohja me siguri e presionit që drita mund të ofrojë mbi objektin mbi të cilin bie mund të na ndihmojë merrni ndërtuar piskatore optike më të mira, një metodë që përdoret sot për të bllokuar dhe manipuluar grimca tepër të vogla. Për të marrë një ide për madhësinë që manipulohet me këtë teknikë, ju them se ne po flasim për shkallët e një atomi të vetëm.

Nga Kenneth chau:

Ne ende nuk jemi atje, por zbulimi në këtë vepër është një hap i rëndësishëm dhe unë jam i ngazëllyer për të parë se ku do të na çojë më pas.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vëmendjes nga Javier Cardenas dijo

  Sergio Salazar dhe Felipe sipas këtij artikulli, fotoni nuk ka masë, tani, sipas argumentit të tyre në lidhje me peshën e një mbetjeje, është për shkak të impulsit të dritës ... Unë vazhdoj të mbroj se drita nuk ka masë

  1.    Hernan Felipe Salamanca Montoya dijo

   E dija, sepse nuk është për shkak të masës së fotoneve, por për shkak të shtytjes

  2.    Hernan Felipe Salamanca Montoya dijo

   Ne fituam xd

  3.    Sergio Salazar Molina dijo

   Unë lexova lidhjen dhe lexova lajmet Pan American amerikane hahahaha

  4.    Imazhi i mbajtësit të vëmendjes nga Javier Cardenas dijo

   Sergio Salazar Molina hahahaha mirë po, ai ka të drejtë, burimi në vetvete nuk është shumë i besueshëm (nuk ka referenca) por zgjon kuriozitet për të hetuar më shumë, ka shumë artikuj rreth kësaj ...

  5.    Hernan Felipe Salamanca Montoya dijo

   Epo, nëse janë artikuj në anglisht, ato zakonisht janë më të besueshme.

bool (e vërtetë)